Do zisku se nedostaneme

Když pořádal pražský USK finálový turnaj ženské Euroligy v dubnu 2015 poprvé, bylo z toho historické prvenství a zážitky, na které hráčky, realizační tým ani fanoušci v hale nikdy nezapomenou. Teď už zejména generální manažer týmu Marek Kučera dobře ví, co taková organizace obnáší a rád by podobné pocity zažil znovu. Šanci bude mít už příští víkend, kdy se Final Four Euroligy žen vrátí na Královku. 

„Pro nás je to velká akce. Sešlo se několik důvodů, proč jsme se rozhodli zažádat o pořadatelství. Je to i odměna pro fanoušky a chtěli jsme, aby naši skvělí podporovatelé tady po osmi letech měli takovou akci. Zároveň je to i odměna pro tým, že si tak velký turnaj budou moci zahrát doma. Je to pro holky velké plus a každý sportovec by určitě chtěl mít vrchol sezóny v domácím prostředí,“ popisuje důvody pořadatelství Kučera.

Pražský tým dával jasně najevo, že pokud se podaří postoupit na Final Four, budou chtít o účast bojovat, a nakonec USK pomohlo celkové složení finálového turnaje, když Fenerbahce jako jeden ze čtyř soupeřů dostalo turnaj přidělený v loňském roce.  

„Oficiální informace neexistují, takže se to s jistotou říct nedá. Z kuloárů se nám doneslo, Mersin měl o pořadatelství velký zájem, takže s nimi jsme určitě bojovali na dálku. Italské Schio se podle informací, co máme, do snahy o pořadatelství nezapojilo,“ odkrývá zákulisní info, které je v takovýchto soubojích důležité.

Při rozhodování o přidělení pořadatelství rozhoduje hned několik věcí, které nejsou obecně známé, jednou z těch zásadních je ale klasická „aukce“, kdy se přihlíží k tomu, kolik daný pořadatel nabídne. 

„Když chcete takový turnaj pořádat, tak jde o několik kritérií, co se musí splnit a k čemu při rozhodovacím procesu FIBA přihlíží. Jedním z těchto kritérií je i celková suma, kterou dané kluby nabídnou. Tyto peníze jdou částečně do FIBA, která je pak rozděluje dál, část peněz dostane organizátor zpět a část do klubů jako odměna za účast v dané sezóně Euroligy,“ částečně odhaluje velmi zajímavé info na pozadí pořádání Kučera.

Co je také jasné, je celkový finanční výsledek akce, který se dá při současné prakticky celosvětové ekonomické krizi předpokládat. Přeci jen finanční situace nejen ve sportu není ideální.

„Ekonomicky je to zejména v ženském sportu složité. Určitě to bude dotovat klub a nemůžete čekat, že z takové akce skončíte v plusu. My máme naštěstí několik silných partnerů, navíc se nám podařila spolupráce s hlavním městem Praha, což je velká výhoda. Snažíme se, aby se akce co nejvíc přiblížila nule, ale do zisku se rozhodně nedostaneme,“ pokračuje manažer českých mistryň.

Co ale může ztrátu snížit, je maximální zaplnění haly Královka na všechny čtyři zápasy, které se 14. a následně 16. dubna v Praze odehrají. Zejména Fenerbahce má velmi dobrou fanouškovskou základnu a zápas USK se podle některých informací plní také velmi slušně. 

„Informace o fanoušcích se k nám dostávají postupně. Očekáváme velmi slušný počet fanoušků Fenerbahce, nejen z Turecka, ale také jejich podporovatelé z turecké komunity v Německu a Rakousku. Ti tady budou mít základnu i kvůli tomu, že Fener má fotbalový, volejbalový a basketbalový klub, takže základna fanoušků je nejširší. Mersin určitě takovou základnu nemá, není to tak velký klub a podobné to bude i u Schia,“ říká Kučera a z jeho povídání vyplývá, že by bylo nejlepší nedělní finále USK proti Fenerbahce. „To by bylo krásné,“ zasní se.   

Autor:
Reklama
Repre muži