Kadeti ustáli nápor Gruzie a slaví třetí výhru na ME

Čeští basketbaloví junioři vyhráli třetí ze čtyř svých dosavadních duelů na evropském šampionátu divize B. V černohorské Podgorici si dokázali poradit s Gruzií 76:64 a zajistili si postup do čtvrtfinále. Svou skupinou uzavřou v úterý od 16 hodin duelem s Kyprem.

Ve vyrovnané první čtvrtině zápasu se hned pětkrát měnilo vedení a Gruzínci ukazovali, že chtějí ještě zamotat boj o postup, ve kterém by je udržela jen výhra. První větší zlom v zápase nastal krátce před koncem druhé čtvrtiny, kdy svěřenci Jana Slowiaka udělali z nejtěsnějšího vedení sérií 12:4 solidní poločasový náskok. Ani tak nevadilo, že Čechy daleko více trápily ztráty, a navíc skoro až trestuhodně zahazovali trestné hody.

Naopak, poté co se Gruzínci v polovině třetí desetiminutovky dostali zpět do hry, předvedl český tým další velký nápor a vedl až o čtrnáct bodů. Přesně takový náskok si Lvi přenesli i do poslední desetiminutovky, rozhodně to však neznamenalo klidný závěr. Znovu se přihlásily o slovo ztráty i trestné hody, Gruzíncům nevadily ani nedostatky v doskakování a začali po bodíku české vedení stahovat. Aktivní byl v těchto chvílích rozehrávač Luka Avaliani, s osmnácti body nejlepší střelec zápasu. Právě po jeho úspěšné střele to bylo dvě minuty před koncem o pět bodů a český tým si bral oddechový čas. Po něm ale naštěstí proměnil nelehký nájezd Jakub Nečas a definitivně zlomil odpor soupeře.

Český tým má tedy jisté čtvrtfinále, do kterého postoupí bez ohledu na výsledek duelu s Kyprem z druhého místa. Budou tak ve hře o tři postupová místa do divize A. Ve čtvrtfinále se jim postaví do cesty vítěz skupiny A, tedy vítěz úterního vzájemného duelu mezi Buhlarskem a Polskem.

Jakub Rytíř (hráč ČR): "Myslím si, že jsme do zápasu vstoupili koncentrovaně a dali jsme do něj všechno. Postupně se nám přestalo dařit, neproměňovali jsme šestky a důležité střely. V druhém poločase nám tam naštěstí spadlo několik trojek dostaly na pozitivní vlnu a tu jsme udrželi do konce zápasu."

Gruzie – Česká republika 64:76 (18:16; 30:39; 50:64)

Avaliani 18, Liklikadze 14 – Švec 16, Dáňa 14, Šafařík 12, Nečas 11, Charvát 10, Rytíř 9, Dohnal a Žejdl po 2, Vrábel, Křivánek, Husták O. a Husták A. 0

TH: 15/8 – 30/12

Trojky: 4 – 8

Doskoky: 40 – 68

Zisky: 15 – 6

Ztráty: 20 – 26

Asistence: 6 – 20

Fauly: 28 – 13