Jedna výhra a nepříjemná porážka

Rozporuplný večer prožili fanoušci českých mládežnických reprezentací. Zatímco muži U16 zvládli své první vystoupení na evropském šampionátu divize B proti Irsku, ženy U20 podlehly v důležitém souboji Černé Hoře a čekají je zápasy o udržení.

Výborný vstup do evropského šampionátu divize B v rumunské Pitešti mají za sebou muži U16. Ti si dokázali poradit zejména díky skvělé třetí čtvrtině s Irskem 71:48. Turnaj pro ně pokračuje v sobotu znovu od půl osmé utkáním s Dánskem.

První čtvrtina zápasu byla velmi vyrovnaná, ale pak se český tým začal postupně osmělovat a získávat si mírný náskok díky útočným doskokům, menšímu množství chyb a celkově lepší hře. Až sedmibodový náskok z druhé čtvrtiny řádně narostl ve druhé půli, za níž kompletně český tým inkasoval pouze šestnáct bodů a jen za třetí čtvrtinu Lvi skórovali dvacet bodů. Vyráželi do rychlých brejků, dokázali trestat ztráty soupeře a vůbec Irům nedali šanci zabojovat o návrat do utkání. V poslední čtvrtině tak i přes prostřídání drželi tempo hry a soupeře dál velmi dobře bránili.

K výhře nebyla potřeba ani žádná výrazná střelecká exploze – Jakub Ševčík stihl šestnáct bodů za dvacet minut na palubovce, dvanáct bodů dodal Adam Křesina a deset Daniel Sertić. Češi doskočili osmnáct míčů v útoku a měli o jedenáct méně ztrát než soupeři.

František Rón (trenér českého týmu): "První poločas nervózní z naší strany, ale po přestávce jsme zlepšili obranu. Byli jsme agresivnější, dali koše z rychlého protiútoku. Irové nás ve druhém poločasu ještě přibrzdili zónovou obranou,ale díky několika úspěšným trojkovym pokusům jsme utkání kontrolovali."

O něco horší večer bohužel prožil tým žen do dvaceti let na evropském šampionátu divize A v litevském Vilniusu. Lvice padly v pavouku poražených osmifinalistů s Černou Horou 69:78 a pro záchranu a udržení elitní divize i pro příští rok budou muset v obou zbývajících duelech na turnaji zvítězit. První šanci budou mít už zítra ve 14:30 proti Belgii, následně budou muset případně zdolat i vítěze souboje mezi domácí Litvou a Švédskem.

Přitom Češky odehrály po pětatřicet minut velmi slušný zápas proti nepříjemnému soupeři. V úvodu krátce ztrácely, ale pak se svěřenkyně Viktora Pruši ujaly těsného náskoku, který držely prakticky dvacet minut hry v kuse. Ve třetí čtvrtině krátce vedly až o devět bodů a už to vypadalo dobře, ale Černohorky se nenechaly jen tak setřást. Postupně dobývaly českou obranu a Lvicím jako by v důležitých chvílích docházely síly. V koncovce měly problémy na obraném doskoku, nedařilo se ubránit jedna na jednu a přidaly se i některé nepřesné výroky rozhodčích.

Přesto byl český tým minutu před koncem ve hře, než trefila po slušné obraně dalekonosnou trojku Černohorka Nikolina Ilič a defacto rozhodla. V závěru ještě český tým zkoušel loterii šestek, ale nepomohla nesportovní chyba Valentýny Kadlecové, která se v závěru vyfaulovala.

Střelkyně Chomutova ale byla jinak nejlepší hráčkou zápasu, nastřílela 24 bodů a dlouho držela Lvice ve hře o výhru. Na devíti bodech skončilo duo Luisa Vydrová – Karolína Hauserová.