Druhý poločas patřil Austrálii a lvice jsou třetí

V nejočekávanějším zápase víkendu, repríze čtvrtfinále z MS 2010, se utkaly české reprezentantky s již jistými účastnicemi londýnského turnaje z Austrálie. Zápas byl přímým soubojem o druhé místo v turnaji za Maďarskem.

Česká republika - Austrálie 48:67 (15:14; 29:32; 35:46)
Body: Elhotová 12, Veselá a Burgrová po 7, Zrůstová, Reisingerová a Vítečková po 4, Bartoňová a Uhrová po 3, Pecková 2, Hartigová a Kulichová po 1, Horáková 0 – Jackson 14, Batkovic 12, Richards a Snell po 8, Bishop 6, Screen, Hodges a Zavecz po 4, O´Hea a MacLeod po 2, Cambage 0

TH: 21/13 – 25/20
Trojky: 5 - 3
Doskoky: 30 – 38
Fauly: 24 – 22

Hned po úvodním rozskoku dokázaly Australanky do pěti vteřin skórovat. Tato akce naznačila, s jakou motivací a odhodláním soupeřky do zápasu vstoupily. V obraně vyvinuly na české basketbalistky velký tlak, a ty se nemohly prosadit. Dojem z českého úvodu vylepšila trojkou Kateřina Elhotová, čímž uzavřela první pětiminutovku na skóre 5:8. Od šesté minuty docházelo pod košem na souboj generací, když se vzájemně bránily dvaadvacetiletá Cambage s o šestnáct let starší Reisingerovou. První kolo vyhrála ta zkušenější na body 2:0. Svým druhým bodem navíc dostala Češky poprvé do vedení. Obrany na obou stranách nutily soupeře ke ztrátám či nepřipravenému zakončení.

Češky si i nadále bedlivě hlídaly podkošový prostor. Pivotky sváděly ostré souboje se svými protivnicemi, ze kterých ve většině případů vycházely vítězně. Češky neměly vůbec lehkou úlohu, když se chtěly prosadit proti aktivní obraně soupeřek. Z té ale plynula řada faulů, které domácí hráčky trpělivě sbíraly a získávaly tak možnost střílet trestné hody. V poslední vteřině poločasu dokázaly Australanky dotlačit míč do koše a první dvacetiminutovku tak vyhrály rozdílem tří bodů.

Úvod druhého poločasu zastihl české basketbalistky v útlumu. Neustálý tlak na podkošové hráčky začal pomalu měnit rozložení sil v podkošovém prostoru, ze kterého se Australanky přeci jen více prosazovaly. Lvice za prvních pět minut druhého poločasu zaznamenaly pouhé dva body a nechaly si tak soupeřky utéct na rozdíl deseti bodů. Češky se nadále jen velmi těžko prosazovaly v útoku a jejich manko na soupeře tak narůstalo.

Přinést si do poslední čtvrtiny jedenáctibodové manko proti takovému soupeři, jakým Austrálie je, není zcela jednoduchá pozice. Oba týmy navíc pokračovaly ve výkonu z úvodu poločasu. Češky marně hledaly zbraň na australskou obranu, a i když se v defenzivě také činily, jejich ztráta narůstala. Lvice marně hledaly recept, kterým by zastavily valící se australskou lavinu. To se jim bohužel z velké části nepodařilo, a tak si v turnaji připsaly druhou prohru.

Lubor Blažek: „Austrálie ukázala, že patří k těm top týmům ve světě. Jak my jsme včera dobře ubránili Turecko, tak dnes nás Australanky dohnaly do chvil beznaděje. Bylo tam zbytečně moc ztrát míčů, nenašli jsme soudržnost ve hře 5 na 5 a nezahráli jsme rychlý protiútok. Nemůžu říct, že dostat od Austrálie 67 bodů, je špatně. Ta obrana byla docela dobrá, ale v útoku jsme se neprosazovali. Dali jsme málo bodů. Jejich pivoti zahráli velmi dobrý zápas a prosazovat se proti nim není jednoduché. Pro nás to byla škola. Pevně věřím, že se s Austrálií v budoucnu potkáme a budeme jí vyrovnanějším soupeřem.“

První zápas závěrečného dne Mezinárodního basketbalového turnaje žen v Karlových Varech už neměl vliv na konečné umístění obou týmů. Jisté vítězky z Maďarska se postavily proti Turkyním, které již nemohly opustit čtvrté místo.

Maďarsko – Turecko 65:68 (16:15; 35:34; 51:49)
Body: Raksanyi 12, Szecsi 10, Honti a Quiglei po 8, Vida 6, Vajda 5, Horti a Lakloth po 4, Nagy-Bujdoso, Czank, Simon a Zsovar po 2 – Nevlin 22, Alben 12, Yilmaz 9, Palazoglu 7, Hollingsworth 6, Ivegin 5, Canitez 3, Akkaya a Horasan po 2, Vardarli, Kartaltepe a Cirak 0

TH: 20/15 – 22/18
Trojky: 4 - 4
Doskoky: 33 – 33
Fauly: 24 – 23

Jako den a noc byl výkon Turkyň na začátku utkání v porovnání se včerejším utkáním proti českému týmu. Od začátku ukazovaly, že by chtěly být jediným týmem, který by na karlovarském turnaji připravil porážku pro tým trenéra Svitka. Maďarky však dokázaly držet svoji ztrátu na úrovni dvou košů díky jejich největší zbrani na tomto turnaji – střelbě ze střední vzdálenosti.

Vyrovnané utkání pokračovalo i ve druhé čtvrtině. O tom, že ani jisté vítězství Maďarky neuspokojilo a že chtěly vyhrát i dnešní zápas, svědčí další technická chyba pro reprezentaci, která už vyhlíží kvalifikaci o ME 2013. Právě tým vedený v zápise o utkání jako domácí poslala do poločasového vedení svými prvními body v utkání Anna Vajda.

I ve třetí čtvrtině se obě družstva střídala v nevýrazných vedeních. Jako prvním se podařilo odskočit Turkyním, které rozdíl ve skóre po chybách Maďarek natáhly až na sedm bodů. Maďarky v této fázi hry ztrácely především na doskoku a dávaly tak soupeřkám šanci na opravu neúspěšné střely. Pak ale jisté vítězky turnaje ukázaly, že mají opravdu dobře načasovanou formu na evropskou kvalifikaci a ještě do konce čtvrtiny si vedení vzaly zpět.

Turkyně dokázaly v poslední čtvrtině najít na každý úspěšný útok soupeřek odpovídající protizbraň. Když navíc Maďarky udělaly dvakrát za sebou stejnou chybu a dovolily Turkyním střílet zcela nekrytou trojku, začaly v utkání znovu ztrácet. Drama v závěru odmítla trojkou Alben, která Turkyně oddálila od soupeřek na pět bodů. Maďarky se se zápasem ještě snažily něco udělat, ale neměly již dostatek času.