Lvi U16 přehráli Bělorusko a zahrají si čtvrtfinále ME

Česká basketbalová reprezentace kadetů do šestnácti let si zahraje na evropském šampionátu divize B play off. Svěřenci Jana Slowiaka přehráli dnes v Sarajevu Bělorusko 80:76 a zajistili si z druhého místa postup do čtvrtfinále, drží tak naději na návrat do elitní divize. Nejlepším střelcem Čechů byl s 26 body Ondřej Hanzlík.

Češi už před duelem věděli, že jim k jistotě postupu stačí jakákoliv výhra, Bělorusové jim však k tomu nehodlali nijak pomoci. První čtvrtina byla od začátku vyrovnaná, než v jejím závěru Bělorusko dalo devět bodů v řadě a získalo si mírný náskok. Pak ale Češi zapnuli v obraně, dovolili soupeři jen deset bodů za druhou čtvrtinu a do přestávky se hlavně díky Ondřeji Hanzlíkovi ujali sedmibodového vedení.

Náskok českého týmu se vyšplhal ve třetí čtvrtině až na čtrnáct bodů a vypadalo to na klidný závěr, Bělorusové se ale nevzdali a v závěrečné desetiminutovce se dostali na dostřel. Drama tak vrcholilo až v úplném závěru, když v poslední minutě Yureu trojkou snížil na dvoubodový rozdíl. Nervy ale udržel rozehrávač Jakub Šurý, který čtyřmi šestkami poslal Čechy do play off.

Ve vyřazovacích bojích by však český tým nebyl bez ostrostřelby Ondřeje Hanzlíka, který k šestadvaceti bodům (šest trojek) přidal i 12 doskoků. Na dvanáct bodů se dostali Kalný s Kocábem, hrdina koncovky Šurý dal osm bodů.

Čtvrtfinále sehrají Češi ve čtvrtek od 14:15 proti nejlepšímu celku skupiny C, dosud neporaženým Polákům.

Bělorusko - Česká republika 76:80 (25:22, 35:42, 59:68)

Bantsevich 26, Piarchak 11 – Hanzlík 26, Kalný a Kocáb po 12, Šurý 8, Jansa a Staniszewski po 6, Hřebík 4, Plášil a Vlk po 3, Bálint, Šiška a Starý 0

TH: 27/21 – 17/12

Trojky: 5 - 8

Doskoky: 45 – 47

Zisky: 13 - 11

Ztráty: 15 - 20

Asistence: 15 - 17

Fauly: 19 - 20