Dvě porážky U16

Smutné sobotní odpoledne mají za sebou české reprezentační týmy do šestnácti let. Muži zakončili své působení na turnaji v Bulharsku porážkou s Rumunskem, ženy nedokázaly navázat na včerejší výhru a v Portugalsku podlehly favorizované Francii. Pro ženské družstvo pokračuje turnaj v neděli proti Řecku.

Drama s Rumuny se smutným koncem

Konečné šestnácté místo obsadí čeští basketbalisté U16 na evropském šampionátu divize B v bulharské Sofii. Na závěr turnaje svěřenci Františka Róna podlehli Rumunsku po prodloužení 75:83. Český tým tak zakončí turnaj se dvěma výhrami a pěti porážkami.

Lvi šli do zápasu s cílem zastavit sérii porážek, aby mohli z turnaje odjíždět s lepším pocitem a dlouho to tak i vypadalo. Český tým dokázal zareagovat na úvodní nápor Rumunů a z osmibodové ztráty se vyhrabali tak, že v úvodu druhé čtvrtiny šli poprvé do vedení. Ve vyrovnané bitvě se vedoucí tým měnil hned čtrnáctkrát a Češi měli na slušné kvalitě zápasu výrazný podíl. Ani tolik nevadilo, že chyběl zraněný Jakub Křišťan, český tým se držel v doskakování slušně, víc ho trápily ztracené míče. Právě druhá čtvrtina byla z českého pohledu v utkání nejlepší, objevilo se v ní šestibodové vedení Lvů a mírný náskok si přenesli i do přestávky.

Po sedmadvacetibodové druhé čtvrtině se však český útok ve třetím období zadrhl a pouze devět bodů za deset minut Čechům značně zkomplikovalo plány. I tak ale bylo v závěru o co hrát. Rozhodovalo se až v dramatické koncovce plné chyb. Do poslední dvouminutovky šli s vedením 67:65 Rumuni, než devadesát sekund před koncem otočil skóre trojkou Viktor Ivánek. Po chybách na obou stranách se pak půl minuty před koncem prosadil košem s faulem Rumun Illes a poslal svůj tým do vedení 70:68. To však ani zdaleka nebyl konec. Po divoké akci trefil těsně před koncem limitu na útok a šest sekund před koncem čtvrtiny trojku David Nejezchleb a Lvi byli o bod vpředu. Jenže prakticky přesně s klaksonem fauloval David Jiříček při trojce Badalaua a ten mohl rozhodnout. Trefil však jen první trestný hod a zápas tak musel do prodloužení. V něm už ale Češi bohužel nestačili, dali jen čtyři body z šestek a Rumunsko si výhru pohlídalo.

Nestačilo tak ani dvacet bodů Viktora Ivánka, patnáct bodů přidal Samuel Macht a třináct David Nejezchleb. Dva nejlepší střelci Rumunska Illes a Badalau se shodli na devatenácti bodech.

Jakub Zajíc (kapitán českého týmu): „Ze začátku turnaje proti Lucembursku a Švýcarsku jsme se prezentovali rychlou pohlednou hrou a dobrou obranou na míči i od míče. Po prohře s Bulharskem šla naše psychika lehce dolů, ale sehráli jsme napínavý zapas s Islandem, do kterého jsme se dokázali vrátit i přes zdravotní problémy hráčů ale vyhrát jsme nedokázali. Zapas s Gruzií jsme lehce podcenili, Gruzínci nás překvapili a ve 3. čtvrtině ho vzali do svých rukou. Následoval zapas s Ukrajinou, který se tahal až do samého konce kde jsme také nebyli úspěšní a poslední zapas o 16. místo s Rumunskem došel až do prodloužení po trojce Davida Nejezchleba, ale bohužel v prodloužení byli Rumuni lepší, padly jim střely a vyhráli o 8.“

Francie nad síly českých Lvic

Tvrdou školu dostaly dívky do šestnácti let od Francouzek, kterým ve druhém vystoupení na ME podlehly 35:82. Úvod zápasu vypadal podobně jako včerejší utkání Češek proti Dánsku, jen v obráceném gardu. Češky s mladší sestavou působily proti francouzskému výběru, jednomu z adeptů na medaile, slabší, pomalejší i se slabšími individuálními schopnostmi. Za první čtvrtinu se střelecky prosadily jen dvě Lvice, český tým dal pět bodů a ztrácel třiadvacetibodovým rozdílem. I v dalším průběhu šly najít paralely ze zápasu proti Dánkám. Češky se dokázaly postupně srovnat s agresivní, silovou a rychlou hrou Francouzek a rozdíl ve skóre tak už přibýval jen pomalu. Bohužel se českému týmu příliš nedařilo vytvářit si proti tvrdé obraně dobré střelecké pozice, aby dokázaly Lvice předvést bodovou sérii, která by je ještě více namotivovala v jejich snažení.

Nejsložitější bylo pro český tým zastavovat rozehrávačku Téu Cleante s devatenáctkou na dresu, která stihla za devatenáct minut čtyřiadvacet bodů s téměř stoprocentní úspěšností střelby. Zadařilo se až v závěrečné čtvrtině, kdy bojovné Češky konečně překonaly dvouciferný počet bodů ve čtvrtině a povětšinu času v poslední desetiminutovce vedly většinu času, než trefily Francouzky v poslední minutě trojku, která stanovila konečné skóre. Nejlepší střelkyní českého výběru byla s osmi body Anna Holá, sedm jich přidala Eliška Javanská. O nasazení českého týmu pro osmifinále rozhodne nedělní duel s Řeckem, které má stejnou bilanci – výhru nad Dánkami a porážku s Francií.

Nikola Večeřová (hráčka českého týmu): „Ze začátku jsme byly vystrašené z favorita, ale druhý poločas se nám povedl lépe a poslední čtvrtinu jsme byly mínus dva body, takže to nebylo zas tak hrozné.“

Nella Bernasová (hráčka českého týmu): „V poločase jsme se dokázaly vzchopit, což bylo docela zásadní a přidalo nám to i na sebevědomí, takže to bude do příštího zápasu snad mnohem lepší.“