Doma bezchybné. Sparťanky slaví juniorský titul

Mistryněmi republiky v kategorii juniorek se staly pro sezonu 2018/19 basketbalistky BA Sparta Praha. Sparťanky maximálně využily výhodu pořadatelství finálového turnaje a po sobotní výhře nad Pardubicemi si poradily i v nedělním finále, když přehrály Žabiny Brno 72:58. Suverénky letošního ročníku mají ve svém středu i nejužitečnější hráčku MČR, je jí Simona Sklenářová.

Favorizované Sparťanky šly do finále proti Žabinám s výhodou snadnějšího sobotního semifinále i delšího odpočinku před druhým utkáním ve dvou dnech. Úvod duelu však patři Brnu. Žabiny si rychle získaly náskok a navýšily ho v osmé minutě po koši Sarah Švagerové až na 20:8, takže Pražanky vypadaly hodně zaskočeně.

Sparta pak sice rozdíl ve skóre dostala pod deset bodů, ale otočit se jim ho nedařilo a mírné vedení bylo na straně brněnského týmu po celou druhou i třetí čtvrtinu. Před koncem třetí desetiminutovky ale předvedly domácí hráčky bodovou šňůru a dostaly se na kontakt, takže se čekalo velké drama v závěrečném období. To však nepřišlo, protože Sparta jako by přepnula na vyšší rychlostní stupeň a třemi slepenými trojkami v úvodu posledního období otočila skóre. Střeleckou taktovku převzalo hlavně duo Barbora Jindrová – Simona Sklenářová a Žabiny nedokázaly kontrovat. Brno nezvládlo za posledních deset minut skórovat ani jedenou z pole a pouhých osm trestných hodů nemohlo se Spartou udržet krok. V závěru už tak Sparťanky slavily cenný triumf a završení úspěšné sezony.

K výhře dovedly Spartu Barbora Jindrová (25 bodů, deset doskoků a šest asistencí) a Simona Sklenářová (20 bodů a 12 doskoků), které ale dohromady také spotřebovaly více než dvě třetiny střel svého týmu. Doplnila je ještě třinácti body Tereza Halátková. Brnu nestačilo 17 bodů Adély Válkové ani 12 Kateřiny Galíčkové a Žabiny se musí spokojit se stříbrem.

Bronzové medaile patří Slovance, která dokázala v souboji zklamaných přehrát překvapení Final4 Studánku Pardubice 77:60. Pražský tým sice hned v první čtvrtině odskočil do dvouciferného náskoku, ten ale nedokázal udržet a Východočešky šly těsně před poločasem do vedení.

Druhá půle už ale byla ve znamení převahy Slovanky, která postupně navyšovala vedení až na hrozivých 25 bodů v úvodu čtvrté čtvrtiny, a i přes polevení v závěru o svůj náskok favoritky nepřišly. Výhru jim vystřílela 25 body Andrea Ondroušková, patnáct bodů a 10 doskoků přidala Eliška Hálová a na třináct se dostala Eliška Brejchová. Pardubice vedla s 19 body Alžběta Levínská, ale nedostalo se jí větší podpory od spoluhráček.