Dvojitá prohra U16

Dvě porážky si dnes připsaly české reprezentační týmy do šestnácti let. První porážku si na evropském šampionátu divize A připsaly dívky proti Finsku, muži zase v pavouku o 5.-8. místo na šampionátu divize B podlehly Maďarsku. Oba celky budou ve svých turnajích pokračovat v neděli.

Jak se úvodní turnajový duel proti Portugalkám dařilo Češkám v obraně, tak tentokrát předvedly velmi podobný defenzivní výkon proti nim Finky a zdolaly český tým 62:54. Lvicím utekl úvod, ve kterém rychle ztrácely díky slabšímu útoku 5:14 po osmi odehraných minutách. Ve druhé čtvrtině, nejlepší z českého pohledu v utkání, šly Lvice alespoň na pár sekund dokonce do vedení a duel byl v těchto minutách hodně vyrovnaný.

Po přestávce ale Finky utekly zpět do těsného vedení, a to si dokázaly udržovat, i když Češky tlačily a snažily se znovu srovnat. V důležitých chvílích totiž finský celek zareagoval přesnou trojkou, košem s faulem nebo bohužel český tým nedokázal proměnit šanci na ještě větší snížení a přiblížení na dostřel. Ještě v závěru třetí čtvrtiny byl rozdíl mezi oběma celky pouze čtyřbodový, v poslední čtvrtině už se Češky blíže, než na sedm bodů nedostaly.

Marie Hamzová (hráčka českého týmu): „Vstup do zápasu se nám nevyvedl. V první čtvrtině se nám moc nedařilo. Do konce poločasu jsme to stáhly snad až na dva body, ale vstup do třetí čtvrtiny se nám opět nepovedl a to myslím, že v tomhle zápase rozhodlo.“

Nejlepší střelkyní českého týmu byla s 15 body Barbora Šubová, na jedenáct bodů se dostala Nikola Kubínová. Při relativně vyrovnaných statistikách bylo klíčových 21 finských útočných doskoků a také jediná úspěšná česká trojka ze čtrnácti pokusů. Základní skupinu zakončí Češky v neděli od 20:30 proti Lotyšsku.

O konečné sedmé místo si zahrají muži U16, když v pavouku poražených čtvrtfinalistů na šampionátu v rumunské Pitešti podlehli Maďarsku 55:79. Poslední duel na šampionátu čeká český tým v neděli od 12 hodin proti Slovensku.

Podobně jako v duelech s favorizovanými soupeři Chorvatskem v základní skupině a Bulharskem ve čtvrtfinále bohužel český tým nezachytil hned začátek a od té doby musel pracovat na dotahování vysoké ztráty. Po necelých čtyřech minutách bylo skóre 13:0 pro Maďarsko a Maďaři tak dali jasně najevo, kam chtějí zápas ubírat.

Od té doby maďarský tým kontroloval dvouciferné vedení, které postupně lehce navyšovali a Češi nezvládali stahovat. Lvy znovu trápily hodně ztráty, navíc měli Maďaři velkou převahu v bodech ve vymezeném území. Tam byl hlavní rozdíl, když se oba celky trápily ve střelbě za tři body a nedostávaly se příliš na čáru trestného hodu, ale za dva body bylo Maďarsko výrazně efektivnější.

Nejlepší střelci českého týmu se shodli na jedenácti bodech – byli jimi Nikos Koulisianis a Šimon Brzák.