Dvojitá výhra mládeže

Dvě cenné výhry si připsaly v pátek večer mládežnické reprezentace žen do osmnácti let a mužů do šestnácti. V rámci svých evropských šampionátů divize B jsou oba týmy zatím bez porážky. Ženy zdolaly Bosnu a Hercegovinu, muži Island. Oba celky budou v akci také v sobotu.

Nejlepší výkon na turnaji si do klíčového čtvrtfinále schovaly české basketbalistky do osmnácti let. Na evropském šampionátu divize B v rumunské Ploiesti zdolaly Bosnu a Hercegovinu 84:47 a o víkendu si zahrají nejen o medaile, ale i o šanci se po roce vrátit do divize A. V sobotním semifinále vyzvou od 20 hodin Řecko.

Češky byly v utkání prakticky od začátku lepším týmem, postupně až dominovaly a vedly téměř o čtyřicet bodů, přesto nepolevovaly v nasazení a potvrzovaly slova trenérů o nutnosti týmového výkonu v předzápasových rozhovorech. Za stavu 5:6 ze svého pohledu předvedly skvělou obrannou a rychlými brejky sérii 16:0 a vybojovaly si náskok, který od té doby bez větších problémů kontrolovaly. Bosna sice zavřela první čtvrtinu šesti body v řadě, ale český tým pokračoval v klidném výkonu a po šestkách Evy Kameníkové šel čtyři minuty před pauzou poprvé do dvacetibodového trháku. Bosenky tlačily míč na sílu pod koš, ale často z toho byly zbytečné ztráty, které Češky s přehledem trestaly, navíc hráčky v modrém zahazovaly spoustu proměnitelných pozic.

Celkem spáchala Bosna 27 ztrát, Češky soupeřky i přeskákaly a chyby soupeřek potrestaly přímo 43 body. Žádná ze Lvic tek nemusela před jistou porcí tří utkání ve stejném počtu dní odehrát přes 25 minut, a naopak každá si zahrála alespoň deset minut. To se ukázalo i na bodovém přídělu, když všechny hráčky daly alespoň čtyři body a nejlepší střelecké duo Ema Bláhová – Kateřina Kalná mělo na kontě bodů deset.

Druhou výhru na evropském šampionátu divize B do šestnácti let v severomakedonském Skopje mají čeští reprezentanti. Po výborném výkonu v poslední čtvrtině proti Lucembursku předvedli v druhém utkání komplexnější výkon a zdolali Island relativně hladce 78:63. Turnaj pro ně pokračuje v sobotu od 16 hodin duelem s Černou Horou.

Duel měl vyrovnanou první čtvrtinu, kdy bojovní a fyzičtí Islanďané dokázali držet krok s českým útokem, naopak byli po většinu času v mírném vedení. Češi přesto v závěru první čtvrtiny otočili skóre ve svůj prospěch a o náskok už nepřišli. Ve druhé čtvrtině podali Češi koncentrovaný výkon, pomohly tři slepené trojky Alexandra Kroba a český náskok najednou vystoupal do dvouciferných čísel. Islanďané se zmohli za třetí čtvrtinu pouze na jedenáct bodů.

Po přestávce se islandský útok rozjel, ale zároveň stále seveřanům nefungovala defenziva, Češi se tak bez větších problémů prosazovali a udržovalo si náskok. Islandská povaha nedovolovala hráčům v bílém vypustit jediný souboj, svěřenci Františka Róna tak druhou turnajovou výhru rozhodně nezískali zadarmo, ale zároveň relativně v poklidu kontrolovali vedení, zejména díky vynucování ztrát soupeře, které trestali rychlými brejky. Navíc u toho zvládli předvést několik pěkných kombinačních akcí, které potěšily hrstku českých fanoušků ve Skopje. Jinak ale poslední čtvrtina velké ofenzivní hody nenabídla, to ale Čechům s náskokem v kapse tolik vadit nemuselo. Po druhém utkání jsou spolu s Nizozemskem na čele skupiny bez porážky.

Češi soupeře přeskákali 58:42, zapsali dvacet asistencí a ani jim tak nemuselo tolik vadit 26 ztrát plynoucích z rychlé hry. Navíc je Islanďané potrestali za ztráty přímo jen osmi body. Střelecky se dařilo Václavu Noskovi, autorovi 17 bodů, který dal tři trojky stejně jako jedenáctibodový Krob. Na deset bodů s třinácti doskoky dosáhl Samuel Nohel.

František Rón (trenér českého týmu): „Velmi dobrou obranou ve druhé čtvrtině jsme si vytvořili do druhého poločasu náskok patnácti bodů, ale bohužel jsme nepokračovali ani v té dobré obraně ani v organizaci hry v útoku, takže soupeř i když jsme vedli už o dvacet bodů, se dostal částečně do zápasu na třináct bodů. Nakonec jsme to utkání ubojovali.“

Alexandr Krob (hráč českého týmu): "Zápas byl ze začátku vyrovnaný. V druhé čtvrtině jsme odsokočili na dvouciferný rozdíl. V závěru jsme nepodlehli jejich presu a dotáhli zapas do výrazného konce."