Domácí v žákovských kategoriích U15 své haly pozlatili

Basketbalisté v kategorii starších žáků a žákyň U15 měli o víkendu na programu republikové šampionáty. Dívčí se konal v Hradci Králové a chlapecký v Pelhřimově a oba domácí týmy proměnily pořadatelství ve zlaté medaile.

V Hradci Králové se ve skupině A dařilo nejvíce pražskému celku HB Basket, který vyhrál všechny tři své zápasy a postoupil do semifinále z první příčky. Domácí hráčky odehrály tři vyrovnané zápasy a v koncovce podlehly HB Basket 85:89, skončily tedy na druhém místě. Jednu výhru, a to 62:53 nad Havířovem, získala BA Sparta a šla do osmifinále ze třetí příčky, čtvrtý skončil Havířov.

Skupinou B prošly bez porážky Levhartice Chomutov, které relativně hladce vyhrály všechna tři utkání. Na druhém místě skončily hráčky USK Praha, které nestačily na Levhartice 54:72. Třetí skončila díky výhře nad KP Brno poměrem 83:61 Slovanka, Brňanky šly dál ze čtvrtého místa.

Přes osmifinále pak lépe prošly celky Sparty a Slovanky, které zdolaly KP Brno, respektive BK Havířov. Sedmou příčku pak v souboji poražených osmifinalistů získal BK Havířov po výhře 77:51 nad Brnem. Pátá skončila BA Sparta, ta přehrála Slovanku 59:49.

Po semifinále bylo jasné, že ve finále dojde na souboj prvního s druhým ze skupiny A, když HB Basket přehrál USK Praha 62:45 a domácí Lvice přepraly Levhartice z Chomutova 87:61.

Duel o třetí místo měl od druhé čtvrtiny jasný průběh a USK Praha v něm udolal i přes sedmnáct bodů Valentýny Kadlecové Levhartice Chomutov 73:56 a získal bronz. Ve finále se pak hradeckým hráčkám podařila odveta za zápas ve skupině, přehrály v poslední čtvrtině HB Basket 20:8 a získaly zlaté medaile.

Pelhřimov na turnaji chlapců dominoval základní skupině A, když své zápasy vyhrál vždy minimálně o 22 bodů. Zbylé týmy si v „áčku“ rozdělily jednu výhru a dvě porážky, takže nešťastnější byli pražští BSK Modřany – Jižní Supi, kteří díky nejlepšímu skóre a výhře nad Tygry JBC Brno prošli do semifinále. JBC Brno zdolalo NH Ostravu 71:64, ale i tak skončilo čtvrté, Ostrava třetí.

Skupina B už měla tradičnější rozdělení výher. Ovládli ji bez porážky hráči Synthesie Pardubice, druhý skončil po porážce s Pardubicemi 61:77 Sokol Pražský, třetí s jednou výhrou SAM BŠM Brno a bez výhry zakončily skupinu Litoměřice.

Osmifinálové souboje měly jasné vítěze. Ostrava si poradila 99:52 s Litoměřicemi a SAM BŠM Brno prohrálo v derby s Tygry Brno 57:73. V souboji poražených osmifinalistů zvítězilo Brno nad Litoměřicemi 60:48 i díky osmnácti bodům Romana Slováka. Pátá příčka patří hráčům NH Ostrava, ti zdolali Tygry Brno 66:53.

I semifinálové duely byly relativně jednoznačné, když si Pelhřimov poradil se Sokolem Pražským 75:59 hlavně díky 22 bodům Daniela Kölbla, Pražanům nestačilo 13 bodů Matouše Jurmana. Neuspěl ani druhý celek z Prahy, Jižní Supi totiž prohráli 64:95 s Pardubicemi i přes parádní výkon a 26 bodů Matěje Šafaříka. Pardubice vedl s 19 body Juraj Kret.

Pražský duel o bronz vyhráli Jižní Supi nad Sokolem Pražským 69:63, když jim lépe vyšel druhý poločas. Střelecky se znovu mohli opřít o výborného Šafaříka, který dal 30 bodů, Sokolu Pražskému nepomohlo šestnáct bodů Jaroslava Polidara.

Ve finálovém utkání pak měl dlouho navrch tým Pardubic, který si po většinu první půle udržoval mírný náskok. Na přelomu poločasů šli do vedení poprvé domácí, ale v závěru třetí čtvrtiny už zase vedli Pardubice. Poslední desetiminutovka ale vyzněla jednoznačně pro Pelhřimov, který ji ovládl 21:12 a urval pro sebe výhru 83:72. K té nejvíce přispěli jedenadvacetibodový Daniel Kölbl a Matěj Dáňa, který si k 16 bodům připsal i 14 doskoků. Pardubice táhl s 24 body a deseti doskoky Juraj Kret.