Dvakrát venkovní smutek

Oba české celky, které byly ve středu večer v akci na palubovkách soupeřek v evropských pohárech, si odvážejí porážku. První porážku v Eurolize si ve druhém kole na palubovce polských Polkowic připsal ZVVZ USK Praha, při premiéře v EuroCupu pak nestačily na hřišti maďarského Szekszárdu basketbalistky Chomutova.

Velmi nadějný zápas odehrál mladý tým Levhartic na hřišti loňského účastníka Euroligy z Maďarska. Češky se po celý zápas nejen držely na dostřel, ale spíše i větší část utkání vedly a do poslední čtvrtiny šly s tříbodovým vedením. Poslední desetiminutovku ale prohrály svěřenkyně Pavla Staňka 17:31 a celkově duel ztratily 65:76.

Ani jeden z týmů se v průběhu nedokázal vytvořit vyšší náskok, Levhartice vedly v první čtvrtině, na přelomu obou poločasů držely dokonce devítibodové slibné vedení. To ale nedokázaly udržet a do poslední čtvrtiny se jejich trhák o dvě třetiny zmenšil. Zlom přišel za stavu 55:55 necelých sem minut před koncem, kdy se český útok na dvě minuty zastavil a série sedmi bodů domácích duel zlomila. Celkově se v závěru projevila malá zkušenost Chomutova z pohárových zápasů, navíc se domácí celek vzepjal k mimořádnému střeleckému výkonu.

Nejlepší střelkyní Chomutova byla s 18 body Valentýna Kadlecová, která výborně pálila z trojky, ale dvojky proměnila jen tři z jedenácti. Američanka Wynn-Pollard ke 14 bodům přidala i deset doskoků, Ann a Rylichová nastřílela 13 bodů. Chomutov čeká příští týden domácí premiéra s Dinamem Sassari.

Pavel Staněk (trenér Levhartic Chomutov): „Kdyby mi před zápasem někdo řekl, že se budu cítit, jak se cítím, rozhodně bych mu tvrdil, že to tak nebude, a to samé jsem řekl před chvíli v šatně holkám. Porážka po takovém vývoji opravdu mrzí a je to obrovská škoda, když jsme tak dlouho tahali za lepší část provazu. Pojďme si z tohoto zápasu vzít to pozitivní, a to negativní odtrhnout. Jen se potvrdilo, co říkám. Tenhle tým má velký potenciál. Možná jsme tam trochu ztratili koncentraci, protože jsme si mysleli, že nám bylo ukřivděno. Trochu jsme svěsili hlavy a dostali ve zbytku zápasy pět trojek, i když předtím jsme je ubránili dobře. Domácí se proti nám prosazovaly těžko. Nevěděly si s námi rady, dokonce přešly i do jakési vytažené zóny, ale v závěru naše obrana nebyla tak důsledná jako předtím ve třech čtvrtinách, čehož Maďarky zkušeně využily. Brali jsme si oddechový čas, aby holky zvedly hlavy a dohrály zápas se vztyčenými hlavami, což napoprvé úplně nezabralo, protože jsme pokračovaly ve stejném výkonu, navíc se pak přidala zbrklost v zakončení. Ale to je normální, protože hrajeme tuhle soutěž poprvé a všichni se učíme. Věřím, že získané zkušenosti zúročíme nejen v EuroCupu a lize, ale i v dalších sezónách.“

Oslabený tým USK bojoval do konce o výhru na palubovce Polkowic, domácí tým ale nakonec uhájil výhru 75:68. Série tří venkovních duelů USK v Eurolize v řadě pokračuje příští týden v maďarském Györu.

Bez dvojice Teja Oblak – Valériane Ayayi, obě mají zraněný kotník, byly Pražanky v Polsku ve složité situaci. Skvěle hrající Španělka María Conde a Australanka Ezi Magbegor ale hostující tým nastartovaly a na začátku druhé čtvrtiny pomohly USK k otočení ve skóre a až pětibodovému náskoku. To bylo však jediné vedení Pražanek v celém zápase. Trhák Polkowic vyšponoval vedení v druhém poločase až na patnáct bodů a ani heroický nápor USK v závěru ke zvratu nevedl. Český tým přitom dobře využil vyššího počtu faulů soupeře a trestnými hody se probil až na pětibodovou ztrátu, dál už to ale bohužel nešlo.

Conde byla s 23 body nejlepší střelkyní celého zápasu, Magbegor zase k 19 bodům přidala i 17 doskočených míčů, USK je však nedokázal více podpořit. Tereza Vyoralová se jako další nejlepší střelkyně dostala na osm bodů. Brittany Sykes, nová posila Polkowic byla hvězdou soupeře s 20 body.