Double-double, návrat, polovina dvojciferná a další momenty vedoucí k premiérovému vítězství na MS 2014

České basketbalistky vstoupily do světového šampionátu vítězně. Vítězství se však nerodilo lehce. Zde najdete několik fragmentů, které sehrály velkou roli v cestě za úspěchem v utkání s Brazílií.

BRA_2_Evza1. Po více jak roce, double-double a boule

Jana Veselá se na soutěžní palubovky vrátila ve velkém stylu. Více jak rok neodehrála kvůli zranění z ME soutěžní zápas. V utkání proti Brazílii ukázala, že už jí vyhrocené zápasy chyběly. Musela se vypořádat s tím, že po zranění Ilony Burgrové nastupovala na pozici pět, což znamenalo svádět podkošové souboje s Erikou Souza, zkušenou hráčkou WNBA. Po jednom z nich utržila také ráno, po které jí na čele zůstala velká boule. Nakonec si ale došla pro double-double za 11 bodů a 11 doskoků.

2. Návrat Ilony Burgrové

Ve druhé čtvrtině odskákala po jedné noze ze hřiště česká pivotka a posadila se vedle Petry Kulichové, kterou zdravotní potíže nepustily dnes do hry. V tu chvíli hrály Češky bez klasické hráčky na pozici pět, což proti silovým Brazilkám byl velký deficit. S ním si ale dokázaly poradit bravurně a do poločasu udržet náskok. Když pak Burgrová po změně stran nastoupila i s bolavým kotníkem, byla česká podkošová sestava opět vyztužena.

3. Překonání vytažené obrany

Brazilky hrály nepříjemný fyzický basketbal, který svou intenzitu ještě zvyšoval při vysunuté celoplošné obraně. Češky proti ní ale dokázaly dobře zahrát a ztratily minimum míčů. A to vše s nejmladší rozehrávačskou dvojicí za poslední roky.

4. Náskok už nepustily

Po nervózním úvodu z obou stran dokázaly Češky díky bodové šňůře 21:2 získat dvojciferný náskok. V této chvíli především uzavřely svůj koš a v obraně deptaly brazilské hvězdy. I když se v dalším průběhu utkání podařilo soupeřkám několikrát snížit pod rozdíl deseti bodů, do konce zápasu už se nedostaly na dostřel.

5. Druhý poločas pro Alenu

Alena Hanušová za první dvě čtvrtiny nastřílela do brazilského koše dva body. Nakonec ale byla nejlepší střelkyní utkání. Jak to? Po změně stran totiž přidala dalších 13 bodů. Soupeřkám ukázala, že umí najet do koše i vystřelit z dlouhé vzdálenosti. Celkem tak v utkání proměnila šest z osmi střel z pole, ke kterým ještě přidala oba úspěšné trestné hody.

6. Polovina dvojciferná

Do utkání na české straně zasáhlo osm hráček a hned polovina z nich si připsala dvojciferný počet nastřílených bodů (Hanušová 15, Vítečková 13, Burgrová 12 a Veselá 11). Češky navíc hrály mnohem kolektivněji než soupeř. Zaznamenaly 21 asistencí, z toho Bartoňová osm. Ta se tak v této činnosti sama vyrovnala celému brazilskému týmu. Brazilky naopak české reprezentantky přeskákaly 44 – 36. Za zmínku stojí především 24 útočných doskoků Jihoameričanek. Ani to je ale k vítězství na lvicemi nedovedlo.