Luboš Bartoň zpátky u nároďáku. Povede juniory

Když loňské léto usedl Luboš Bartoň na lavičku po bok Ronena Ginzburga a Lubomíra Růžičky jako jeden ze dvou trenérských asistentů u národního týmu, nejednalo se o pouhou epizodní zkušenost. Jeden z nejlepších českých basketbalistů posledních let s národními týmy bude pokračovat i v roce 2018.

 

Příchod trenéra Ronena Ginzburga na plný úvazek k národnímu týmu byl pouze jedním dílkem ze skládačky nové koncepce mužských národních týmů. Do ní zapadá i Luboš Bartoň, kterého už sice nenajdeme na lavičce mužského „áčka“, přesto je důležitým stavebním kamenem celého projektu.

 

„Když jsem na jaře souhlasil s pozicí asistenta u trenéra Ginzburga, věděl jsem, že se jedná o prozatím jednorázovou zkušenost, která by mohla nastartovat jakousi budoucí spolupráci. Můj dosavadní klub FC Barcelona mi už v létě před ME dal najevo, že by byl nerad, abych pokračoval v této roli, protože nový systéme kvalifikace je během sezóny. S tímto faktem byl již během ME obeznámen generální sekretář ČBF a vlastně i Ronen Ginzburg, který tehdy ani nevěděl, jestli u týmu bude pokračovat,“ vysvětluje Luboš Bartoň, proč v kvalifikaci o MS 2019 nestojí na české lavičce.

 

Celé spektrum reprezentantů je nyní rozděleno do tří základních skupin, za které odpovídají jejich hlavní trenéři. Ronen Ginzburg je pověřen vedením nejen hlavního týmu, ale pod svou patronací má i univerzitní výběr a nový tým U24. Relativně samostatnou skupinu tvoří reprezentace U20 jako předstupeň hlavního celku, u které se také předpokládá propojení na oba vyšší segmenty. Zá výběry U18 a U17 zodpovídá právě Luboš Bartoň a nejmladší týmy U16 a U15 s dopadem na ketogorii U14 vede Jan Slowiak.

 

“Nově nastavený systém vrací do hry čtyřletý cyklus, který směřuje k prvnímu vrcholu v roce 2021. Věříme, že největší výhodou propojení všech tří segmentů je odborná úroveň. Chceme propojovat všechny reprezentace ve všech oblastech přípravy na hřišti i mimo něj. Při propojení realizačních týmů a hráčů s přesahem do zahraničí chceme v maximální míře využívat moderní technologie,” uvedl Michal Ježdík, který je za novou koncepci zodpovědný. Jedním z jejích hlavních dopadů má být také vzdělávání nové trenérské generace a sjednocení basketbalových komunit směrem k roku 2021.

 

Luboš Bartoň svou trenérskou kariéru nastartoval teprve nedávno. Už za tak krátkou dobu ale má ve svém životopisu působivé věci. Kromě již zmíněné účasti na EuroBasketu třeba studium nejvyšší trenérské licence A ve Španělsku či bohaté zkušenosti od juniorského týmu FC Barcelona.

 

„Zjišťuji, že znalostí mám dost, protože po dobu své hráčské kariéry jsem narazil na spoustu výborných trenérů. Na druhou stranu se mám ale také hodně co učit. Přeci jen je něco jiného pokyny plnit než je dávat. U mě je momentálně důležitá praxe, vyzkoušet si svoje věci, ale musím se také vzdělávat a hledat zdroje pro zlepšování,“ hodlá Bartoň neustále pracovat na své kvalifikaci. V hraje velkou roli i jeho současná pozice v Barceloně: „Pomáhá v práci s top talentem a mám příležitost být na nejvyšší evropské úrovni v kategorii juniorů či vidět barcelonský první tým.“

 

“Luboš Bartoň, ale i například Petr Czudek, a někteří další trenéři jsou naší budoucností. Chceme využít jejich silných stránek a nabídnout jim prostor ke zlepšení v oblastech, které jsou potřebné pro to, aby byli součástí elitního basketbalu. Petr i Luboš mají vášeň, mají zájem být součástí komunity českého basketbalu. Oba mají i charakter, který je předurčuje být dobrými trenéry. Stejně tak ale oba potřebují více zkušeností s elitním basketbalem v pozici trenérů. Věříme, že je to krok správným směrem. My jim budeme maximálně nápomocni,” slibuje Ježdík.

 

Projekt je teprve na svém začátku a výsledky jsou spíše hudbou budoucnosti, ale čas na tvrdou práci přichází už nyní. První zkouška fungování přijde hned na začátku ledna. Od 3. do 5. ledna se v Nymburce uskuteční již tradiční a silně obsazený turnaj Crystal Bohemia Cup. Výběry do 17 let České republiky (v kombinaci s týmem U16) a Japonska a extraligoví účastníci USK Praha a BA Nymburk se utkají o prvenství v 7. ročníku turnaje.

 

Bude u toho i Luboš Bartoň. I když jako „trenér na telefonu“. V letní přípravě a na evropském šampionátu už Bartoň samozřejmě povede reprezentaci U18 z lavičky jako její hlavní trenér. První akcí u mládežnické reprezentace by mělo být pro bývalého kapitána národního týmu společné soustředění výběrů U17 a U18 v období Velikonoc.

 

„Práce a vedení nového projektu v kategorii juniorů mi dá dobrou příležitost získat zkušenosti a být v jiné roli, než jako jsem měl doposud. Rád bych pomohl českému basketbalu a věřím, že v této nové roli budu prospěšným členem celého nového projektu,“ vyhlíží blízkou budoucnost.

 

 

Nominace na Crystal Bohemia Cup

Jméno Post Výška Ročník nar. Klub
Tomáš Bohuslav křídlo 188 2001 Slavoj BK Litoměřice
Matouš Brůna křídlo 187 2001 BK Snakes Ostrava
Jan Fučík kdřídlo/pivot 190 2001 Sokol Písek Sršni
Jan Hanzálek křídlo 190 2001 Allgau/Memmingen (GER)
Jakub Kotala křídlo/pivot 180 2001 Snakes Ostrava
Nikolaos Noumeros křídlo 195 2001 Kondoři Liberec
Matouš Pelikán pivot 196 2001 BCM Orli Prostějov
Martin Svoboda pivot 195 2001 Sokol Písek Sršni
Michal Svojanovský pivot 195 2001 BK Synthesia Pardubice
Vojtěch Sýkora křídlo 186 2001 Sokol Písek Sršni
Kevin Týml křídlo 188 2001 BK NH Ostrava
Dominik Žák křídlo 182 2001 Snakes Ostrava

 

 

Crystal Bohemia Cup      
03.01.2018 Česká republika - USK Praha 14:00
03.01.2018 BA Nymburk - Japonsko 16:00
         
04.01.2018 USK Praha - BA Nymburk 16:00
04.01.2018 Česká republika - Japonsko 18:00
         
05.01.2018 Česká republika - BA Nymburk 10:00
05.01.2018 Japonsko - USK Praha 12:00

 

 

V rámci turnaje proběhne v nymburském Sportovním centru seminář basketbalových trenérů. Ve čtvrtek 4. ledna budou přednášet Torsten Loibl (sportovní ředitel a trenér mládeže Japonské basketbalové federace), Michal Ježídk (sportovní ředitel ČBF), Zdeněk Haník (vedoucí úseku rozvoje a metodiky ČVS) a Jan Procházka (profesionální trenér ČSLH).

 

 

 

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport