Do semifinále Basketbalového poháru České pošty VŠ Praha a Hradec Králové

V prvním utkání Final 6 Basketbalového poháru České pošty proti sobě nastoupili sousedi z ligové tabulky Excelsior ŽBL. Po základní části třetí VŠ Praha a čtvrtá Kara Trutnov, která má však ještě k dobru odložený zápas s Friscem Brno. V letošní sezoně se zatím v obou vzájemných zápasech radoval tým z východních Čech vedený asistentem reprezentačního trenéra Martinem Petrovickým.

Kara Trutnov – VŠ Praha 62:71 (20:24; 31:41; 49:59)
Šnajdrová 17, Větrovcová 16, Komžíková 10, Záplatová 9, Mišurová 6, Nováková 4, Vacková a Hindráková 0 – Tarasava 17, Vyoralová a Mircheva po 14, Reisingerová 7, Vorlová a Bartoňová po 6, Elhotová 5, Pohunková 2, Šmídková 0
Rozhodčí: Václav Galajda, Jiří Smetana
Trestné hody: 14/12 – 13/10
Fauly: 14 - 14
Trojky: 4 - 7
Diváci: 250
Nejlepší hráčka: Tereza Vyoralová

První koš v utkání zaznamenala „skoro domácí“ Petra Reisingerová, která minulé čtyři ročníky válčila ve Strakonickém dresu, ale letošní sezonu už rozdává basketbalovou radost v Praze. VŠ Praha předváděly aktivní obranu a zahrávaly ze začátku utkání akce až do podkošového prostoru. První hráčkou, která se prosadila v trutnovském dresu, byla Hana Šnajdrová. Rozdíl ve skóre se ustálil na hodnotě sedmi bodů. V závěru čtvrtiny zaznamenala svojí první trojku v utkání Darina Mišurová a přestože tým VŠ měl k dispozici poslední dvě střely, zůstal rozdíl mezi obě týmy po první desetiminutovce na čtyřech bodech.

Začátek druhé čtvrtiny byl ve znamení kvalitních obran a útočného trápení na obou stranách. To vydrželo déle Trutnovu. První koš ze hry zaznamenala Lenka Větrovcová až po čtyřech minutách hry. I když ani pražský tým v této fázi hry ofenzivně zrovna nezářil, po trojce Elhotové se rozdíl ve skóre poprvé vyšplhal na dvouciferný rozdíl. Trutnov nevyužíval ani vyložené šance, naopak VŠ se začaly trefovat z dálky.  Trutnov zaznamenal pouze šest bodů ze hry, ale díky trestným hodům bylo vedení VŠ po polovině utkání pouze desetibodové.

Obě družstva si na začátku druhého poločasu poslala trojkové navštívenky. Pak se ale začal svoji zlepšenou a především zrychlenou hrou na útočné polovině prosazovat Trutnov. VŠ navíc pomohly svým soupeřkám ztrátami. V modrém trutnovském dresu se výrazně prosazovala Šnajdrová. Ze hry VŠ se vytratila lehkost z prvního poločasu a po čtyřech minutách byl náskok Pražanek zlikvidován. Zlepšenou hrou v defenzivě si svůj těžce vydřený náskok dokázaly vzít hráčky vedené v dnešním utkání jako hostující zpět. Komplikací pro trenéra Petra Tremla byla 29. minuta, ve které si Petra Reisingerová, jedna z hlavních opor VŠ, udělala již svoji čtvrtou osobní chybu.

První polovina čtvrté desetiminutovky byla v režii Východočešek. VŠ se trápily na útočné polovině a na svůj první bod čekaly čtyři a půl minuty, kdy střeleckou smůlu prolomila z rychlého protiútoku Bartoňová. Trutnovské basketbalistky ale dokázaly kontrovat úspěšnou trojkou Mišurové. Na hřiště se v dresu VŠ vrátila Petra Reisingerová a její přítomnost byla znát na obou polovinách hřiště. Do poslední dvouminutovky vstupoval pražský tým s pětibodovým náskokem. Individuální akce Tarasavy a rychlý protiútok Vyoralové jejich vedení ještě zvýraznily. Trutnov už se na výrazný odpor nezmohl, a tak do zítřejšího semifinále proti Friscu Brno postoupil tým VŠ Praha.

