Drama v Brně se šťastným koncem

Velmi blízko byly české ženské týmy v evropských pohárech ke stoprocentní úspěšnosti ve středečních duelech. Cenné výhry vybojoval jak pražský USK v Eurolize, tak i v EuroCupu Žabiny Brno. Druhý brněnský tým KP TANY v EuroCupu ještě v poslední minutě sahal v turecké Antalyi po výhře, ale nakonec padl. Do EuroCupu se zapojí ve čtvrtek ještě Chomutov, když vyzve španělské Estudiantes.

Velmi dobře rozehraný zápas ztratily v rámci třetího kola EuroCupu basketbalistky KP TANY Brno. Na palubovce turecké Antalye vedly až o čtrnáct bodů, ještě minutu a půl před koncem o pět bodů, ale nakonec si odvážejí těsnou porážku 77:79. Zkomplikovaly si tak cestu do play off, když jsou po polovině základní skupiny na třetím místě. Dvě ze zbývajících tří utkání je ale čekají na domácí palubovce.

Přitom Královopolanky začaly utkání skvěle. Sice prohrávaly 6:13 a pak ještě 13:17, ale poslední tři minuty první čtvrtiny ovládly hostující hráčky sérií 14:0 a dokonale otočily skóre. Pomohly k tomu zejména čtyři rychlé trojky, o dvě se postarala Lucie Svatoňová. Skvělý přelom čtvrtin se natáhl pro Brňanky až do poloviny druhého hracího období, kdy Karolína Šotolová šest minut před poločasem zvýšila na 37:23, maximální vedení KP TANY v zápase. Okolo dvouciferného vedení pro český tým se skóre motalo až do půle.

Dobrý nástup tureckého celku do třetí čtvrtiny ale znamenal bleskové snížení na dostřel a v tu chvíli se prakticky začínalo od znovu. Ještě ve třetí desetiminutovce sice KP TANY soupeřky zpět do vedení nepustilo, ale to se změnilo osm minut před koncem. Poslední čtvrtinu začala Antalyia sedmi rychlými body a hostující trenérka Marcela Krämer si vzala oddechový čas a předvedla dvě střídání. Brňanky se chytily, nenechaly si zápas utéct a dovedly duel až do dramatické koncovky. V ní bylo dvě minuty před koncem srovnáno, než trefila dvě šestky Dominica Hynková a pak trefila obrovskou trojkou Karolína Šotolová. Lehkou nepozornost Brňanek ale potrestala okamžitě odpovědí za tři body Američanka Aisha Sheppard a po divoké sekvenci další trojkou otočila půl minuty před koncem skóre Gunesh Karaoglan.

KP TANY pak po timeoutu těsně nezvládlo vstřelit a muselo tak rychle faulovat. Sheppard proměnila jeden trestný hod, po divokém odrazu a dvou rychlých ztrátách mělo Brno šanci na poslední útok s deseti sekundami. Byla z toho těžká trojka Lucie Svatoňové, která do koše nepadla a bouřlivé domácí publikum se mohlo radovat.

Domácí tým prakticky kompletně dotáhly k výhře Američanky – Sheppard nastřílela 31 bodů s 6 asistencemi, Kelsey Bone přidala 27 bodů a 17 doskoků. Obě odehrály kompletních čtyřicet minut. KP TANY nestačilo pět dvouciferných střelkyň v čele s 20 body Kateřiny Galíčkové, Svatoňová přidala bodů jedenáct a na deseti se shodly Dominica Hynková, Anežka Kopecká a Ludmila Dudáčková. Příští středu hostí Brňanky lucemburský Grengewald.

"Těžko holkám něco vyčítat, odvedly absolutní maximum. Nejsme tým, který si nezasloužil vyhrát, ale míň šťastný, pro postupovou matematiku to není špatný výsledek," myslí si asistent brněnské trenérky Jakub Gazda.

První důležitou výhru si naopak ve třetím kole EuroCupu připsaly Žabiny Brno, když si po dvou těsných zklamáních poradily s vyrovnanou koncovkou a uštědřily první porážku v tomto ročníku francouzskému celku Flammes Carolo poměrem 76:70 po druhém prodloužení a oživily naděje na postup ze skupiny.

