Drama v Estonsku pro reprezentaci České republiky

Estonsko – Česká republika 70:72 (16:14; 31:28; 51:54)
Benda 18, Welsch 16, Houška J. 8, Čarnecký 7, Ličartovský 7, Jelínek 5, Balvín 4, Švrdlík 3, Hruban 2, Bartoň 2

Druhý zápas a podruhé vítězně. Stoprocentní bilanci si zatím v přípravě drží mužský národní tým. Po včerejším vysokém vítězství dnes na turnaji v Tallinu musel vybojovat velmi těsné vítězství až v závěrečných vteřinách. Přidanou hodnotou k tomu je, že se českým reprezentantům podařilo porazit domácí výběr.

Zápas začali lépe domácí a hned na úvod trefili trojku. Za českou stranu kontroval dvoubodovým pokusem Jiří Welsch, nakonec druhý nejlepší střelec vítězného týmu. Do vedení dostal Čechy koš Petra Bendy. Z úvodní vyrovnané pasáže vyšli jako vítězové Češi, když po trestných hodech Ličartovského vedli o tři body. Do konce čtvrtiny už ale úspěch v útoku nezaznamenali, a tak Estonci první desetiminutovku vyhráli rozdílem dvou bodů.

Také druhé dějství nabídlo více než vyrovnaný basketbal. Největšího náskoku dosáhli domácí, kteří vedli o čtyři body. S tím se ale Češi nechtěli smířit a po dvou koších Čarneckého a Bendy to byli naopak oni, kdo se dostal dopředu. Vedení se jim však nepodařilo do konce poločasu udržet. Tříbodový rozdíl v poločasovém skóre ukazoval na vyrovnanost duelu.

Třetí čtvrtina byla jedinou, kterou Češi v zápase vyhráli, přesto to stačilo na vítězství. A to druhý poločas svěřenci Pavla Budínského nezačali zrovna nejlépe. Estonci se po trojce ujali nejvyššího vedení v dosavadním průběhu utkání. Za české reprezentanty korigoval Houška a trojkou je dostal do vedení Welsch. To si sice domácí vzali zpět, ale Češi zmařili soupeři pokus o nástup. Závěr čtvrtiny naopak patřil lvům z České republiky. Od stavu 46:46 zaznamenali šňůru 8:0, která se nakonec ukázala jako rozhodující pro celý zápas. Ještě do konce desetiminutovky dokázali domácí snížit, ale to bylo vše.

Nástup do poslední čtvrtiny se sice podařil hostujícím hráčům, když po koších Švrdlíka a Ličartovského vedli o šest bodů. Pak zabrali opět domácí a naposledy v zápase se dostali do vedení 62:61. Od té doby už Češi neprohrávali a dokázali si pohlídat i vyrovnanou koncovku a slaví v Tallinu již své druhé vítězství. V zítřejším zápase je čeká reprezentace Gruzie.

Pavel Budínský: „Zcela odlišné utkání oproti předchozímu. Hráli jsme proti týmu, který je dobře organizován, hrají dlouho spolu a hrají týmový basketbal. Nebyl to úplně ideální den. 21 ztrát je obrovské číslo, na druhou stranu jsme soupeře přeskákali v poměru 46:26, což je cenné. Určitě to byla dobrá prověrka, protože se hrálo do koncovky, kterou jsme vyhráli na půdě Estonska. Zítra nás čeká nejtěžší soupeř turnaje, kterým je Gruzie.“

Jiří Welsch: „Dnes jsme odehráli dobré utkání, ale je jasné, že je to teprve druhý přípravný zápas. Pořád děláme ještě chyby. Z hlediska tréninkového to bylo výborné utkání, protože jsme vyhráli na půdě soupeře. Z hlediska té kvalifikace to byl ideální trénink. Bylo to samozřejmě proti o stupeň lepšímu soupeři, než byl výběr East Coast. Myslím, že jsme odpověděli na jejich organizaci, fyzičnost a týmovost. Zítra nás čeká zase o stupeň lepší tým, protože Gruzie je tu papírově nejsilnější. Uvidíme, jak budeme hrát zítra.“