Islandský odpor zlomen v závěru

Bez porážky prošly základní skupinou na evropském šampionátu divize B české basketbalistky do osmnácti let. Ve svém třetím vystoupení na turnaji v rumunské Ploješti přehrály Island 71:62 a v pátečním čtvrtfinále vyzvou Bosnu a Hercegovinu.

Češky v zápase ani jednou neprohrávaly, přesto to pro ně nebyl ani napotřetí jednoduchý duel. Vlastní sérií 7:0 zajistila dobrý vstup do zápasu Emílie Brzoňová a od té doby byl český tým mírně vpřed. Islanďanky dokázaly zareagovat, ale měly po celý první poločas problémy v defenzivě a český tým vždycky dokázal zareagovat vlastními koši. Druhou čtvrtinu otevřel Island sérií 10:2 a srovnal skóre, ale slepené trojky Brzoňové s Amálií Štenclovou pomohly českému týmu znovu odskočit a zajistit si poločasové vedení.

Podobně se bojovalo i po přestávce, když Islanďanky stále dorážely na české vedení a Lvice vždy v klíčových chvílích někdy za pomoci štěstí a hodně za pomoci pokynů trenérského štábu ve správných chvílích reagovaly. Přesto bylo drama blízko. Do poslední čtvrtiny se šlo za rozdílu čtyř bodů, několikrát to bylo v koncovce o pět, naposledy dvě a půl minuty před koncem, což byly ale také poslední body Islanďanek v zápase. Bojovný závěr si tak už Češky pohlídaly a mohly se potřetí na turnaji radovat.

V relativně dost vyrovnaných statistikách vyčnívala česká schopnost tolik nefaulovat 13:26 na osobní chyby, a tedy i téměř poloviční počet trestných hodů, které střílel Island. Střeleckou zodpovědnost na sebe vzala autorka sedmnácti bodů Emílie Brzoňová, dvanáct přidala Tereza Pavelcová.

Chance 3x3 Tour 24