Extra porce ženského basketbalu na Nova Sport
Třiatřicet přímých přenosů na Nova Sport 1? Pro ženský basketbal úžasná věc! Shodují se na tom tři bývalé ligové hráčky, které budou působit při přenosech v roli komentátorek. „Zvýšená kvalita soutěže i její větší expozice mezi diváky snad pomůžou celému ženskému basketbalu od nejmenších žákyň až k profesionálkám. Osobně se na tento ročník velmi těším a mám od něj nemalá očekávání,“ říká vítězka Euroligy a vicemistryně světa Ilona Burgrová. Společně s ní tvoří tým komentátorek pro vysílání Chance ŽBL na Nova Sport Martina Bobrovská a Milena Moulisová.
Martina Bobrovská
Martina Bobrovská hrála v národním týmu v letech 1988 až 1999 pod dívčím jménem Greplová. Pokud je vám toto jméno v basketbalovém světě povědomé, pak ano, je to sestra trenéra ligových basketbalistů Děčína Tomáše Grepla. Martina byla excelentní střelkyní, v historii československé a české ligy celkem zaznamenala 4968 bodů, což ji řadí na 18. místo absolutního žebříčku. V nejvyšší soutěži hrála za KP Brno, Žabiny Brno a Přerov. Vystudovala fyzioterapii a na pedagogické fakultě obor speciální pedagogika. Oboru se věnuje dodnes, pracuje jako fyzioterapeutka a odborná učitelka na Střední zdravotnické škole v Brně.
Komentování pro Nova Sport si poprvé vyzkoušela v minulé sezoně, byť to nebyla její první komentátorská zkušenost. „Zkušenosti se spolukomentováním v minulé basketbalové sezoně byly velmi příjemné a jsem ráda, že ženský basketbal dostává prostor v televizi. Vzhledem k výsledkům předních klubů si tuto pozornost zaslouží. Propojení s nabídkou pro rodiny s dětmi je mi velmi sympatické a přivede další děti k basketbalu,“ říká Martina Bobrovská a poukazuje na takzvaný Family Day, který je součástí televizního přenosu.
Milena Moulisová
S tím bezezbytku souhlasí její komentátorská kolegyně Milena Moulisová. „Zviditelnění jakéhokoliv ženského sportu velmi podporuji. Zároveň si myslím, že po vlně úspěchů ženského basketbalu kolem roku 2010 máme šanci vidět další nastupující úspěšnou generaci. Není mnoho zemí naší velikosti, které by se mohly pyšnit v ženském sportu účastí dvou týmů v nejvyšší evropské soutěži. Pojďme si tedy užít basketbal na vrcholové úrovni a rozšiřovat díky Nova Sport basketbalovou komunitu,“ láká k přenosům z Chance ŽBL Milena Moulisová, která pracuje jako šéftrenérka dětí a mládeže na České basketbalové federaci.
Také ona má za sebou profesionální ligovou hráčskou minulost. Odchovankyně Liberce hrála za Aritmu Praha, Libochovice, Kralupy a BA Sparta Praha. Absolventka FTVS Univerzity Karlovy oboru trenérství se začala věnovat trénování už během hráčské kariéry, má i zahraniční zkušenosti a působí rovněž jako basketbalová lektorka.
„Komentování je velmi zajímavá zkušenost, které si velmi vážím. Po boku profesionálů Nova Sport můžeme divákům přinést nejen pohled na dobrý basketbal, ale nabídnout také další informace, ke kterým se divák běžně nedostane, a rozšířit obzory jak basketbalovým, tak nebasketbalovým divákům. Zejména české hráčky znám od dětských kategorií a je skvělé pozorovat jejich rozvoj a posun. Letošní sezona nám nabídne sledování mnoha mládežnických i dospělých reprezentantek. Čekají nás určitě vyrovnaná utkání a velmi dobrá úroveň,“ těší se na novou sezonu Chance ŽBL Milena Moulisová.
Ilona Burgrová
Jako výbornou zkušenost vnímá komentování Chance ŽBL na Nova Sport také bývalá basketbalová reprezentantka a účastnice olympijských her v Londýně 2012 Ilona Burgrová, která je od roku 2020 je předsedkyní Komise rovných příležitostí ve sportu Českého olympijského výboru. „Komentovat ŽBL jsem zatím měla příležitost jen jednou, ale velmi jsem si to užila. Věřím, že se zápas od zápasu budou moje komentátorské schopnosti zlepšovat a společně s kolegyněmi u mikrofonu a výkony hráček na hřišti přilákáme ke sledování ŽBL více diváků. To, že na to budeme mít v letošním ročníku 33 příležitostí, je naprosto skvělé, stejně jako fakt, že se po dlouhé době představí v soutěži dva euroligové týmy, družstva hrající EuroCup i Středoevropskou ligu CEWL,“ připomíná vicemistryně světa 2010 a vítězka Euroligy a Superpoháru 2015 rekordní sedmičlenné české zastoupení v evropských pohárech.
Ilona Burgrová začínala s basketbalem v Hradci Králové, první zkušenosti v ŽBL sbírala v dresu Trutnova. V USA získala sportovní stipendium na univerzitě Jižní Karolína, kde vystudovala magisterský obor zabývající se výukou a propagací veřejného zdraví. Současně tam hrála v letech 2004 - 2008 basketbal v prestižní konferenci SEC.
Po návratu do Evropy nejprve působila v týmu francouzského mistra Bourges, po dvou letech vyměnila francouzské šampionky za české a přestoupila do ZVVZ USK Praha. S ním získala v roce 2015 titul v Eurolize a šest českých titulů. Svoji úspěšnou a dlouholetou sportovní kariéru zakončila v KP Brno. Tam přičichla k trenérské profesi, které se dál věnovala v týmu Jižní supi. Vzdělání doplnila v roce 2019 studiem oboru Sportovní diplomacie na VŠE. V letech 2012 až 2024 byla Ilona Burgrová členkou Komise sportovců Českého olympijského výboru a od roku 2020 je předsedkyní Komise rovných příležitostí ve sportu ČOV. Je maminkou pětileté Terezky a dvouletého Tobiáše.