Drama se smutným koncem

Smolnou porážku si v druhém vystoupení na evropském šampionátu divize B v Severní Makedonii připsali čeští basketbalisté do dvaceti let. Lvi ve Skopje promarnili až šestnáctibodové vedení s Bulharskem, a nakonec padli v prodloužení 102:104. Hned v neděli pro ně turnaj pokračuje další důležitou bitvou proti Irsku.

Český tým nastoupil do utkání povzbuzený včerejší povedenou výhrou nad domácím týmem a Lvi od začátku kontrolovali hru. Dařilo se jim vypracovat mírný náskok, který drželi zejména díky skvělému vystoupení na útočné polovině. Za první čtvrtinu nasázeli Češi jedenatřicet bodů, za tu druhou přidali dalších pětadvacet. Obecně se hrálo celkem bez obran, zejména trojková střelba na obou stranách byla excelentní. Právě na přelomu poločasů a v počátcích třetí čtvrtiny byl český náskok nejvyšší, v tu chvíli opravdu svěřenci Lukáše Pivody zápas kontrolovali a vypadalo to, že ho dovedou do poklidného konce.

Jenže v poslední čtvrtině se „zbláznil“ bulharský útok a v čele s dvěma střelci Krastomirem Mihovem a Georgiim Gerganovem začal postupně stahovat český náskok. Ještě v poslední minutě byl český náskok stále čtyřbodový, pak ale Gerganov trefil dvě rychlé trojky a Češi mohli být rádi, že Ondřej Švec těžkým nájezdem těsně před koncem čtvrté čtvrtiny srovnal a poslal zápas do prodloužení. V něm Češi zaspali začátek, nedařilo se jim střelecky a prohrávali o pět bodů. První české body dal Švec až 53 sekund před koncem nastaveného času z šestek. Zpět do hry dostal český tým deset sekund před koncem prodloužení košem s faulem Martin Kheil, ale Češi pak už v následné loterii šestek zázrak nevybojovali. Tím si zkomplikovali situaci ve skupině, které vládne neporažené Bulharsko. K postupu do play off však Čechům stačí přehrát zbývající soupeře z Irska a Slovenska a nemusí se ohlížet na další výsledky.

Čechům nestačilo 20 bodů Martina Kheila, na patnáct se dostal Petr Křivánek, na třináct Šimon Svoboda a na dvanácti se shodli Radovan Mrázek a Ondřej Švec. Mihov vedl Bulharsko s 27 body, Gerganov dodal 24 bodů, když společně nasázeli sedm trojek.

Antonín Pištěcký (asistent trenéra českého týmu): „Do zápasu jsme vstoupili podle našich představ. Dokonale jsme využívali rychlého přechodu na útočnou polovinu a z toho jsme dávali spoustu jednoduchých košů. Na druhé straně jsme jich spoustu dostali. I tak jsme byli schopní pokračovat ve druhém poločase v tomto nastaveném režimu. Bohužel ani v jedné čtvrtině se nám nepodařilo zastavit Bulhary na útočné polovině. Ve čtvrté čtvrtině jsme obdrželi 29 bodů, Bulhaři šli v poslední minutě přes nás. S velkým štěstím jsme to dotáhli do prodloužení, kde šťastnější tým vyhrál. My musíme zvednout hlavy a zvládnout další dvě utkání proti Slovákům a Irům, kde jsme nebojím se říct papíroví favorité a postoupit do čtvrtfinále.“

Petr Křivánek (hráč českého týmu): „Bohužel se nám nepodařilo velice slibně rozehraný zápas dotáhnout do vítězného konce. Nedokázali jsme reagovat na výbornou úspěšnost střelby Bulharů ve druhém poločase, hlavně z trojky. Nesmíme věšet hlavy. Máme další dvě důležitá utkání ve skupině a budeme bojovat o co nejlepší umístění.“