Luboš Bartoň se poprvé ujme juniorského výběru

Velikonoční čas je často obdobím vhodným pro setkávání mládežnických reprezentací. Ani rok 2018 není výjimkou. Svého trenérského žezla se tak poprvé u výběru U18 doplněného o rok mladšími hráči ujme euroligový vítěz a bývalý kapitán národního týmu Luboš Bartoň.

 

Trenérská kariéra jednoho z nejlepších českých basketbalistů posledních let nabrala velké obrátky. Rychle se uchytil u mládežnického týmu FC Barcelona, kde vypomáhá také u B týmu a dokonce na chvíli působil jako asistent trenéra u slavného účastníka Euroligy. Po odchodu trenéra Sita Alonsa si prožil euroligový mač v Tel Avivu z pozice člena trenérského štábu.

 

„Bylo skvělé cítit opět adrenalin zápasu na top úrovni, před deseti tisíci diváků. Bylo to podobné jako kdysi v roli hráče, teď jsem si to ale prožil v saku na lavičce. Byla to pro mě další motivační injekce,“ vzpomíná na období před příchodem trenéra Pešiče k barcelonskému áčku.

 

Od té doby se vrátil ke svému působení u juniorského týmu a individuální péči o největší barcelonské naděje do budoucna. Teď navíc obleče českou reprezentační uniformu. Na tu je zvyklý z léta, kdy působil v roli asistenta trenéra Ginzburga na Eurobasketu, ale pozici hlavního kouče si vyzkouší poprvé.

 

„Téhle nové práce si vážím a budu ji dělat, jak nejlíp dokážu. Myslím, že budu mít dostatek volnosti a možností, abych tomu dal nějakou svou vizi, a může mi to pomoct k dalšímu růstu. Věřím, že mám co předat nejen klukům, ale i ostatním trenérům a doufám, že i já od nich dostanu zpětnou vazbu,“ přeje si Bartoň. Věří, že toto je správná cesta k růstu nejen pro něj.

 

Zdánlivou překážkou by mohl být fakt, že Bartoň většinu času během sezony tráví ve Španělsku. Sám však upozorňuje, že v dnešním stále se zmenšujícím světě nehraje vzdálenost zase takovou roli: „I kdybych byl v Česku, používal bych telefon stejně, jako ho používám ze Španělska. Jistě, v Česku bych mohl sednout do auta a za hodinu a půl se z domova dostal do Prahy, ale teď žijeme v době, kdy nemusím být přítomen v Česku, aby to fungovalo. Jde spíš o to ten telefon zvednout a domluvit se. Obklopil jsem se lidmi, o kterých si myslím, že mi s tím pomůžou. Nakonec to bude ale stejně na mně, abych ten vlak postrkoval dopředu po těch správných kolejích.“

 

Konečně ve na Pyrenejském poloostrově je blízko jednomu z očekávaných tahounů reprezentace do 18 let. Vít Krejčí totiž působí v záložním týmu Zaragozy. „Už teď s ním pracuju individuálně přes video. Viděl jsem 15 až 20 zápasů, z toho 7 bylo naživo, protože ze Zaragozy mi jeho utkání v EBA posílají, a uvidím tak i každý další. Je to hráč profilovaný pro reprezentační A-tým. Jestli ne letos, nebo za rok, tak stoprocentně za čtyři roky bude patřit k hráčům, kteří musejí být v reprezentaci,“ předpovídá mu velkou budoucnost Bartoň.

 

Krejčí nebude od středy chybět na soustředění v Nymburce, i když pár hráčů ročníku 2000 bude nový trenér postrádat. Ti totiž se svými kluby vycestují na kvalitně obsazené zahraniční turnaje, kde mají možnost získat cenné herní zkušenosti. K týmu se připojí na dalším soustředění v červnu.

 

„Byl bych rád, aby se stmelil realizační tým a přes Velikonoce jsme nějaký týden fungovali společně. Beru to jako kemp číslo 0, a tím pádem v červnu nebudeme začínat úplně od začátku,“ přeje si.

 

Právě realizační tým je základním spojovacím prvkem mezi Španělskem a Českou republikou: „Mám asistenty a taky programy, na kterých se můžu dívat na zápasy hráčů. Už jsem skoro všechny kluky viděl, hlavně ty stěžejní. Některé už znám i osobně. Samozřejmě situace se každý rok mění, a kdo hrál minulý rok dobře, nemusí být další léto ve stejné formě. A naopak. Tohle musíme monitorovat a s tím budu potřebovat pomoct.“

 

I tak ale už probíhá komunikace směrem k hráčům. Bartoň nechce nic podcenit a dělá vše pro to, aby jeho svěřenci byli na soustředění správně připraveni. „Klukům jsem už rozdal nějaké osnovy, s tím, co bychom chtěli předávat jim i jejich klubovým trenérům. Na samotných reprezentačních srazech je velmi limitovaný čas na práci na různých věcech. Chtěl bych, aby byly společné mantinely, kterých se budou kluby držet. Rád bych, aby se na tohle kladl důraz, a hráči přicházeli na repre sraz s dobrými základy.“

 

V tom vidí jedno z poslání své mise. Chce spolupracovat s kluby i hráči, aby reprezentace nejen dosahovala dobrých výsledků, ale hlavně aby připravovala hráče na přechod do seniorské kategorie.

 

„Společně s realizačním týmem budeme vybírat ty oblasti, které kluci potřebují nejvíc zlepšit. V basketu je toho potřeba umět hrozně moc a vybrat ty hlavní věci není úplně jednoduché. Nemůžu tady nikomu tvrdit, že za 20 dní tréninku během měsíce a půl udělám z hráče Hráče. To zlepšování musí jít postupně a komunikace musí fungovat. To je náš cíl,“ vytyčil si Bartoň. Vše startuje začne nabírat jiné otáčky už ve středu.

 

 

Jméno Post
Výška Ročník nar. Klub
Richard Barac rozehrávač/křídlo 188 2001 Sokol Pražský
Matěj Burda rozehrávač 176 2001 Sokol Pražský
Matěj Fanta pivot 196 2001 USK Praha
Jan Fučík křídlo 190 2001 Sokol Písek Sršni
Johan Haiblík křídlo 203 2000 BK Kondoři Liberec
Mikoláš Houser křídlo 191 2001 Sokol Písek Sršni
Luboš Kovář pivot 203 2000 BA Nymburk
Vít Krejčí rozehrávač 193 2000 Olivar (ESP)
Miloslav Kulich pivot 200 2000 BA Nymburk
Tadeáš Manas pivot 200 2001 Sokol Pražský
Petr Mazourek křídlo 183 2001 BK Žďár nad Sázavou
Tomáš Mikyska křídlo/pivot 200 2000 GBA
Nikolaos Noumeros křídlo 195 2001 BK Kondoři Liberec
Adam Prokůpek pivot 201 2001 Sokol Pražský
Filip Somberg křídlo 188 2001 BC Kolín
Štěpán Svoboda křídlo 197 2000 BK NH Ostrava
Vojtěch Sýkora rozehrávač/křídlo 186 2001 Sokol Písek Sršni
Viktor Tělecký křídlo 190 2000 Sokol Žižkov

 

 

 

 

 

Autor:
Reklama
Louda Auto FINAL 4