Kadetky o tituly na Eliščině nábřeží

Třídenního nastaveného víkendu využije osm nejlepších dívčích týmu extraligy U17, aby se utkalo o titul mistra ČR. Turnaj se uskuteční v hale Sokola Hradec Králové na Eliščině nábřeží, odkud je krásný výhled na naší největší řeku, Labe. Kdo bude moci slavit titul labskou koupelí se dozvíme až ve sváteční podvečer v pondělí 8.5. Nejžhavějším kandidátem na zvednutí mistrovského poháru jsou domácí Lvice. Možná se dočkáme nějakého překvapení, ale kdo ví? 

MČR začne v sobotu 6.5. v 11.00 úvodním čtvrtfinálovým zápasem mezi domácími Lvicemi a pražskou Slovankou. 

Sokol Hradec Králové – je více než jasným favoritem. Hradec za celou sezónu prohrál pouze dvakrát vstupuje to tak do F8 se šestnácti výhrami a dvěma prohrami. Ve vzájemných dvou dosavadních zápasech Slovanku přehrál rozdílem dvaceti a třiceti bodů a nebylo velkého rozdílu mezi domácím a venkovním prostředí. Pokud chtějí Lvice dominovat v obou nejstarších mládežnických kategoriích/U19, U17/ budou muset vyhrát nejen první turnajový zápas, ale celé mistrovství. Slovanka by však měla být pouze menší překážkou v očekávané cestě za titulem. Trenérský tandem Benčíková-Zavázalová (Horáková) táhne svůj tým od jedné výhry ke druhé a spoléhá se především na osu týmu tvořenou třemi hráčkami ročníku narození 2007 /budou moci hrát kategorii U17 ještě v příští sezóně/ Paurová, Kubínová, Horáková/, z hráček ročník 2006 vynikají Bezdíčková a Hrubá. Solidně si vedou i další hráčky ze soupisky Zárubová, Kameníková, Stindlová a Flaxová. Asi s jinou, než zlatou medailí by v Hradci nebyli úplně spokojeni. 

Basket Slovanka-na F8 se kvalifikovala jako osmý celek nadstavbové skupiny A. Účast na MČR tak musela potvrdit až v baráži, kde ve dvou zápasech přehrála dalšího pražského soka Tygřice. Do závěrečného turnaje sezóny vstupuje Slovanka jen s pěti výhrami, což je nejhorší bilance z celého mistrovského oktetu. Bodově nejproduktivnější je trio Civínová, Vopičková Kořínková. Přestože Slovanka může překvapit, jiné, než osmé místo by bylo značným překvapením, i když zadarmo nedá žádný koš ani míč. 

Druhé sobotní čtvrtfinále začne ve 13.15 a narazí na sebe Basket Ostrava a USK Praha. Tedy tabulkoví sousedé ze 4. a 5. místa nadstavbové skupiny A, což slibuje vyrovnané utkání do začátku až do konce. Vzájemné zápasy v obou případech ovládla celkem jasně Ostrava a budeme zvědavi, zdali se to podaří do třetice, což by Ostravankám zaručovalo boj o některou z medailí.

Basket Ostrava se díky svému umístění kvalifikoval přímo na MČR s bilancí čtrnácti výher a šesti ztrát. Kouč Straka) bude spoléhat na svojí základní sestavu tvořenou Klaudií Kelerovou, Sofii Kaducovou, Terezou Strýčkovou a Johanou Hnízdilovou. Především na jejich bodové produkci bude záležet na tom s jakým výsledkem se Ostrava vrátí domů. Pro Basket Ostrava jde o první výraznější zápis do historie a každé výhry si budou považovat, po postupu do semifinále však hodně pokukují. (Problémem může být úzká rotace (v sezóně nastoupilo pouze 9 hráček))

USK Praha – v této sezóně zaznamenalo menší ústup ze slávy v juniorských i kadetských soutěžích. Dvanáct výher a osm porážek poslalo USK na pátou pozici (kterou si zajistily až v poslední kole překvapivou výhrou nad suverénním Hradcem) v nadstavbové tabulce, což znamenalo poslední místo odkud se postupovalo přímo na MČR a vyhnutí se poměrně nepříjemného klání v play off. Trenérské duo Blažek ml.– Pajkrtová je však zkušené a určitě budou chtít v prvním kolem MČR uspět a postoupit mezi nejlepší čtyři týmy turnaje. Cesta tam vede přes Ostravu. S tou mají Pražanky mizernou vzájemnou bilanci, když oba zápasy výrazně prohrály. Ale na MČR to bude nový zápas, a tam se může stát cokoliv. Oporami týmu jsou Ela Zídková, Karolína Cahová, Adéla Linhartová, Eliška Javanská a Linda Srpová a na jejich bedrech bude viset, jak se bude USK dařit. 

