Kent dotáhl Beksu do finále, Nymburk drtil v útoku

V první semifinále Hyundai FINAL 4 na sebe narazili už tradiční soupeři na české basketbalové scéně. Zatímco Pardubice si v ligové tabulce po základní části Kooperativa NBL stojí lépe než Děčín, tak Válečníci v obou dosavadních vzájemných zápasech dokázali zvítězit.

Úvod střetnutí nabídl ofenzivní basketbal a především Děčín prokazoval, že mu na tento finálový turnaj speciálně položená palubovka ve svitavské hale sedí. Severočeši se dokázali prosazovat ze středí i dlouhé vzdálenosti a především si doskočit své neúspěšné střely. Na útočném doskoku vyhráli první čtvrtinu v poměru 7:1!

Po krátké dvouminutové pauze ofenzivní tempo opadlo a oba celky začaly vést tvrdý boj o každý centimetr hřiště. Pardubice přitvrdily v obraně a především si více pohlídaly obranný doskok. Děčín tak nedostával druhé šance a jeho útočná produkce se snížila na minimum. Toho využili hráči Pardubic a i díky první trefené trojce v utkání a šňůře 13:0 se dostali poprvé do vedení. Šňůru sice trojkou přerušil Pomikálek, ale Východočeši chytili své tempo.

O to je nepřipravila ani poločasová pauza. Především Jackson Kent, jediný pardubický dvojciferný střelec prvního poločasu, pokračoval ve své ofenzivní jízdě. Pardubice tak získaly dosud nejvyšší náskok v utkání, když byly vpředu o deset bodů. To se nelíbilo Ondřeji Šiškovi, který zavelel k návratu Děčína na dostřel.

Na startu posledního dějství zafungovala opět zlepšená pardubická obrana, díky čemuž mohl náskok dosud vedoucího celku opět vyšplhat nad deset bodů. Děčínskou snahu o zvrat v utkání mařily ztráty svěřenců trenéra Budínského. Pardubice jich využívaly k rychlým protiútokům a směřovaly tak k finále Hyundai FINAL 4.

BK ARMEX Děčín – BK JIP Pardubice 62:75 (21:16; 31:36; 50:55)

Šiška 16, Pomikálek 12, Ježek 7, Feštr 6, Halada a Houška J. po 5, Krakovič 4, Grunt a Kroutil po 2, Houška P. a Landa 0 – Kent 23, Spearman 13, Martin 8, Nečas a Půlpán po 7, Kohout 6, Pandula 5, Švrdlík, Potoček a Welsch po 2

Fauly: 26 – 17

Levell Sanders, BK JIP Pardubice: „Chtěli jsme se soustředit na doskok a nenechat skórovat Děčín z přechodu do útoku. V prvním poločase měl sice jen čtyři body z rychlého protiútoku, ale Děčín skóroval ze druhých šancí, nehráli jsme dobře match-up, nekomunikovali. V poločase jsme říkal, že jsme se bavili o doskoku a žádný přitom nemáme. Ve druhém poločase jsme to zvládli a to byly ty klíčové faktory. Byl to pak úplně jiný zápas.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Předně myslím, že to bylo pěkné bojovné utkání, které se od začátku hrálo v pekelném tempu. V konečném výsledku nás výhru stála lepší střelecká produktivita. V počtu střel z pole jsme jich sice měli víc, ale Pardubice si pomohly větším počtem trestných hodů (25:7). To v takovém utkání dělá rozdíl. V okamžiku, kdy jsme se propadli, tak Pardubice měly lepší start do druhého poločasu. My jsme se přiblížili na pět bodů, ale bohužel jsme dnes měli nízké procento z pozic, které jsme potřebovali dávat. To nás stálo minimálně vyrovnanou koncovku nebo i výhru. Pardubice si díky Kentovi a Spearmanovi utkání pohlídaly.“

Viktor Půlpán, rozehrávač BK JIP Pardubice: „My jsme si před zápasem řekli, že Děčín nechceme nechat útočně doskakovat a nechat ho hrát jeho tvrdou hru, ale cheme hrát svou hru, to znamená rychle, pohlídat si obranný doskok a běhat a uběhat soupeře, což se povedlo. Chvílemi měl Děčín dost útočných doskoků, ale vždycky jsme se z toho včas oklepali a dostali se přes něj.“

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Dali jsme prostě míň košů. (hořce se usměje) My jsme měli víc střel z pole (o 14), víc útočných doskoků (o 3) a míň ztrát (o 5), takže určitě rozhodla exekuce a trestné hody. Pardubice jich házely 25 a my pouze sedm. Nevím, čím to je, jestli fakt hrajeme tak tvrdě, anebo pardubičtí hráči jsou tak dobří, že si dokážou vynutit víc faulů. Je to už několikátý zápas, kdy je tak velký rozdíl v počtu házených trestných hodů. Tohle nás stálo zápas. Ubránit Pardubice na 75 bodů nebylo špatné, když se podíváme na jejich průměr v lize, ale útok nebyl optimální a chyběly body od některých hráčů a to bylo klíčové.“

Druhé semifinále Hyundai FINAL 4 proti sobě svedlo domácí tým DEKSTONE Tuři Svitavy proti papírově největšímu favoritovi na celkové prvenství v Českém poháru ČEZ Basketball Nymburk.

