Drama před rekordní návštěvou rozhodl Satoranský

Reklama na basketbal. Jen tak se dá nazvat to, co se dnes odehrálo v Pardubicích. V epickém souboji čeští basketbalisté v nejsilnější možné sestavě vyzvali Rusko, které pro zápasy ve čtvrtém kvalifikačním okně sestavilo také velmi silný tým.

Čeští basketbalisté nevstoupili do utkání ta suverénně jako v obou přípravných zápasech na turnaji v Německu. Rusové jejich aktivitu totiž rychle zchladili dvěma úspěšnými trojkami. Pak si ale diváci záhy přišli na první očekávaný alley-oop, který zakončoval Tomáš Satoranský. To způsobilo výbuch v hledišti i na hřišti a Lvi se dostali do vedení. Pomohli si především na útočném doskoku.

Jenže hosté hráli hodně přesně, za první poločas ztratili pouhé dva míče. Navíc je do hry dostala dalekonosná trojka v poslední vteřině první čtvrtiny. Rusové přitlačili v obraně a pro české basketbalisty bylo stále složitější se proti přesné defenzivě prosazovat. Naopak česká obrana nabízela soupeři příliš šancí ke skórování. Výsledkem byla poločasová ztráta dvou bodů.

Důležitý vstup do druhého poločasu si oba celky pohlídaly. Pak ale přišly hvězdné vteřiny Khvostova, který dvěma slepenými trojkami poslal ruský tým do nejvyššího vedení v zápase. To mělo v tu chvíli hodnotu devíti bodů. Trenér Ginzburg zastavil ruský nápor oddechovým časem a dobře udělal. Díky dvěma trojkám Bohačíka a jedné Pumprly se Češi dotáhli a dalším košem šli díky šňůře 11:0 dokonce do vedení. Jenže to Rusové nechtěli nechat jen tak a za remízového stavu si dvě vteřiny před koncem čtvrtiny došel pro faul Shved a oba trestné hody proměnil.

Chvílemi to vypadalo, že se na hřišti předhánějí Bohačík s Khvostovem. Kdo zrovna deptal soupeře tříbodovými střelami, jeho tým vedl. Diváky zvedla ze židle akce Jana Veselého, který si nic nedělal ze dvou obránců a i s nimi zasmečoval míč do koše. Češi vedli o čtyři body, ale pak přišly zase chvíle Khvostova a navíc skulinky v české defenzivě znovu pomohli soupeři k mírnému vedení.

Osud ale chtěl, aby rekordní návštěva na český národní tým 8 438 diváků měla nervy napnuté až do konce. Mírně vpředu byl domácí celek, ale Rusové vždy dokázali zareagovat a 26 sekund před koncem již po několikáté vyrovnat. Útok měl český tým. Akce hraná pro Satoranského… Nájezd… A koš! Češi vedou o dva body, do konce zbývá necelý šest sekund.

Rusové také hrají akci pro svou hvězdu. Vypadá to, že Shved nebude mít šanci vystřelit, ale fintou se zbavuje dvou obránců najednou a s klaksonem střílí volnou trojku. Míč dopadá na přední obroučku a hala vybuchuje v jásot. Češi porazili v kvalifikaci o MS 2019 Rusko o dva body!

Česká republika – Rusko 80:78 (27:24; 37:39; 56:58)

Bohačík 19, Satoranský 16, Schilb 13, Balvín 10, Veselý 9, Pumprla a Hruban po 5, Kříž 2, Auda 1, Šiřina 0 – Khvostov 18, Shved 16, Kulagin 11

TH: 14/11 – 15/12

Trojky: 9 – 8

Doskoky: 44 – 21

Zisky: 4 – 7

Ztráty: 11 – 5

Asistence: 20 – 21

Fauly: 19 – 21