Hledání lídrů a plánování do budoucna. ČBF Summer Academy sklízí chválu

Úspěšný první ročník projektu ČBF Summer Academy za sebou mají mládežnické reprezentace mužů i žen U17, U18 a U20. O ženském kempu jsme psali v minulém článku, dnes se zaměříme na mužský kemp, který proběhl v Kutné Hoře od 6. do 11. července za účasti realizačních týmů tří reprezentačních týmů a také zahraničního experta Stefana Weisenböcka.

 

„Když nám odpadly mládežnické šampionáty, rozhodli jsme se přípravu nějak oživit. Líbila se nám možnost uspořádání delší akce, kde by byli hráči delší čas pospolu. Navíc mohou spolupracovat tři realizační týmy, což nám připadalo jako velká výhoda. Další výhodou je fakt, že trenéři mohli vidět hráče tak trochu napříč kategoriemi a připravit se třeba na to, které hráče budou mít v budoucnu ve svém kádru. Rozdíl byl také v tréninkových skupinách, které jsme měli rozdělené na hráče z perimetru a tzv. inside. Tím se mladší a straší hráči na stejných pozicích můžou potkat při společném tréninku, což je pro mladší motivace a starší se velmi rychle stávají takovými mentory a lídry skupiny,“ popisuje vedoucí úseku chlapeckých mládežnických reprezentací na ČBF Jiří Welsch. Jeho myšlenku o mentorech potvrzuje jedna z vycházejících hvězd kempu a Jan Zídek.

 

„Z kempu jsem si odnesl dobré zkušenosti, především díky širokému kádru trenérů, který se věnoval velmi intenzivně hráčům. Já měl tu čest trénovat ještě o jeden individuální trénink denně navíc s Lubošem Bartoněm a Dinem Repešou, což jsou skvělí trenéři. V těchto individuálních trénincích jsem je měl jen pro sebe, proto jsme se mohli soustředit na detaily a preciznost provedení drillu. Rád jsem působil jako inspirace a motivace pro mladší hráče. Byla zajímavá zkušenost ocitnout se v pozici „role modela“, jelikož to většinu mé basketbalové kariéry bylo naopak, když jsem trénoval a hrál za starší kategorie,“ říká dvacetiletý Zídek, který působí na americké univerzitě Pepperdine.

 

Pozitivní ohlasy padají i ze stran trenérů, kteří se skupinami hráčů pracovali v průběhu celého týdne.

 

„Potkali se nejtalentovanější hráči z mládežnických reprezentací, kteří byli rozděleni podle pozic a my trenéři jsme tak mohli zacházet ještě do větších detailů, co se individuálních činností týče. Hráči byli odhodlaní se každým dnem zlepšovat, což usnadňovalo naši práci a přinášelo radost do všech tréninků. Troufám si říct, že spolu s dalšími trenéry jsme vytvořili fungující tým, který vyšperkovala přítomnost erudovaného odborníka Stefana Weissenböcka, který přinesl do tréninku opět nové poznatky a detaily. Chtěl bych touto cestou poděkovat českému basketbalu za podporu našich reprezentací v této nelehké době a jsem rád, že se nám všem podařilo tento projekt zrealizovat,“ dodává reprezentační trenér U20 a zároveň kouč svitavských turů Lukáš Pivoda a jeho kolega od U18 a zároveň dlouholetý reprezentant Luboš Bartoň souhlasí.

 

„Myslím si, že tato akce se velmi povedla a paradoxně současná situace tomu napomohla. Jednalo se o první a doufám, že ne poslední pokus sjednotit více repre družstva mládeže, nejen hráče, ale také trenéry. Společné šestidenní fungování nám všem dalo hodně podnětů do budoucna a Štefanova účast byla ta další přidaná hodnota,“ myslí si Bartoň.

 

Že by tato akce neměla být jen výjimkou potvrzující pravidlo, a naopak se dají očekávat pokračování potvrzuje také Bartoňův dlouholetý spoluhráč a kamarád Welsch. „Určitě chce podobné akce do budoucna opakovat a věřím, že je to první z mnoha ročníků,“ dodává na závěr Welsch.

Autor:
Reklama
Pohár JZ