Když to budou milovat, můžou se vyrovnat všem, říká o účastnících Jr. NBA kempu Foniok

Loni se poprvé uskutečnilo světové mistrovství Jr. NBA pro výběry jednotlivých kontinentů. Až na finálový turnaj v Orlandu se probojoval český hráč Josef Svoboda. V letošním roce mohou na jeho úspěch navázat hned dvě naděje – Rebeka Zlesáková z Prahy a Adam Kubíček z Litomyšle. Tato dvojice se na přelomu dubna a května zúčastnila tréninkového kempu v italské Boloni.

 

Právě tam se sjeli nejlepší hráči z jednotlivých evropských zemí, kde se hraje Jr. NBA League, a ucházeli se o místa ve výběru pro světové mistrovství. Na závěrečný turnaj se z tohoto kempu probojuje deset dívek a stejný počet chlapců, které oznámí vedení soutěže v následujících týdnech. V Boloni reprezentoval Českou republiku i Robin Foniok – progresivní trenér z týmu Basketpoint Frýdek-Místek, který o svém zážitku povyprávěl pro web ČBF.

 

„Kemp začal hromadnou schůzkou v meetingové místnosti, kde nás organizátoři uvítali, představili se a řekli nám, jak bude celý kemp vypadat. Trenéři pak zůstali o něco déle a rozebrali jsme si, jak bude vypadat první trénink. Všechny tréninky byly s tématikou na správné rozhodování hráčů v co možná nejkratším čase. Začalo se pivotováním, přihrávkou, situací 1 na 0 až jsme se dopracovali do situací 4 na 4 s handicapem,“ popisuje český kouč.

 

Pro účastníky byl podle Fonioka připraven i bohatý doprovodný program.

 

„Organizátoři nám zajistili lístky na finále italské ligy mezi Boloňou a Římem v krásné hale s parádní atmosférou. V průběhu kempu se odehrávaly i vzájemné zápasy a vrcholem bylo odehrání zápasu o umístění ve výše zmiňované hale. Také nám zajistili prohlídku města s průvodcem, který nám popisoval věci z italské historie. Trenéři na závěr měli společnou večeři jako dík za práci během celého kempu. Děti byly v hale, kde měly také nějaký doprovodný program,“ uvedl trenér, který jako český zástupce na kempu navázal na loňskou účast Mileny Moulisové.

 

Při rozdílném stáří účastníků kempu se podle českého trenéra těžko hodnotí úspěch českých zástupců Rebeky Zlesákové a Adama Kubíčka.

 

„Na kempu byli hráči a hráčky různého ročníku narození 2004-2006, takže se těžko tyto věci srovnávají. Byly tam kempeři, kteří na tom nebyli úplně dobře basketbalově, ale hlavním cílem byla další motivace do jejich práce. Takže doufám, že českým dětem to opět pomůže v jejich dalším rozvoji,“ říká Foniok.

 

Základem pro mladé basketbalisty byla na kempu znalost angličtiny, která výrazně zjednoduší chápání pokynů od trenérů. S tím měli někteří účastníci podle českého trenéra problémy, česká dvojice má ale velký potenciál ke zlepšení.

 

„Osobně jsem pracoval většinu času pouze se slečnami, ale při závěrečných zápasech se mi líbil jeden kluk z Ruska a jeden z Lotyšska, kteří předváděli hezký sebevědomý basketbal. Někteří byli individuálně velice dobře vybaveni a jiní se trochu ztráceli, hlavně k vůli angličtině, že nerozuměli pořádně, co mají dělat. Když budou mladí Češi pořádně makat a budou to milovat, můžou se vyrovnat v čemkoli,“ pokračuje trenér z Frýdku-Místku.

 

Na kempech Jr. NBA se tradičně objevují basketbalové hvězdy minulosti i současnosti a nejinak tomu bylo i v Itálii.

 

„Významných osobností tam bylo několik, nejznámější byl Francouz Boris Diaw, šampion NBA se San Antoniem Spurs. Po celou dobu byl na kempu hlavní trenér reprezentace USA do 17 let Don Showalter,“ vyjmenovává Foniok.

 

Ten kemp hodnotí pozitivně i z pohledu navázaných známostí se zahraničními osobnostmi.

 

„Potkal jsem řadu nových přátel a s některými jsme se dokonce sblížili natolik, že určitě v budoucnu naplánujeme společné setkání. Během celého kempu byl hlavní jazyk angličtina, takže i to beru jako velké pozitivum, že jsem opět mohl prohloubit své znalosti. Co se týče cvičení během tréninku, tak mě to zas tolik neobohatilo, jelikož tyto věci znám a aplikuji je i v klubu,“ uzavírá trenér.

 

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport