GBA: Od pár vteřin od konce v semifinále až ke zlatu z MČR U19

Nejsledovanější MČR, kategorii juniorů U19, přivítala se vší parádou pražská Folimanka. Největší zálusk na zlato si dělal domácí celek, který v průběhu celé sezóny prohrál pouhé dva zápasy a také v play-off byl neomylný.

USK Praha - BA Nymburk 63:68 (10:16; 25:34; 45:49)

Jenže zdálo se, že domácí hala v zádech mladým Sovám pro závěrečný turnaj MČR nesvědčí. Nymburk vítěze základní části deptal především svou defenzivou a dovolil mu v domácím prostředí pouhých 25 bodů. Po změně stran se zdálo, že Sovy vezmou osud utkání do svých rukou, ale vždy, když se přiblížili, přišel krátký bodový výpadek nebo úspěšné útoky Nymburka. Hráči USK se dvakrát ve skóre dotáhli na svého soupeře, ale ani v jednom případě nedokázali udělat ten poslední krok do vedení. Domácím nepomohlo ani deset úspěšných trojek, Nymburk totiž zápas vyhrál díky produkci z vymezeného území. Double-double zaznamenal domácí Žikla (13 bodů + 11 doskoků), v dresu hostí k němu byl blízko Bubeník (12+9).

GBA - Synthesia Pardubice 62:59 (11:16; 26:27; 43:45)

Další drama čekalo na diváky na Folimance ve druhém semifinále MČR. Po základní části druhá GBA vyzvala Synthesii Pardubice, která skončila o příčku níž. Pardubice po většinu času udržovaly mírné vedení, ale především začátek druhého poločasu byl ve změnách ve vedení hodně divoký. Vítězně z této části vyšli hráči Pardubic, kteří tak mohli pět minut před koncem zápasu navýšit své vedení až na devět bodů (59:50). Jenže pak přišla z pardubického pohledu tragédie. Po zbytek času totiž dosud vedoucí tým nedokázal vstřelit jediný bod a GBA tak mohla bojovat o vítězství. A také zabojovala. Konečný rozdíl tří bodů (získaný zejména díky trestným hodům) byl nejvyšším vedením GBA v průběhu celého zápasu, ale i to stačilo na postup. Pardubicím nepomohla ani produkce lavičky (38:10).

USK Praha - Synthesia Pardubice 65:43 (17:8; 32:21; 48:35)

Hráči domácího USK chtěli v zápase o třetí místo napravit zklamání ze sobotního semifinále a z domácího turnaje přeci jen získat „placku“. Na splnění tohoto cíle začali pracovat hned od samého začátku utkání. Pardubicím dovolili domácí basketbalisté druhý koš až na konci sedmé minuty. Také díky tomu si Sovy vytvořily už na konci první čtvrtiny takřka dvojciferný náskok. Ten si domácí hýčkali prakticky po dobu celého utkání. Zápas definitivně rozhodlo ofenzivní trápení Pardubic na začátku poslední čtvrtiny, které trvalo takřka pět minut a definitivně tak hostům vzalo naději na bronzovou medaili.

BA Nymburk - GBA 53:65 (6:15; 19:30; 32:48)

Nymburk už o den později nedokázal zopakovat překvapení ze sobotního programu a zlato z MČR nezískal. Rozhodující ztrátu Středočeši nabrali už v úvodu utkání, kdy v polovině páté minuty pustili GBA do vedení a už si ho nikdy nedokázali vzít zpátky. Přesto nebylo finále po celou dobu rozhodnuté. Nicméně velkou trhlinu do nymburských plánů udělal závěr prvního poločasu, kdy nymburští v součtu se začátkem třetí desetiminutovky takřka pět minut neskórovali. To GBA umožnilo získat až 21bodové vedení. Vítězové opět spoléhali především na základní pětku, protože ta zajistila produkci téměř všech bodů s výjimkou tří. Nymburk se nemohl spolehnout na střelbu ze tříbodové hranice, jejíž úspěšnost měl na 10 %. Zdaleka nejužitečnějším hráčem finále byl Diamond Onwuka s užitečností 46 (25 bodů, 11 doskoků) z GBA.