Kadeti U16 v jsou v semifinále ME

Česká basketbalová reprezentace kadetů do šestnácti let postoupila do semifinále evropského šampionátu divize B. Svěřenci Jana Slowiaka zdolali ve čtvrtek silné Poláky 104:85 a na šampionátu v Sarajevu jsou blízko návratu do elitní divize. Tam postupují nejlepší tři celky turnaje.

Češi nastoupili do klíčového duelu na šampionátu proti dosud neporaženým Polákům bez bázně a ukázali se hned v úvodu, když za stavu 7:9 chytili střeleckou slinu a šňůrou 13:2 si získali první výraznější vedení v zápase. To se podařilo Polákům v čele se střelcem Siewrukem rychle zlikvidovat a sami si vytvořili šestibodové vedení, ale v poločase už zase měli navrch nejtěsnějším rozdílem čeští lvi.

Klíčová pro vývoj zápasu byla třetí čtvrtina, ve které český tým zasypal soupeře dvaatřiceti body a získal si před poslední desetiminutovkou dvouciferný náskok. Skvěle střílel zejména Ondřej Hanzlík, který se navíc oproti minulým zápasům dostával hodně na čáru trestného hodu, navíc měl podporu hlavně od dvojice Filip Staniszewski – Jakub Šurý a český náskok narůstal.

V závěrečné desetiminutovce sice přišel očekávaný nápor Poláků, ale ti se nedokázali přiblížit jen na šest bodů a v klíčových chvílích se dopouštěli ztrát, což dokázali trestat čeští střelci a závěr tak mohl probíhat v dobré náladě na straně Čechů. Ti překonali velkou polskou převahu na doskoku (40:58), když se dopustili jen dvanácti ztrát a donutili soupeře hned k 25 chybám, navíc sami trefili 12 trojek.

Skvělý výkon podal Ondřej Hanzlík, který k 29 bodům (4 trojky) přidal i deset doskoků a devět získaných míčů, na 20 bodů (6 trojek) se dostal Staniszewski, Šurý přidal 19 bodů.

Polsko - Česká republika 85:104 (17:20, 44:45, 66:77)

Siewruk 24, Ulczynski 12 – Hanzlík 29, Staniszewski 20, Šurý 19, Kocáb 13, Hřebík 9, Kalný 8, Bálint 4, Jansa 2, Šiška, Plášil, Vlk a Starý 0

TH: 16/11 – 21/18

Trojky: 8 - 12

Doskoky: 58 – 40

Zisky: 9 - 16

Ztráty: 25 - 12

Asistence: 19 - 22

Fauly: 18 - 15