Kadeti v divokém čtvrtfinále podlehli Polákům a do divize A nepostoupí

Česká reprezentace kadetů nenapodobí své starší kolegy U18 a U20, když se jim nepodaří projít z divize B mezi elitu. Rozhodlo o tom čtvrtfinále evropského šampionátu v černohorské Podgorici, ve kterém Češi nestačili na Polsko 89:77. Čekají je tak duely o páté až osmé místo.

Vstup do zápasu Čechům vůbec nevyšel, když minuli první čtyři střely a po necelých dvou minutách si trenér Slowiak bral oddechový čas za stavu 0:8. Poláci hráli extrémně agresivně v obraně a mladí Češi tempo nestíhali. Střelecké trápení protrhl trojkou Matěj Šafařík, ale to hráče v bílém nerozhodilo a pokračovali v kanonádě. I přes mírné zlepšení Čechů byl polský náskok už v první čtvrtině dokonce osmnáctibodový.

Lvi se však postupně dostali do hry, druhou čtvrtinu vyhráli o bod a do třetí čtvrtiny vstoupili jako polití živou vodou. První necelé čtyři minuty vyhráli 10:2 a začali Poláky nepříjemně zlobit. Pak však nastaly problémy s časomírou a dlouho se vůbec nehrálo. Po pauze Češi dvěma šestkami snížili náskok Polska dokonce na sedm bodů, blíž se ale nedostali.

Rozkouskovaný zápas měl delší pauzu i po třech čtvrtinách, když se oba celky chvíli dokonce rozcvičovaly jako před utkání, pak se však konečně začalo hrát a poslední čtvrtina proběhla bez technických problémů. Češi se několikrát dokázali soupeři přiblížit, dvě minuty před koncem to bylo dokonce jen o čtyři body, v důležitých chvílích ale zahodili slušné střelecké pozice a závěr si Polsko pohlídalo. Poláci tak drží naději na postup do divize A, kam postupují nejlepší tři celky turnaje. O tuto naději Češi přišli a zahrají si o páté až osmé místo.

Michal Franěk (asistent trenéra): „Prvních pět minut první čtvrtiny jsme nezachytili nástup polského týmu, kdy si vybudovali vedení až o osmnáct bodů a tento propad byl až do konce druhé čtvrtiny. Ve druhém poločase nastoupil úplně jinak odhodlaný tým a během čtyř a půl minuty jsme se vrátili do zápasu, když jsme snížili na desetibodový rozdíl. Zvýšenou aktivitou v obraně, řadou získaných míčů a řadou rychlých protiútoků jsme se dostali dokonce na pět bodů, ale na obrat už to nestačilo. V koncovce jsme faulovali a soupeř proměňoval trestné hody. Tím byl rozdíl takový. Velké uznání patří celému týmu, který projevil obrovský charakter a vrátil se do zápasu tak, že byl krůček od úspěchu.“

Polsko – Česká republika 89:77 (33:15; 56:39; 70:59)

Wisniewski 19, Siembiga 16 – Dáňa 16, Nečas 15, Šafařík a Švec po 11, Husták O. 10, Rytíř 7, Charvát 5, Žejdl 2, Dohnal, Husták A., Křivánek a Vrábel 0

TH: 22/18 – 32/21

Trojky: 5 – 4

Doskoky: 49 – 44

Zisky: 12 – 7

Ztráty: 15 – 19

Asistence: 10 – 15

Fauly: 28 – 23