Martin Petrovický (Kara Trutnov): „Rozhodly nepřesnosti našeho týmu v koncovce a spoustu chyb v nasazení týmu. Střídali jsme dobré momenty s horšími. Bohužel nám to dneska nevyšlo. Asi to chtělo více koncentrace po celé utkání. Nezbývá mi nic jiného, než VŠ Praha poblahopřát k vítězství a popřát jim hodně štěstí v dalších bojích.“

Petr Treml (VŠ Praha): „Jsme spokojení, že jsme dnešní zápas vyhráli. Měli jsme výborný vstup do utkání. Celý první poločas jsme hráli dobrou obranu a nutili soupeřky ke střelbě z těžkých pozic. Zlobil nás začátek druhého poločasu. Dostali jsme během krátké doby 15 bodů, přitom za celý první poločas to bylo bodů 30. Trutnov má zkušené hráčky, které utkání rozhodně nevzdaly. Věděli jsme, že stejně vyhrál Trutnov i zápasy v CEWL. O to cennější je naše vítězství. Trutnov se k nám dostal na tři body. Po takové ztřeštěné části, kdy jsme brzo zakončovali útoky, jsme si závěr pohlídali především díky zlepšené obraně.“

Sokol Hradec Králové – Valosun Brno 92:67 (19:14; 41:25; 71:43)
Čepelková 14, Rosenbaumová a Hartigová (12 doskoků) po 12, Stará 11, Hausknechtová, Ovsíková, Kuthanová a Pochobradská po 8, Bartáková 5, Zavázalová 4, Horáková 2, Bičišťová 0 – Vlková 15, Kysilková a Sedláková po 9, Kmeťova 8, Borecká 7, Vojtková a Miszkiel po 6, Švrdlíková 4, Mrhálková 3, Adamcová 0
Rozhodčí: Václav Lukeš, Jan Karásek
Trestné hody: 12/10 – 28/19
Fauly: 21 - 18
Trojky: 8 - 4
Diváci: 150
Nejlepší hráčka: Michala Hartigová

Druhé utkání Basketbalového poháru České pošty o postup do semifinále proti sobě svedl Sokol Hradec Králové a Valosun Brno. Vzhledem k postavení v tabulce byly mírným favoritem Východočešky. Navíc lepšící se forma obou soupeřů slibovala atraktivní utkání.
Oba týmy se na začátku zápasu nenechaly zahanbit co do bojovnosti. Bojovná složka výkonu byla ale na úkor té basketbalové. Hradecké lvice si prvních dvanáct bodů připisovaly pouze po třech. Třikrát se trefily za tři body a pak Tereza Kuthanová přidala po koši s faulem i úspěšný trestný hod. První dvoubodovou akci zaznamenala až Rosenbaumová. To zvyšovala už na 14:8.

Úvodu druhé čtvrtiny opět vládly spíše nepřesnosti na obou stranách. Brnu nepomohly ani trestné hody k tomu, aby zaznamenalo své první body ve druhé desetiminutovce. Ty zaznamenala až Švrdlíková, staronová posila Valosunu, po třech a půl minutách hry. Ani lvice však neútočily s oslnivou úspěšností, a tak během prvních pěti minut zaznamenaly oba týmy po dvou bodech. O to víc diváci ocenili úspěšnou trojkovou střelu Michaly Hartigové. Když lvice přidaly i pohledné akce, vyšplhalo se jejich vedení na dvouciferné. Východočešky měly více ze hry a tak si do poločasové přestávky vybudovaly slibný náskok.

Po změně stran Hradec Králové ještě zpřesnil svoji hru. Lvice soustředěně bránily a nepouštěly Valosun do lehkých zakončení. Naopak samy si hradecké basketbalistky dokázaly vypracovat slibné pozice, které s přehledem proměňovaly. Třetí čtvrtina definitivně zlomila odpor Brna a bylo jasné, že se nebude opakovat vyrovnaná koncovka sobotního ligového zápasu, kde Valosun porazil svého dnešního soupeře o tři body.

V podobném trendu pokračovala i čtvrtá čtvrtina. V rozhodnutém utkání dala trenérka Hradce příležitost i širší lavičce. Přesto se rozdíl ve skóre stále držel okolo propastné hranice 30 bodů. Obě družstva už tak mohla spřádat plány na zítřejší utkání. Zatímco Hradec Králové se bude snažit v semifinále vzdorovat obhájkyním prvenství ZVVZ USK Praha, tak Valosun Brno bude hrát o páté místo s Karou Trutnov.

Romana Ptáčková (Sokol Hradec Králové): „Prvních pár minut bylo vyrovnaných. My jsme se nemohly trefit. Pak jsme daly tři rychlé trojky za sebou a myslím, že to tým uklidnilo. Dá se říct, že jsme hrály to, co jsme chtěly – to znamená agresivní obranu, rychlý přechod do útoku. Chtěly jsme dominovat na doskoku. To se podařilo, o čemž svědčí 17 doskoků pro nás. Oproti tomu minulému zápasu, který jsme s Valosunem prohrály, jsme zlepšily rapidně i procento střelby (46%). Utkání jsme měly pod kontrolou a mohly si zahrát všechny hráčky.“

Marian Svoboda (Valosun Brno): "Byl to náš nejhorší výkon pod mým vedením - nebránili jsme, nedoskakovali jsme, neběhali jsme. Nebylo tam z naší strany nic pozitivního."