Junioři zvládli třetí zápas v řadě a jsou na ME stále bez porážky

Česká basketbalová osmnáctka je i po třetím utkání na evropském šampionátu divize B neporažená. Svěřenci Luboše Bartoně zvládli přehrát ve třetím duelu ve stejném počtu dnů Bosnu a Hercegovinu 112:68 a v rumunské Oradeii udělali další krok k postupu do čtvrtfinále. Po volném pondělí pokračuje turnaj pro Čechy v úterý od 17:30 zápasem s Izraelem.

Stejně jako v úvodních dvou duelech zřejmě dokázal trenér Bartoň svůj tým na zápas velmi dobře připravit, protože mladí Češi brzy převzali kontrolu nad utkáním a v sedmé minutě šli do vedení 18:8. Velmi dobře znovu fungovala obrana, když vycházel hlavně celoplošný presing a ze ztrát se dařilo Lvům jednoduše skórovat. Skvělý český start umocnil vstup do druhé čtvrtiny, když nedovolili soupeři přes tři minuty ani bod, sami trefili dvě slepené trojky a skóre eskalovalo až na hrozivých 40:16. Bosňané se pak vzpamatovali a zlepšili se v útoku, i tak ale nedokázali Čechy zastavovat na obranné polovině, náskok tolik nesnížili a inkasovali za poločas čtyřiapadesát bodů. Do přestávky zářil hlavně Ondřej Hanzílk, který stihl tři trojky a 13 bodů, do dvouciferných čísel se dostal i David Böhm.

Jako zlomová se ukázala třetí čtvrtina, do které Češi nastoupili znovu perfektně koncentrovaní a nejenom, že nedovolili soupeři dotáhnout, ale naopak sami zvyšovali nezastavitelně náskok. Bosnu dál trápily ztráty, kterých napáchala za třicet minut jedenadvacet a vedly k 33 českým bodům. Na obou stranách se objevovaly parádní akce jako koše s faulem, bloky i smeče, ale herně měli Češi výrazně navrch. V poslední čtvrtině se tak potřetí v řadě zápas spíše dohrával a český tým si mohl dovolit znovu protočit kompletně sestavu. V úterý by měl přijít na řadu ten pravý souboj, Izrael totiž stejně jako Česká republika své úvodní tři duely na turnaji vyhrál.

Luboš Bartoň (trenér ČR): „Velmi povedený zápas, kde jsme snad všech 40 min hráli vysoké tempo. Samozřejmě založené na dobré obraně a rychlém přechodu do útoku. Velmi dobré procento trojek, málo ztrát a agresivita od všech hráčů, nám pomohla k rychlému a zásadnímu vedení. Hrát tímto stylem 40 min není jednoduché, ale hráči to splnili na výtečnou.“

David Böhm (hráč ČR): „Před zápasem bylo jasné, že Bosna těží hlavně ze svých fyzických parametrů, přičemž nám byli řečeny i všechny jejich hlavní slabiny a z naší strany jsme přesně věděli co máme hrát. Klíčová však byla energie kterou jsme měli od první minuty a na Bosnu a Hercegovinu jsme v první čtvrtině ,,vlétli" výborně. Tato energie nás provázela celých 40 minut a pomáhala nám jak v útoku, tak hlavně v obraně, kdy jsme velmi dobře zabránili hře jejich fyzických hráčů pod košem, a agresivně bránili po celém hřišti. Díky tomu jsme těžili hodně z rychlých protiútoků a měli hodně otevřených pozic, které jsme velmi dobře proměňovali. Zápas jsme tedy měli celou dobu ve svých rukou a nyní naše veškerá koncentrace míří na dalšího favorita skupiny, Izrael.“

Česká republika – Bosna a Hercegovina 112:68 (27:16; 54:35; 84:49)

Hanzlík 26, Böhm a Vyroubal po 15, Noumeros 14, Rylich 10, Kábrt 9, Pelikán 8, Svojanovský 6, Vondra 4, Sýkora 3, Svoboda 2, Burda 0  – Dedajič 15, Radak 12

TH: 17/13 – 26/16

Trojky: 15 – 4

Doskoky: 41 – 32

Zisky: 12 – 4

Ztráty: 9 – 26

Asistence: 19 – 11

Fauly: 22 – 19