Hodně těžká skupina, shodují se Češky po losu EuroBasketu

České basketbalistky znají soupeře pro evropský šampionát, který v červnu uspořádá Francie a Španělsko. Svou cestu turnajem začnou Lvice ve francouzském Štrasburku a utkají se ve velmi silné skupině s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem.

„Jsme v hodně těžké situaci, protože jsme narazily na velmi silné družstvo na domácí půdě. Francie pro nás bude hodně složitá. Rusko je také velmi silné a už dlouhou dobu dominuje ženskému basketbalu, Chorvatky hrají v poslední době velmi dobře, a hlavně úplně jinak než ostatní týmy. V posledních kvalifikacích jsme ale ukázaly, že umíme hrát hezký basket a porazit i silnější týmy, takže se popereme o postup,“ říká pivotka španělské Girony Julia Reisingerová.

Lvice se postupně střetnou 17. června s Ruskem, následně hned o den později vyzvou Francii a po dni volna zakončí základní skupinu utkáním proti Chorvatsku. Vítěz skupiny postupuje přímo do čtvrtfinále, druhý s třetím celkem se křížem střetnou systémem play off o postup do čtvrtfinále. Pro poslední tým skupiny turnaj končí. Druhá „francouzská“ skupina, ze které vzejdou osmifináloví soupeři pro českou skupinu D, je ve složení Belgie, Slovinsko, Turecko a Bosna a Hercegovina.

„Naše skupina D je za mě nejtěžší ze všech skupin. Volaly jsme si s Terkou Vyoralovou a obě jsme si přály jet do Valencie třeba do skupiny ke Slovenkám, ale bohužel se to tak nestalo. Čekala jsem alespoň jednoho ze soupeřů slabšího, ale nakonec máme ze čtvrtého koše nejsilnější Chorvatky, které v kvalifikaci vyhrály svoji skupinu. Rusky mají spoustu zkušených hráček, které hrají dlouhodobě Euroligu ať už v Jekatěrinburgu, v Orenburgu nebo v Kursku. Nemáme co ztratit zabojujeme,“ dodává opora KP Brno Renáta Březinová.

„Řekla bych, že los k nám nebyl úplně shovívavý. Francie i Ruskou jsou velmi silné týmy. Francouzkám máme co vracet z historického hlediska a Rusky mají pár hvězdných jmen, ale věřím, že síly budou v zápase s nimi vyrovnané. Chorvatky by měly být papírově nejslabší, ale jejich styl dobře známe a jsem přesvědčená, že se s ním dokážeme popasovat. Všechno bude záviset na naší aktuální formě a připravenosti,“ myslí si Kateřina Elhotová z pražského USK.   

Druhá osmička týmů odcestuje od začátku turnaje do španělské Valencie, kde se následně odehraje závěr turnaje od semifinále dál. Ve skupině A si k sobě domácí Španělky vybraly Slovensko a k nim byly přilosovány Švédky a Bělorusky. V „béčku“ zabojují Srbky, Italky, Černohorky a Řekyně.

„Zase budeme hrát proti Francii navíc ve Francii za což jsem ráda, takže s nimi změříme znovu sílu jako před dvěma lety. Tým bude lehce obměněný, takže je můžeme potrápit, i když budou favoriti. Naše skupina je suverénně nejtěžší, když tam přibylo silné Rusko, Chorvatsko může být hodně nevyzpytatelné. Na EuroBasketu si ale nevybereme a pokud chceme postoupit tak se nemůžeme ohlížet na soupeře,“ uzavírá Romana Hejdová, působící ve francouzském Nantes.

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport