KP i Handicap slaví, Nilfisk FINAL bude mít brněnské finále

Los Nilfisk FINAL 4 proti sobě svedl v prvním semifinále dvě družstva, které v posledním kole budou na dálku bojovat o přední příčky v ŽBL. Dneska to však na Rosničce byla jiná soutěž, kde jediné zaváhání znamená konec nadějí na zisk zlata.

Pro Slavii je účast na závěrečném turnaji Českého poháru první zkušeností s takovou akcí. To KP Brno už má z čeho čerpat. A podle toho úvod zápasu také vypadal. Slavia sice chvíli se soupeřem držela krok, ale na každý svůj bod se hodně nadřela. Těžila většinou z individuálních průniků a samozřejmě příspěvku Krystal Vaughn, na které ale v obraně často ležela Tereza Pecková. Byla to tak zajímavá studie souboje první a čtvrté nejlepší ligové střelkyně.

KP Brno naopak předvádělo týmový výkon plný přihrávek až do volných prostorů pod košem. Jenže Slavia nemohla v defenzivě ani ucpat vymezené území, protože Brňanky hnány dopředu početným a hlučným fanclubem pálily ostrými z perimetru. Soupeřky ničily tříbodovou střelbou, což bylo ještě o to markantnější, že Slavia se ze stejné vzdálenosti trápila.

Defenzivní hradba Slavie se pod náporem brněnské trojkové palby zcela rozpadla. Když navíc Solopova přidala už 11. trojku z 22 pokusů navíc jako nekompromisní zakončení rychlého protiútoku, bylo jasné, že KP hraje v takové pohodě, že finále mu nemůže uniknout. Nakonec ani stovka neodolala a z posledního útoku svého týmu jí pokořila Beránková.

KP Brno – BLK Slavia Praha 101:77 (29:20; 53:41; 77:57)

Madden 22, Sládková a Solopova po 18, Moussa 14, Remenárová 11, Beránková 9, Kopecká 6, Pecková 3, Jandová a Satoranská 0 – Vaughn 24, Pudláková 20, Jakšić 15, Russel 8, Vondráčková 6, Felixová a Klokočníková po 2, Dvořáková 0

Fauly: 17 – 17

Marian Svoboda, KP Brno: „Doufal jsem, že bude takový průběh. Dobře jsme se připravili, holky do toho šly natvrdo. Myslím, že jsme dneska podali velmi dobrý výkon. Tomu odpovídá i výsledek a zaslouženě jsme vyhráli. Letos máme střelce. Všechny hráčky jsou schopné střílet i z venku a obrana pak nemá kam skočit. Z toho vznikají volné střely z venku. Atmosféra tady je nádherná. Doufám, že holky zítra na finále najdou sílu. Musíme se na to hodně dobře připravit jako na dnešní zápas. Vždycky když se hraje před bouřlivým prostředím, a zvlášť domácím, tak nám to hodně pomůže. Dneska to bylo znát.“

Martin Stavěl, BLK Slavia Praha: „Chybějící zkušenosti mohly bez pochyby hrát roli. Nicméně KP Brno v současné formě je druhý nejlepší tým po USK Praha. Nepotýkají se se zraněními a hrají neustále v kompletní sestavě. To je hrozně znát. Pokud se chceme měřit s týmem KP Brno, musíme být všichni. Nám chybí Tereza Sedláčková jako jediné vysoké křídlo. To ale neomlouvá fakt, že jsme dneska hrozně bránili. Hráli jsme v podstatě venku a dali skoro 80 bodů, což by mělo být fajn. Pokud ale dostanete v ženském basketu 100 bodů, tak se v zápase nemáte o čem bavit. Brňanky dneska měly střelecký den. Jediná hráčka, která se neprosadila byla Tereza Pecková, což je jediné pozitivum. Nicméně ostatní, i ty, co většinou méně skórují, daly dnes hodně bodů, spoustu trojek. Klíčovým faktorem v prvním poločase byl individuální výkon hráčky Madden, která si vzala míč a dala nám deset bodů v řadě. Ve druhém poločase jsme si řekli, že do toho zkusíme šlápnout. KP pokračoval v bezchybné hře v útoku, neměly hluchou pasáž a s průměrem 25 bodů za čtvrtinu dotáhly zápas do zaslouženého vítězného konce."

Druhé semifinále Nilfisk FINAL 4 a druhý souboj sousedů z tabulky ŽBL. Handicap Brno a Trutnov spolu na ligových palubovkách bojují o šestou příčku po základní části, ale dnes mělo jít také o hodně – o postup do pohárového finále a jistotu medaile.

