Junioři přehráli Portugalce a jsou v semifinále ME

Čeští basketbaloví junioři do osmnácti let zvládli čtvrtfinále evropského šampionátu divize B a stále tak živí naději na návrat mezi elitu, kam postoupí tři nejlepší celky turnaje. Svěřenci Luboše Bartoně přehráli Portugalsko 83:74 a v sobotním semifinále vyzvou Poláky.

Lvům vstup do zápasu vůbec nevyšel. Nedařila se jim střelba a dokázali se prosazovat jen z čáry trestného hodu, což na udržení kontaktu s Portugalskem nestačilo. Portugalci dali prvních sedm bodů zápasu a udržovali si náskok, český tým se poprvé z pole prosadil až po téměř osmi minutách trojkou z ruky Vojtěcha Sýkory. Ta Čechy nakopla a když o chvíli později zasmečoval do portugalského koše Ondřej Hanzlík, začal se obraz hry obracet. Lvi dokázali rychle srovnat na 16:16 a nebýt portugalské trojky s klaksonem, mohlo být po deseti minutách srovnáno.

Čechy těžká trojka nerozhodila a pěti rychlými body na úvod druhé čtvrtiny šli poprvé do vedení. Zápas v těchto chvílích nabídl několik opravdu divokých sekvencí plných krásných akcí i zbytečných ztrát tak typických pro mládežnický basketbal a skóre se otáčelo ze strany na stranu. Po jedné z bláznivých akcí se ocitl na trojce volný David Böhm a jeho úspěšná střela z dálky znamenala zvýšení českého vedení na 33:27 a oddechový čas soupeře. Krátce na to navíc přidal další trojku Michal Svojanovský a vedení rostlo. Závěr první půle celkově vyšel Čechům skvěle a po trojce Hanzlíka to bylo až o jedenáct bodů.

Ve výborném výkonu z druhé čtvrtiny pokračoval český tým i po přestávce, když se jim i nadále dařilo v klíčových chvílích trefit z dálky a bod po bodu odskakovali bojovným Portugalcům. V polovině třetí čtvrtiny Hanzlík sám zakončil individuální akci po obranném doskoku a zvýšil na 61:41, což vypadalo jako rozhodující rozdíl. Češi vedli dokonce o čtyřiadvacet bodů, ale i tak se museli v závěrečných minutách o náskok bát, protože po prostřídání sestavy začali Portugalci mocně stahovat. Blíž, než na osm bodů se ale nedostali a Češi si tak mohli vychutnat postupovou radost.

K návratu do divize A potřebují Češi vyhrát jeden ze dvou zbývajících duelů na turnaji (semifinále nebo případný duel o třetí místo). Šampionát pro Čechy pokračuje v sobotu od 17:30 semifinálovým duelem proti Polsku.

Luboš Bartoň (trenér ČR): „Důležitá výhra, kdy jsme dokázali po horším začátku zlepšit obranu a dostat se do lepších střeleckých pozic v útoku. Tempo zápasu nám hrálo do karet a ve třetí čtvrtině jsme se odpoutali na více než dvacetibodový rozdíl. Hra do zóny a neúspěšná střelba nám jako by podlamovala nohy v obraně a v posledních minutách jsme nehráli náš basketbal. Z toho se musíme poučit a mít mentalitu celých 40 minut. Udělali jsme tedy první finálový krok, zítra nás čeká další, jdeme na Polsko.“

Matouš Pelikán (hráč ČR): „Podobně jako v zápase s Izraelem se nám začátek utkání nevyvedl podle představ. Nedařilo se nám na doskoku a soupeři jsme tak věnovali pár lehkých košů z protiútoku. Přestože jsme byli schopni si tvořit dobré šance na skórování, naše úspěšnost byla nízká a minuli jsme spoustu tutových košů. Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili koncentrovaněji a plnili jsme vytyčené cíle ohledně obrany a doskoku, čímž jsme se dostali do vedení, které jsme ve třetí čtvrtině ještě prohloubili. V poslední čtvrtině šla naše mentalita ovšem rapidně dolů a z vedení 23 bodů jsme se dostali na pouhých 8. Naštěstí jsme si vedení nakonec udrželi, avšak v následujících dvou finálových zápasech by nás podobná mentální stagnace mohla stát vysněný postup do divize A, který je pro nás teď téměř na dosah ruky.“

Portugalsko – Česká republika 74:83 (19:16; 35:46; 47:67)

Cruz 16, Ferreira 13 – Hanzlík 19, Böhm 14, Pelikán 9, Sýkora a Rylich po 8, Vyroubal 7, Noumeros 6, Burda a Svoboda po 4, Svojanovský 3, Vondra a Kábrt 0

TH: 16/11 – 31/17

Trojky: 9 – 10

Doskoky: 41 – 45

Zisky: 13 – 13

Ztráty: 21 – 16

Asistence: 16 – 18

Fauly: 21 – 19