Jelínek vyburcoval uvadlé medvědy k postupu

Předzápasové prognózy si příliš neodvažovaly tipovat druhého finalistu Hyundai FINAL 8. Aby také ano, když i v Kooperativa NBL je bilance letošní vzájemných zápasů mezi Kolínem a Pardubicemi vyrovnaná 1-1.

V čem se však prognózy shodovaly, byla vidina rychlého basketbalu. V tom oba týmy pozorovatele nezklamaly. Chvíli se sžívaly s místními obroučkami. Pardubice dělaly vše pro to, aby kolínští medvědi nerozjeli svou ofenzivní show. Výsledkem byl osm minut vyrovnaný průběh zápasu. Drobné povolení pardubické defenzivy na přelomu čtvrtin ale dalo Kolínu trochu nadechnout.

Střelecky vydařené minuty zažíval především Filip Novotný. Pardubice probudilo až jedenáctibodové manko. Beksa za hlasité podpory své lavičky přitvrdila v defenzivě, získala několik míčů a propracovala se tak k jednoduchým bodům. Od vyrovnání bodového stavu ji dělila vyšší aktivita na obranném doskoku a úspěšnost střelby za tři body. Jediná poločasová trojka na kontě Pardubic byla málo.

Pozor v obraně si v druhé polovině utkání museli dávat pardubičtí Vyoral se Svobodou, kteří během prvních dvaceti minut posbírali po třech osobních chybách. Brzy se k nim připojil na druhé straně Machač. To však nebylo nic proti trablům Kamila Švrdlíka, nad kterým vyselo od 24. minuty bezprostřední nebezpečí vyfaulování. Utkání se proměnilo v boj o každý míč. Lehce unaveně působící Kolín držel nad vodou svou trojkovou produkcí Novotný.

Beksa ale vypadala, že do závěrečných minut bude mít více sil. Obzvlášť, když se sirénou třetí čtvrtiny vrátil trojkový úder medvědům pardubický Dunans. Beksa si podržela aktuální formu i do závěrečného dějství. S přibývajícím časem a narůstajícím vedením Pardubic se kolínská zakončení útoku stávala čím dál více křečovitější. Z ofenzivní letargie vytrhla medvědy trojka Jelínka. Začala žít i kolínská lavička.

Jelínek trefil další trojku, už svůj 12. bod v koncovce a najednou to byl Kolín, kdo byl blíže postupu do finále. Když si navíc Skinner po obranném doskoku vykoledoval nesportovní faul a proměnil oba trestné hody, vedl Kolín už o pět bodů. Další nesportovní chybu hned po vyhození potvrdilo video. Pardubice už se dostaly do pasti. Sedmibodová ztráta 30 sekund před koncem byla nad jejich síly. Z historického postupu do finále se tak raduje Kolín.

Miroslav Sodoma (kouč BC GEOSAN Kolín): ”Získat dosud nejcennější medaili po klub je samozřejmě krásný pocit, ale pořád to je semifinále a užijme si to až po odehrání finále. Je to ale výborná chvíle i pro mě, o to potěšitelnější, že jsem generálním manažerem i trenérem. Takový úspěch od nás před soutěží nikdo nečekal. V lize jsme byli tipování na desátou až dvanáctou pozici, ale já věřím, že to ještě posuneme dál i v NBL. Pokud jde o přebírání našich clon Pardubicemi, nevadilo nám a dopravili jsme míče, kam jsme chtěli. Spíš nás zastavila naše horší střelba, která byla otevřená, ale trojky jsme měli 31 procent, přičemž je míváme kolem 38. I tak jsme se s tím vypořádali. Když šly Pardubice přes nás, tak jsem se určitě obával, protože se bojím, i když vedeme o třicet. Bojím se pořád a jsem tím známý. Něco jsme si ale řekli a kluci to zahráli zkušeně a výborně. A o Adama Číže se samozřejmě bojím taky, ale máme to nastavené tak, že by si sám o střídání řekl. Vím, že to je pro něj velice těžké, ale zvykl si a uleví si třeba tím, že podá míče někam jinam. Maličko to ale už musíme upravit. A Jirka Jelínek v závěru? Kdo nás sleduje, ví, že vždy když jsme byli v nějaké herní krizi, pokaždé se někdo našel, kdo to pozvedne, a to je výhoda tohoto týmu. A to nás posunulo až sem.”

Adam Konvalinka (kouč BK JIP Pardubice): ”Je to hodně hořké. Dnes jsme ale neměli koncentraci po celý zápas. Sice jsme se s Kolínem drželi, ale oproti čtvrtfinále jsme z pohledu koncentrace byli úplně jiné družstvo. Pokud jde o šetření Tomáše Vyorala ve druhé půli, bylo to kvůli jeho faulům, aby si někde ”nehrábl” počtvrté a nebyl v úplném ohrožení, protože Kolín by si to zkušeně někde našel. Když jsme se dostali k obratu, chytil se Kolínu Jelínek. My jsme se do něj pořád snažili hrát pick-and-rolly, aby se vyfauloval, protože jsme doufali, že nás nebude (rychlostně) stíhat, nakonec to ale právě on rozhodl. My od něj museli pomáhat na kolínský pick-and-roll se Skinnerem a už tam chyběl šestý borec, který by to ”dotočil”. Pokud jde o přebírání kolínských clon, v zásadě jsme se drželi plánu, ale nechali jsme Kolínu strašně moc útočných doskoků a druhých šancí i otevřených střel z trojky. A tohle nás pak stálo strašně sil. V neděli to bude pořád zápas o medaili, půjde tam o morál a vůli. Někteří hráči hrají hodně, ale dobře trénujeme a budeme připravení na to to zvládnout a poprat se o ten bronz.”

BK JIP Pardubice – BC GEOSAN Kolín 82:86 (19:23; 39:44; 58:60)

Vyoral 19, Dunans 14, Švrdlík 13, Slanina 12 bodů a 10 doskoků, Heřman 8, Potoček a Svoboda po 5, Škranc 4, Tkadlec 2 – Skinner 20 bodů a 11 doskoků, Novotný 19 bodů a 11 doskoků, Číž 16 bodů a 10 doskoků, Jelínek 14, Wallace, Machač a Křivánek po 5, Petráš 2

TH: 20/23 – 23/33

Trojky: 6 – 11

Doskoky: 50 – 47

Zisky: 1 – 6

Ztráty: 10 – 4

Asistence: 13 – 25

Fauly: 27 - 22