I přes prohru je trenér Ginzburg s přípravou spokojený
Jeho svěřenci v posledním přípravném utkání před mistrovstvím světa sice podlehli Litvě, ale svým výkonem trenéra českého národního týmu basketbalistů Ronena Ginzburga potěšili. Bilance českých basketbalistů před hitem letošního léta zastavila na sedmi výhrách z devíti zápasů.
Češi dlouho drželi s favorizovanou Litvou krok. Jednou se dokonce dokázali vrátit až z desetibodového manka. Ještě do koncovky vstupovali s mírný vedením a i když Litva obrátila vývoj skóre na svou stranu, měli dvě možnost, jak zápas poslat minimálně do prodloužení. Nestalo se. Litva si odnesla vítězství 82:79 a před českým výběrem tak ovládla i celý turnaj v Soulu.
„I když říkám, že přátelské zápasy jsou jen přátelské zápasy, tak nikdy nechcete prohrát. Jsem rád za výkon, který hráči předvedli. Hlavně tvrdě pracovali a opravdu dnes bojovali jako lvi. To je pro nás dobrá známka. Jak už jsem říkal, většinu zápasu proti top týmům umíme hrát dobrý basketbal,“ pochvaloval si i přes prohru trenér Ginzburg.
Už v neděli na jeho tým ale čeká ještě o několik stupňů větší výzva. Po 37 letech vstoupí na půdu mistrovství světa. A hned soubojem proti Spojeným státům americkým! Může být v basketbalu snad nějaký žádanější zápase než proti Američanům? Ani v dalším průběhu skupiny ale na Lvy nečeká ve společnosti Japonska a Turecka nic lehkého.
Možná i proto trenér brzdí případný velký optimismus: „Jediná věc je ta, že Litevci prostě nejsou Američané. Svým pojetím se možná nejvíce blíží Turkům, ani ne Japoncům.“ Zároveň ale vyjmenovává věci, které v českém týmu fungují: „Musíme být rádi za chemii v týmů, celkový výkon a obranu. Myslím, že jsme připraveni. Na mistrovství světa uděláme, co budeme moct.“
Po dlouhé době mohl být dnes spokojený i s obranou. A nutno říct, že její pevnost Litva otestovala svědomitě. „Ano, dnes to od nás byla nejlepší obrana za celou přípravu. Hráli jsme v ní opravdu srdcem. Dokázali jsme pokrývat důležité prostory. Hráli jsem proti týmu, který je silný pod košem, ale má i dobré střelce. I tak jsme to zvládli,“ chválil své hráče za nasazení na defenzivní polovině.
Nemalou komplikací nejen v obraně byly fauly pivotů. Ondřej Balvín i Patrik Auda ještě v prvním poločase nasbírali tři osobní chyby. Balvín hned zkraje svého působení ve třetí čtvrtině přidal čtvrtý faul. Nakonec oba pro pět osobních chyb nedohráli.
Trenér Ginzburg tak musel zařadit variantu hry s menší sestavou. Například na pozici číslo čtyři se vrátil uzdravený kapitán Pumprla, zatímco z pozice pivota ho jistil Peterka. Nakonec Češi v malé sestavě strávili více času, než si původně plánovali: „To bylo hodně těžké. Zkusili jsme přejít do zóny, ale dostali jsme tři trojky. Vložili jsme do toho hodně úsilí. Hráči ví, že musíme vytvářet tlak na míč. Jenže i jejich rozehrávači byli velcí, tak hráli hodně středem. Často jsme tak měli problém s výpomocí.“
Ještě pár vteřin před koncem Češi vedli, ale z posledních tří útoků vyšli naprázdno a vítězství si pro sebe urval soupeř. „Okamžikem, kdy jsme ztratili zápas, nebyly dva nedané trestné hody nebo další střely v závěru, ale na útočném doskoku. Soupeř měl 14 útočných doskoků,“ káral své svěřence Ginzburg.
Češi si tak v devíti přípravných zápase připsali sedm vítězství. Pravda, často to bylo nad soupeři, kteří se nebudou pohybovat v nejvyšších patrech na čínském turnaji, ale i tak si vyzkoušeli zase odlišný styl basketbalu, se kterým se na světovém šampionátu určitě setkají.
„Máme v týmu skvělé chlapy. Je fajn s nimi být na jedné lodi. Myslím, že hodně drží spolu. Basketbalově to nebyla špatná příprava. Samozřejmě, jde o přípravu na mistrovství světa a v té tolik týmů není, takže pár týmů nebylo na takové úrovni. Celkově jsem s tím ale spokojený,“ ohlédl se zpátky Ginzburg.
Teď už na Lvy čeká přesun ze Soulu do Šanghaje, kde začnou psát jednu z nejvýznamnějších kapitol historie samostatného českého basketbalu.