Kadetkám U16 vystavila stopku ve čtvrtfinále ME Litva

Dvakrát během jednoho dne prohrály české reprezentační týmy s výběrem Litvy. Muži v generálce na světový šampionát a bohužel také kadetky U16 ve čtvrtfinále evropského šampionátu divize A v makedonském Skopje. Po výsledku 69:72 budou svěřenkyně Richarda Fouska hrát o 5. – 8. místo a nezopakují loňské senzační stříbro.

Úvodní pasáže zápasu byly hodně vyrovnané. Litevky opírající prakticky veškerou svou střelbu na tři hráčky sice v závěru první čtvrtiny lehce odskočily, šestibodové vedení však dokázaly Češky rychlou bodovou šňůrou na začátku druhého období stáhnout. Závěr poločasu ale patřil přeci jen Litvě, která tvrdou hrou do koše získávala velké množství šestek a vybojovala si tak devítibodové poločasové vedení.

Lvice zápas rozhodně nezabalily, a i přes některé přísné výroky rozhodčích, které jim ani na jednom konci palubovky nehrály do karet, nadále bojovaly a snažily se zápas zdramatizovat. Když to čtyři minuty před koncem bylo o osm bodů pro Litevky, vypadalo to jasně, Češky však ještě jednou zahrozily, trojka Laury Mikšíkové a koš Jesiky Hibalové však už přišly pozdě a Litva mohla začít slavit.

Český tým čekají zápasy o 5. – 8. místo, nejbližší ve čtvrtek od 14:15 proti Belgii. Jsou to velmi důležité zápasy, jelikož je ve hře stále ještě účastnické místo na světovém šampionátu U17 v příštím roce.

David Zdeněk (asistent trenéra): „Těžko se hodnotí těsná porážka, která v tuto chvíli hodně bolí. V dnešním utkání jsme však až na krátké okamžiky byli týmem, který tahal za kratší konec. Od úvodu utkání jsme nedokázali ubránit opory soupeře. Tři hráčky   nakonec zatížily naše konto 63. I přes veškerou snahu všech hráček a vyhraný 2.poločas soupeř odolal. I díky obrovskému rozdílů v počtu TH. Nyní je potřeba se oklepat, využít volný den k regeneraci a připravit se na další 2 utkání o 5.-8. místo, kde se nadále bojuje o postup na MS.“

Litva – Česká republika 72:69 (24:18; 43:34; 57:50)

Zdaneviciute 26, Jocyte 20 – Kadlecová 18, Zdeňková 12, Mikšíková 10, Svatoňová 7, Špelinová 6, Žílová, Chromá a Brejchová po 4, Hibalová a Šafránková po 2, Vejvodová a Ceralová 0

TH: 35/24 – 9/6

Trojky: 6 – 5

Doskoky: 50 – 54

Zisky: 10 – 12

Ztráty: 16 – 14

Asistence: 12 – 13

Fauly: 15 – 24