Kadeti stíhací jízdu nedotáhli a budou na ME hrát o sedmé místo

Čeští basketbalisté do šestnácti let si připsali na evropském šampionátu divize B druhou porážku za sebou. Po včerejší čtvrtfinálové bitvě s Polskem, ve které přišli o šanci na postup do divize A padli Lvi i v duelu s Belgií, tentokrát 87:93 a čeká je souboj o konečné sedmé místo. V tom v neděli od 13:45 vyzvou Rumuny.

Svěřenci Jana Slowiaka přitom jako by rychle zapomněli na čtvrteční smolnou porážku a do zápasu vlétli plní energie. Od stavu 0:6 se střelecky chytili, za první čtvrtinu nasázeli 25 bodů a belgická defenziva nestíhala. Velmi dobrý výkon Čechům vydržel až do poloviny druhé čtvrtiny, kdy se najednou český útok zasekl, Belgie předvedla rychlou šňůru 10:0 a otočila vývoj.

Na nápor ze závěru poločasu bohužel Belgičané navázali i po přestávce, sami zlepšili obranu a začali skvěle střílet včetně trojek a Lvům začal ujíždět vlak. Dvanáct minut před koncem bylo vedení Belgie čtyřiadvacetibodové, a naopak po vypadalo na debakl. Český tým však už v průběhu turnaje ukázal, že se ani za zdánlivě beznadějných stavů nevzdá a začal pracovat na zdramatizování duelu. Bod po bodu se mladí Češi dostávali zpět do zápasu a heroickým neúnavným náporem se dostali v koncovce dvakrát na rozdíl pouhého jednoho koše. Poslední krok už však unavení Češi udělat nedokázali a v závěru padli.

Lukáš Charvát (hráč ČR): "Do zápasu jsme šli hodně oslabení pouze v šesti hráčích, i přesto jsme bojovali až do konce. Dali jsme do toho všechny naše síly, srdce a v koncovce jsme bohužel prohráli."

Česká republika – Belgie 87:93 (25:20; 39:46; 54:72)

Charvát 24, Švec 21, Šafařík 16, Husták O. 14, Rytíř 8, Husták A. 4 – De Ridder 31, Mennes 15

TH: 24/15 – 22/15

Trojky: 8 – 8

Doskoky: 58 – 39

Zisky: 7 – 18

Ztráty: 29 – 12

Asistence: 17 – 21

Fauly: 16 – 18