Další duel se bude hrát od 15.30, kdy další čtvrtfinálovou dvojici tvoří HB Basket Praha a KP Brno. Hance Brejlové a jejímu synovi Martinovi uzrál v kategorii U17 skvělý basketbalový ročník, připravený dosáhnout na jednu z medailí, což by byl pro pražský celek skvělý přepis klubové historie. HB skončilo v nadstavbě druhé a jen čtyřikrát za celou sezónu nezískalo plná počet bodů za výhru. Mezi ty nejcennější skalpy patří dvacetibodová výhra na palubovce tabulkového lídra Hradce Králové, což svědčí o tom, že se jim v hradecké sokolovně hraje dobře a umějí tam vyhrávat. V první střetnutí šampionátu by s KP Brno neměly mít problém. I vzájemná zápasová bilance hovoří ve prospěch Pražanek. Jejich ambice však určitě míří výše a ve skrytu duše chtějí Lvicím zkomplikovat cestu za titulem a určitě budou chtít medaili. O tom, jak cenný kov si východočeské metropole odvezou rozhodnou klíčové hráčky týmu, mezi které lez zařadit Julii Pilařovou, Nikolu Večeřovou, Emu Bláhovou, Terezu Pavelcovou, Kláru Slunečkovu a Kristínu Vaňkovou. 

KP Brno nejede do Hradce s velkým očekáváním, ale určitě je připraven předvést nejlepší basketbal co umí. Na MČR prošel až přes předkolo play off , kde v poměrně dvou náročných zápasech vyřadil Trutnov, takže u účast na F8 je pro Brňanky úspěch. Na turnaji tak mohou překvapit sami sebe i soupeřky. K tomu však budou potřebovat kvalitní výkon svých stálic Viktorie Švarcové, Lucie Linduškové, Moniky Olečkové a Adély Kölblové. Na jejich um a produkci bude brněnský lodivod Richard Sivák ml. spoléhat v prvé řadě. 

I poslední zápas sobotního čtvrtfinálového programu nabídne zajímavou basketbalovou podívanou. V 17.45 začne hodně očekávaný souboj mezi Levharticemi Chomutov a brněnskými Žabinami. Chomutov skončil po základní části třetí s bilancí patnácti výher a pěti porážek, a tak je považován za favorita prvního kola MČR a ke i žhavým kandidátem na jednu z medailí. Pokud se to poveden bude to úspěch ambiciózního severočeského klubu. Hra Levhartic stojí a padá s výkony základní herní rotace, kam můžeme zařadit dvouciferné střelkyně Kláru Bittnerovou (v sezóně odehrála po zranění jen 4 utkání), Valentinu Čermákovou – nehraje zraněná koleno, Elu Salačovou a Marii Staňkovou. V každém případě rostou Chomutovu další posily pro ŽBL a kouč Petr Treml ml. určitě naladí družstvo tak, aby si od Labe přivezlo nějakou medaili. Pokud na nějaký cenný kov chtějí Severočešky pomýšlet musí uspět v zahajovacím utkání MČR s Žabinami a bez zraněných to bude obtížné.  O tom, že to nebude snadné svědčí i vyrovnaná vzájemná zápasová bilance, kdy každý tým v dosavadní sezóně dokázal zvítězit jednou. 

Žabiny si musely účast na MČR proklestit přes play off, kde však jasně předčily SBŠ Ostravu. Šestý tým po základní části chce v Hradci překvapit nejen ve čtvrtfinále proti Chomutovu, ale na celém turnaji, čímž potvrdil dobré jméno klubu. Trenér Fousek svoje svěřenkyně jistě dobře připraví a turnajový úspěch vede přes čtvrtfinálovou výhru. Trenéři týmu svoje hráčky jistě patřičně nabudí. Kádr Brna je poměrně široky a tvoří ho reprezentantky Šubová, Hamzová, Rychtecká a Kalná.

Více o turnaji včetně dalšího programu na www.hradeckelvice.cz

Autorem textu je Petr Čeněk

Autor:
Reklama
Detail článku - Kooperativa