Lvi U16 se trápili se ztrátami a nestačili na domácí Bosnu

Česká mužská reprezentace do šestnácti let poprvé na evropském šampionátu divize B prohrála. Po včerejší výhře nad Švýcary nestačili Češi v Sarajevu na domácí Bosnu a Hercegovinu a podlehli 69:86. Nejlepším střelcem výběru Jana Slowiaka byl s 12 body Vojtěch Kalný.

Český tým chtěl potvrdit včerejší solidní výkon proti Švýcarsku, proti domácímu celku však už od začátku ztráceli. Lvi byli ve hře do závěru první čtvrtiny, kdy od stavu 14:14 inkasovali čtrnáct bodů v řadě, což rozhodlo zápas. Domácí celek si vybojoval dvouciferné vedení, o které už do konce zápasu nepřišel.

Celkově se Češi zmohli za druhou čtvrtinu jen na deset bodů, sami naopak inkasovali hned 30 a zápas byl prakticky rozhodnut. Český tým trápily hlavně ztráty, kterých spáchali lvi hned osmadvacet, navíc zahodili patnáct trestných hodů a trefili pouze dvě trojky. Jejich soupeři tak mohli v poklidu kontrolovat vedení, které se vyšplhalo až na šestatřicet bodů rozdílu.

Solidní výkon v českém dresu podali Vojtěch Kalný (12 bodů a 13 doskoků) a Ondřej Hanzlík (11 bodů a 12 doskoků), zbytek týmu je však nedokázal příliš podpořit, hlavně kvůli slabší úspěšnosti střelby.

Třetí zápas ve třech dnech sehrají Češi v sobotu od 21 hodin proti Kosovu.

Tomáš Jansa (rozehrávač lvů U16): "Zápas jsme začali dobře a nebáli se hrát, pak jsme však dovolili soupeři skórovat z druhých a třetích šancí, což nás dost sráželo. Zejména druhá čtvrtina nám nevyšla, zmatkovali jsme v útoku i v obraně a domácí si tak vypracovali bodový náskok. Ve druhém poločase jsme se snažili výsledek otočit, ale stále nás sráželi vlastní chyby a ztráty, nicméně pozitivní je, že ve čtvrté čtvrtině jsme bojovností a týmovou hrou skóre snížili na, řekněme, přijatelných 17 bodů."

Bosna a Hercegovina - Česká republika 86:69 (19:14, 49:24, 70:40)

Huseinovič a Gatarič po 15, Haličevič 12 – Kalný 12, Hřebík a Hanzlík po 11, Jansa 10, Staniszewski 9, Plašil 6, Kocáb 4, Šiška, Vlk a Šurý po 2, Starý a Bálint 0

TH: 36/21 – 36/21

Trojky: 5 - 2

Doskoky: 57 – 56

Zisky: 15 - 3

Ztráty: 7 - 28

Asistence: 9 - 8

Fauly: 33 - 26