Našlapaná hala Na Střelnici, která oproti běžným utkáním Kooperativa NBL ještě rozšířila svou kapacitu, doprovodila semifinálové střetnutí domácích Turů patřičnou atmosférou. Oba celky navíc hned úvodu popustily stavidla ofenzivnímu basketbalu, a tak se bylo opravdu na co dívat.

Malý náskok si jako první vytvořili domácí, ale pak začal přebírat aktivitu Nymburk. Turům nefungovala dobře obrana, a tak v domácím prostředí inkasovali za prvních deset minut 29 bodů. Jen díky úspěšnému útoku především z úvodu utkání nebyl rozdíl ve skóre tak propastný.

Útočná podívaná pokračovala i po krátké přestávce. Nymburk nenechal obranu Turů ani na chvíli oddychnout a atakoval jí rychlým přechodem i po obdrženém koši. Obhájce pohárového prvenství jen za první poločas vytěžil z rychlých protiútoků 29 bodů! Domácí naopak v této statistice vyšli naprázdno. Kosmetickou úpravu poločasovém výsledku dal v poslední vteřině dopichující domácí Roseboro.

Po poločasové pauze se hra domácích zcela rozpadla. Nymburk pokračoval ve spanilé ofenzivní jízdě. Stovku překonal Boris Barac už šest minut před koncem úspěšnou trojkou. Velký prostor na hřišti tak mohl alespoň dostat mladý rozehrávač domácích Turů Eduard Kotásek.

Nymburk si po roce opět zahraje o titul z Hyundai FINAL 4. Soupeřem mu bude od 17:30 BK JIP Pardubice. Od 14 hodin si pak o bronz zahrají BK ARMEX Děčín a domácí DEKSTONE Tuři Svitavy. Oba zápasy budou přenášeny v přímém přenosu na webu TV Com.

ČEZ Basketball Nymburk – DEKSTONE Tuři Svitavy 111:59 (29:20; 56:42; 90:51)

Ray, Benda, Bohačík a Barac po 13, Pumprla 11, Lawrence, Davis a Kříž po 10, Berisha 9, Peterka 5, Vyoral a Hruban po 2 – Roseboro 13, Marko, Slezák a Kerr po 9, Teplý a Stria po 5, Petway 4, Kotásek 3, Smithson 2, Puršl a Jelínek 0

Fauly: 17 – 20

Lubomír Růžička, DEKSTONE Tuři Svitavy: „V první řadě si musíme uvědomit, že Nymburk teď hraje jeden z nejlepších basketů za poslední roky. Byli jsme si toho vědomi. Trochu mě mrzí, že jsme v prvním poločase dostali několik laciných košů a rozdíl byl 14 bodů. Pořád jsem věřil, že do třetí čtvrtiny můžeme vstoupit dobře, ale dělali jsme školácké chyby na rozehrávce v přechodové fázi. Neříkám, že to byla chyba rozehrávače. Nymburk to trestal jednoduchými dvojtakty. Jejich komfortní náskok mě vedl k tomu, že bych měl vystřídat. Věřím tomu, že proti Nymburku by základní sestava prohrála kolem 20 bodů a ten zápas by vypadal jinak. Nemělo ale cenu to dnes hrotit, když hrajeme zítra ve dvě hodiny o bronz.“

Oren Amiel, ČEZ Basketball Nymburk: „Hráči šli do zápasu s ještě větším soustředěním, protože už je to turnaj o titul. Nemyslím si, že první poločas byl pro nás snadný, Svitavy mají opravdu můj respekt, hrají dobře v útoku a sdílejí míč, naším cílem tak bylo narušit plynulost jejich útoků, protože to je jejich identita. Poslední tři zápasy měli zhruba 40procentní úspěšnost z trojek, kolem 22 asistencí a to něco vypovídá o jejich útoku. My jsme ale v obraně odvedli dobrou práci. A tři trojky Petra Bendy v úvodu druhé půle? Petr může střílet, kdykoli je volný, protože dobře cítí, kdy si střelu má vzít, a kdy naopak ne. T rojky zl epšil a prokazuje to jak v ligových zápasech, tak v Lize mistrů… Ve finále nás čeká těžká práce, Pardubice s námi dokážou hrát, ostatně nedávno nás málem porazily v lize.“

Luboš Stria, DEKSTONE Tuři Svitavy: „Chtěli jsme na domácí půdě hrát vyrovnaný zápas, věřili jsme si. Myslím, že prvním pět minut jsme začali dobře, ale rozhodla kvalita. Oni proměňovali velké množství trojek, i když mnohdy nebyly úplně lehké. To nás zalamovalo. My jsme se do toho snažili dát veškerou energii, ale už ve třetí čtvrtině jsme zjistili, že to nepůjde. Nesklonili jsme hlavy. Oni ale hrají strojově přesně, prostě nás převálcovali. Nepamatuji Nymburk, aby hrál takhle dobře. Potvrdili svojí formu z Ligy mistrů a jsou opravdu někde jinde než celá liga.“

Tomáš Vyoral, ČEZ Basketball Nymburk: „Výsledek vypadá, že to bylo snadné, ale v prvním poločase Svitavy zlobily. Nicméně během prvních dvou minut druhého poločasu jsme definitivně rozhodli a myslím, že jsme jasně ukázali, kdo je v Česku nejlepší. Na zápas jsme se připravovali o něco důkladněji a vyplatilo se to. I ve finále bude, asi jako vždycky, záležet na nás, s jakou intenzitou budeme hrát a bránit. Pokud budeme hrát jako dnes, nevidím důvod, proč bychom nevyhráli.“