Juniorská MČR dostanou velké finále

Velké finále hodné závěru mládežnické kariéry dostanou od letošní sezóny nejlepší basketbaloví junioři a juniorky v extraligách U19. Tyhle kategorie mění od startu ročníku 2024/25 herní systém, kdy mizí dlouholetá tradice Final 4, místo toho se mohou fanoušci těšit na vyvrcholení společným finálovým dvojzápasem.

„Uvědomujeme si důležitost republikových play off U19, kde se nám setkávají hráči a hráčky mládežnických reprezentací, kteří často sbírají nebo je brzy čekají první zkušenosti mezi dospělými. Chceme jim tak dopřát to, aby finále MČR odpovídalo přístupem ze strany ČBF reprezentačnímu utkání v seniorské kategorii. Podle toho bude vypadat propagace, entertainment, divácký servis i další prvky kolem obou utkání tak, aby to byl produkt hodný nejvyšší basketbalové úrovni,“ říká ke změně, kterou schválil na svém posledním zasedání Výbor ČBF, předseda Sportovně-technické komise federace Martin Jakeš.

Mezi muži bude v akci v základní části 16 týmů ve dvou skupinách, které se utkají každý s každým dvoukolově klasicky ve dvojicích, ženy mají v základní části dvanáct účastnických týmů, které se v jedné skupině střetnou každý s každým. Muže následně čeká ještě nadstavba, kdy se družstva na 1.-4. místě z obou skupin utkají každý s každým se soupeři z druhé skupiny systémem doma-venku (nadstavba A). Započítávají se tak vzájemné zápasy mezi postupujícími ze základní části. Stejným systémem se utkají také 5.-8. týmy z obou skupin. (nadstavba B) 

Družstva na 7. – 8. místě ze skupiny nadstavba A a družstva na 1. - 2. ze skupiny nadstavba B odehrají utkání na dvě vítězná utkání systémem 1-1-1, prvé a případně třetí utkání se sehraje na hřišti družstva ze skupiny nadstavba A.  

Následně již přijde na řadu čtvrtfinále, ve kterém hrají družstva na 1. – 6. místě ze skupiny nadstavba A a vítězové předkola play-off na dvě vítězná utkání systémem 1-1-1, prvé a případně třetí utkání se sehraje na hřišti družstev, která se umístila na 1.- 4. místě. Dvojice budou sestaveny dle umístění po nadstavbě takto: 1–8, 2–7, 3–6, 4–5. 

Ženy sehrají čtvrtfinále klasicky rovnou po základní části a bez nadstavby, kdy se vytvoří dvojice pro play off systémem 1–8, 2–7, 3–6, 4–5 podle umístění po základní části také na dva vítězné systémem 1-1-1 s výhodou dvou zápasů pro výše postavený tým. 

Zásadní změny pak přijdou na řadu od semifinále, kdy se ruší dosavadní koncept Final 4 u obou kategorií, ale čtyři postupující čtvrtfinalisté u mužů i žen se srovnají podle postavení po nadstavbě (muži) či základní části (ženy) a utvoří podle toho dvojice 1–4, 2–3. Ty se utkají v semifinále v jediném utkání na palubovce lépe postaveného týmu. Vítězové pak postoupí rovnou do finále, poražení se stejným systémem – na jedno utkání na palubovce lépe postaveného týmu – střetnou o třetí místo. 

Vítězové semifinálových utkání se pak střetnou ve finálových zápasech v jeden den na stejném místě v rámci velkého basketbalového dne s nabitým doprovodným programem. Místo finálových utkání bude oznámeno nejpozději 1. dubna 2025.

„Dochází k velmi zajímavým změnám od semifinále, které za mě mohou výrazně přidat na atraktivitě i u základní části a nadstavby. Až do konce se totiž vyplatí bojovat o umístění na dalších místech, která nebyla při původním systému tak důležitá. Najednou ale můžete mít výhodu domácího prostředí v jediném semifinálovém zápase a následně i v případném jediném utkání o třetí místo, což dává lépe postaveným týmům v utkání o všechno jistou výhodu. Od aktuálního formátu si slibujeme ještě dramatičtější zápasy s velkým zájmem veřejnosti,“ dodává Jakeš.

Autor:
Reklama
Repre muži