Jiří Zídek: První Čech mezi světovými hvězdami
Takovou událost český basketbal ještě nezažil, a to na ní čekal roku 2007, kdy byla oficiálně založena basketbalová Síň slávy FIBA. Ode dneška bude mezi jmény tvořícími historii hry pod bezednými koši vytesáno i jedno české. Jiří Zídek je mezi 11 basketbalovými legendami, které dnes byly do Síně slávy uvedeny.
V basketbalové Síni slávy se Jiří Zídek připojil po bok takových legend jako Michael Jordan, Dražen Petrovič, Bill Russell a mnoho dalších. A musíme říct, že po právu. Vždyť okolo Zídka se vytvořilo silné československé družstvo. On sám startoval na šesti evropských a dvou světových šampionátech. Na kontě má také osmé místo z olympijských her v Mnichově v roce 1972.
„Je to obrovské ocenění pro basketbalistu. Asi je to největší, čeho jsem mohl dosáhnout. Těší mě, že si vzpomněli i na generaci už dávno minulou. Vždyť to bylo vlastně v 60. a 70. letech, kdy jsme sbírali úspěchy po Evropě, byli na světových šampionátech a na olympiádě,“ byl svým uvedením do Síně slávy poctěn jeden z nejlepších basketbalistů naší historie.
Na to má dokonce svůj vlastní titul. Nejen že je uveden v Síni slávy České basketbalové federace, ale byl také vyhlášen nejlepším českým basketbalistou 20. století! Přivezl dvě medaile z ME, šestkrát byl ligovým vítězem. K individuálním úspěchům ještě během kariéry přidal dvakrát titul pro nejlepšího československého basketbalistu, je držitelem ligového střeleckého rekordu, ale… „I tak bych toto ocenění postavil na první místo,“ směje se.
„Uvedení táty do Síně slávy FIBA je obrovská čest jak pro něj, tak pro celou rodinu. Myslím, že je to opravdu fantastické ocenění. Jména v Síni slávy FIBA z evropského nebo světového basketbalu jsou veličiny, které zná každý. Když jsem to slyšel poprvé, tak jsem tomu nemohl věřit. Je to ocenění celoživotní práce a toho, co dokázal v basketu. Jsem za něj moc rád. Teď mu bylo 75 let, takže je to pro něj obrovské zadostiučinění. Některé věci ve své kariéře nemohl kvůli poltickému režimu naplnit,“ připomíná Jiří Zídek mladší komunistickým režimem zmařenou šanci na NBA. Sen o americké profesionální soutěži naplnil až o několik let později právě jeho syn.
Od roku 2007, kdy FIBA založila svou Síň slávy, bylo jasné, že Zídek je jedním z kandidátů na uvedení do exkluzivní společnosti. On sám to tak ale nevnímal a nečekal doma až zazvoní telefon: „Nezabýval jsem se tím. Až to přišlo, tak to přišlo.“ No a ono to nedávno přišlo: „Volali mi z FIBA z Mnichova, že jsem byl uveden do Síně slávy. Pak mi hned začali vyřizovat letenky do Pekingu, kde bych měl 30. srpna ocenění na utkání mistrovství světa převzít.“
Pozadí toho, jak se česká basketbalová legenda o uvedení mezi nejzářivější světové hvězdy dozvěděla, odkrývá mladší z rodu Zídků: „Je to docela vtipná historka. Tou dobou byl jako každé první pondělí v měsíci na srazu se svou starou partou ze Slavie Praha. Volali mu z FIBA, že bude uveden do Síně slávy. Je to přesně tak, jak to má v týmovém sportu být. Stalo se to ve chvíli, kdy byl se svými kamarády, se kterými dosáhl valnou většinu úspěchů. Myslím, že jim to neřekl, protože to bylo v tu chvíli přísně tajné. To, že si mohl tu zprávu vychutnat v jejich přítomnosti, bylo ještě speciálnější.“
Ze své bohaté kariéry si odnesl řadu nezapomenutelných zážitků. Při prosbě, zda by jeden z nich mohl mezi ostatními vypíchnout, se pochopitelně na chvíli odmlčí. Pak ale přeci jen vybere něco, na co se prostě nedá zapomenout: „Bylo jich v kariéře víc a těžko se to specifikuje. Kdybych měl ale uvést jen jeden, tak to bylo finále Poháru vítězů pohárů v Aténách, které jsme tam hráli před 80 tisíci diváků.“
Česká basketbalová federace si velice váží všeho, co Jiří Zídek pro československý a český basketbal vykonal ať už jako hráč nebo později jako trenér a k velkému ocenění jeho celoživotní basketbalové práce mu gratuluje.
Podobný úspěch, který se výrazně dotýká i současného českého basketbalu, slaví na Slovensku. Mezi třemi trenéry, kteří dnes vstoupili do Síně slávy, byla i slovenská trenérka Natália Hejková. Trenérská odbornice slavila hned pět euroligových titulů, z nichž jeden byl s pražskými ZVVZ USK, kde působí i nyní. Stále může přidat titul šestý, třeba už na dubnovém Final 4, kam s českými mistryněmi postoupila.
„Je mi velkým potěšením uvést v letošním roce do Síně slávy 11 takových osobností světového basketbalu. Jsem hrdý na to, že máme první členy Síně slávy z Číny, České republiky, Černé Hory a Slovenska. Těchto osm hráčů a tři trenéři hráli a trénovali na nejvyšší úrovni, kde také dosáhli na úspěchy. Tím pomohli našemu sportu růst a vyvíjet se a inspirovali nové generace hráčů a trenérů. Těším se na to, až jim vzdáme hold a budou součástí naší Síně slávy,“ nechal se v tiskové zprávě FIBA slyšet její prezident Horacio Muratore.
Členové Síně slávy FIBA pro rok 2019
Hráči
Janeth Arcain (Bazílie)
Margo Dydek (Polsko – in memoriam)
Atanas Golomeev (Bulharsko)
Alonzo Mourning (USA)
Fabricio Oberto (Argentina)
Jose "Piculin" Ortiz (Portoriko)
Mohsen Medhat Warda (Egypt)
Jiří Zídek (Česká republika)
Trenéři
Natalia Hejková (Slovensko)
Bogdan Tanjevic (Černá Hora)
Mou Zuoyun (Čína – in memoriam)