V duelu s dvěma prodlouženími skoro nemá cenu popisovat průběh před třemi dramatickými koncovkami, ale přesto. Žabiny skvěle odbránily první poločas, inkasovaly proti hvězdnému soupeři jen 23 bodů a držely třináctibodový náskok. Krátce před poločasem bylo jejich vedení dokonce sedmnáctibodové.

Po přestávce se však francouzský celek zlepšil na obou koncích palubovky a začal postupně dotahovat. Přesto měly Žabiny blízko k výhře po základní hrací době. Lehce přes minutu do konce vedly po koši Američanky Elissy Cunane o šest bodů, ale soupeř odpověděl dvěma trojkami, a nakonec byly Žabiny rády za prodloužení.

Ve velké únavě prvního prodloužení už to vypadalo, že rozhodne koš po nájezdu Simony Sklenářové tři minuty před koncem, ale Flammes našlo deset sekund před koncem přeci jen odpověď a vynutilo si další nastavený čas. V něm se ukázala ve skvělém světle Bosenka Nikolina Knežević, která připravila koš pro Emmu Čechovou a pak trefila trojku, která definitivně zlomila odpor soupeře.

V napínavém zápase se slabší střelbou zářila statisticky hostující Jasmine Walker, která ke 24 bodům přidala i 12 doskoků, ale za 45 minut na hřišti zaznamenala také jedenáct ztrát. Elissa Cunane byla se 14 body nejlepší střelkyní Žabin, Knežević dodala 13 a Natálie Stoupalová 12 bodů. Žabiny čeká za týden bitva na hřišti španělského Cadi La Seu.

„Konečně jsme se včera sešli všichni na tréninku, což se projevilo už jak v tréninku, tak díky bohu v zápase. Velice dobře jsme plnili game plan. Odstřihli jsme jejich ústřední rozehrávačku, mohli jsme vést i větším rozdílem. Naše klasické koncovky… Vedeme o šest bodů minutu do konce a necháme si dát dvě trojky. Bylo to o morálu. Jsem strašně rád, že jsme zabrali tam, kde je potřeba vyhrávat zápasy – v obraně a na obranném doskoku. V uvozovkách nám to zachránilo sezonu. Jsme zpátky ve hře, ale musíme to potvrdit hned příští týden ve Španělsku,“ řekl asistent brněnského kouče Michal Martišek.

Velmi potřebnou výhru ze Španělska veze v Eurolize pražský USK, když zdolal celek Perfumerias Avenida 64:53. Na hřišti Salamancy vyhrály svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové po osmi letech.

I bez nadále zraněných Oblak a Ayayi zachytily Pražanky vstup do zápasu a nenechaly si soupeřky utéct, jak bývá zvykem. Nejvyšší vedení domácího týmu bylo v závěru první čtvrtiny pětibodové. Od té doby se skóre tahalo na obou stranách, přesto byl o něco málo častěji vpředu domácí tým. Vedení se měnilo jen třikrát. Důležitý zlom přišel na začátku druhé půle za stavu 41:41. V tu chvíli předvedl USK sérii devíti bodů v řadě a o náskok už do konce zápasu nepřišel. Nejblíže se Salamanca dostala na rozdíl šesti bodů, v klíčových chvílích ale USK dokázal vždy najít odpověď. Naposledy byl tento rozdíl mezi oběma celky šest minut před koncem, ale pětibodová série nápor odrazila a hostující hráčky si výhru pohlídaly.

Důležitá byla převaha ve střelbě trojek. Oba celky vyslaly na koš po čtrnácti pokusech, ale zatímco domácí tým se radoval jen jednou, USK proměnil rovnou polovinu svých střel zpoza oblouku. Australanka Ezi Magbegor ve službách USK byla se 16 body vyrovnanou nejlepší střelkyní zápasu s domácí Sikou Koné. Čtrnáct bodů přidala María Conde a 12 další Španělka Maíte Cazorla. Do prvního zápasu v dresu USK zasáhla Němka Nyara Sabally a za čtrnáct minut dala čtyři body a doskočila pět míčů. Příští úterý hostí Pražanky doma na Královce francouzské Villeneuve.