Zdálo se, jako by domácí hráčky svazovalo prostředí Rosničky a role mírných favoritek, které by měly ve finále Nilfisk FINAL 4 doplnit městského rivala KP Brno. To Trutnov vlétl do zápasu bez bázně a hany a zasypal domácí sprškou úspěšných trojkových střel. Díky tomu si Lokomotiva vytvořila skoro desetibodový náskok. Handicap působil zaskočeně a hráčky selhávaly i ve vyložených pozicích.

Nástup do druhé čtvrtiny se ale brněnskému celku vydařil. Využíval ztrát soupeře k rychlému zakončení než se stačila postavit zónová obrana. To motivovalo trenéra Prušu, aby svým svěřenkyním naordinoval celoplošnou obranu. S ní se Trutnov vyrovnával o to hůře, že kvůli třem osobním chybám si musela odpočinout Hindráková. Východočešky si v těžké chvíli opět pomohly trojkou, ale jejich náskok se výrazně smrskl.

Brno získalo vydařenou druhou desetiminutovkou pevnou půdu pod nohama a vzrůstající formě neuškodila ani poločasová pauza. Při čtyřech osobních chybách Bouman začaly navíc brněnské basketbalistky stále častěji využívat výškovou převahu Palušné.

Trutnovu začaly ubývat síly. Úzká rotace stěžejních hráček si vybírala svou daň a Brno získávalo čím dál větší převahu. Trutnov ještě občas dokázal kontrovat trojkou, ale především zónová obrana začala ztrácet své kouzlo. Handicap nakonec dokráčel k pohodovému vítězství a odsoudil Trutnov k zítřejšímu boji o bronz (15:30). Naopak svěřenkyně trenéra Pruši čeká brněnské finále proti KP (18:30, přímý přenos ČT Sport).

BK Handicap Brno – BK Lokomotiva Trutnov 86:59 (12:21; 34:37; 62:51)

Palušná 22, Hausknechtová 19, Švrdlíková 15, Křivánková 11, Vitulová 6, Sedláková 5, Giacintová, Brabencová, Adamcová a Stoupalová po 2, Kašpárková 0 – Vacková 15, Prokešová 11, Hindráková 8, Patočková, Kozumplíková a Bourdeau po 7, Vašáková 3, Vymazalová 1, Rylichová, Herinková, Štěbetáková a Bouman 0

Fauly: 24 – 20

Viktor Pruša, BK Handicap Brno: „Přiznám se, že jsem byl ze začátku dost nervózní. Na Trutnov jsme byli připraveni, ale nevycházely nám některé taktické varianty. Cítil jsem, že jsme zbytečně nervózní ze zápasu a že v některých chvílích možná zbytečně až moc chceme. Změnili jsme z pohledu taktického plánu situace v obraně. To nám začalo vycházet a soupeř s tím měl problém. V útoku nám konečně vyšla souhra dlouhých. Ze zóny jsme měli respekt, ale dlouhé zapracovaly a vlastně pak celý tým vůlí a chutí to urval. Bude to náročné finále. Favorit je jasný. Nejen podle ligové tabulky, ale i podle toho, co předvedl dnes KP v semifinále. Uvidíme, kolik nám zbylo sil. Hráli jsme trochu v užší rotaci. Nemáme co ztratit. Jsme doma a budeme se o to chtít porvat.“

Petr Kapitulčin, BK Lokomotiva Trutnov: „Byli jsme na domácí dobře připraveni. Bylo vidět, že jsou v domácím prostředí nervózní a toho jsme chtěli využít. Ještě ve 13. minutě jsme vedli o deset bodů. Byli jsme připraveni na jejich pressingovou obranu, která je vždy na hranici faulu. V prvních 12 minutách to fauly byly, pak už ne. Myslím, že jsme v zónové obraně hráli dobře. Pak přišel problém, že během dvou minut házel soupeř deset trestných hodů, odešly nám na lavičku se třetím faulem Hindráková a Bouman. Brno se nervozitu trestnými hody zlomil. Hlavně pak Palušná... Ve chvíli, kdy na lavičce byla Bouman mi na pivota zbyly dvě sedmnáctileté hráčky a s nimi si poradila. Jedna věc je fyzická únava, druhá psychická. Snažili jsme se holky namotivovat, že mohou dnes vyhrát. My se Žabinami můžeme z deseti zápasů vyhrát možná dva, možná jeden zápas. Dneska se to nepovedlo. Mohlo se to povést za určité konstalace, ale my jsme tomu věřili. O to je zklamání větší a musíme ho teď z hlavy dostat. Pro většinu holek je to první taková akce v životě. Hlavní je dostat teď únavu z hlav. Ta byla vidět už ke konci, kdy bylo jasné, že zápas nevyhrajeme. Hrály dorostenky, už tam jsme začali přemýšlet nad dalším zápasem. Je to teď jen o hlavách, jestli to zítra ustojíme nebo ne.“