BK Kondoři Liberec – BK JIP Pardubice 67:107 (24:18; 38:55; 53:76)

ČEZ Basketball Nymburk – BC UNIKOL Kolín 101:68 (19:15; 57:32; 78:50)

BK Prostějov – BA Sparta 96:85 (18:19; 45:34; 76:58)

Liberec: NH Ostrava - ČEZ Basketball Nymburk

Šírek 15, Kaša 12, Kuchálik 11, Honzák a Hojdar po 9, Petřivý 5, Bím 4, Raabe 2, Kobosil, Jelínek a Bárta 0 – Faifr 20, Nelson 17, Bohačík 14, Peterka M. 12, Šoula 11, Žabas a Muirhead po 7, Čarnecký a Pospíšil po 5, Příhonský 6, Kotas 3, Peterka O. 0
TH: 11/9 – 20/12
Trojky: 4 – 11
Doskoky: 34 – 39
Fauly: 20 – 16

Domácí vstoupili do zápasu proti favoritovi utkání a druhému týmu základní části Mattoni NBL neohroženě. Skóre zápasu otevřel kapitán Kondorů David Šírek. Pak šly sice do vedení Pardubice, ale domácí stále drželi krok a nedovolili soupeři získat výraznější náskok. V sedmé minutě vrátil domácím vedení trestným hodem Jakub Hojdar. Další body přidal Šírek a Kondoři si do konce první desetiminutovky vypracovali šestibodové vedení.

Po trojce Petřivého vedli Kondoři na začátku druhé čtvrtiny už o sedm bodů. Ofenzivně laděný souboj pokračoval i nadále. Po oddechovém času trenéra Slowiaka Pardubice dorovnaly skóre. Tím, kdo srovnával na 27:27, byl trojkou Michal Čarnecký. Domácí přestali proměňovat i pozice z podkošového prostoru a naopak dovolili Pardubicím častěji skórovat. Často i přes faul při střelbě, čímž soupeři nabízeli bonus následného trestného hodu. Pardubičtí praktikovali pressingovou obranu po celém hřišti. Tím brali domácím hodně sil. Skóre ve prospěch Pardubic narůstalo a když exliberecký Josef Příhonský proměnil v posledním útoku prvního poločasu trojku, byly Východočeši vpředu již o 17 bodů.

Druhý poločas začal úspěšnou trojkou Martin Peterka a získal tak hostům dvacetibodové vedení. Domácí ale nesklopili hlavu a dokázali se týmu hrajícímu o soutěž výš opět herně vyrovnat. Po trojce Kaši, která navíc přišla i přes faul Bohačíka, už byl rozdíl ve skóre pouze 11 bodů. Pak se ale přeci jen misky vah opět překlopily na pardubickou stranu. Svůj čtvrtý faul si navíc udělal David Šírek a trenér Pastyřík ho stáhl na lavičku. Jeho absence byla na hře domácích znát.

Začátek závěrečné čtvrtiny patřil pardubickým favoritům. Ti trápili domácí jak na útočné, tak na obranné polovině. Přesto byl herní projev Kondorů i nadále sympatický. Využívali jakoukoliv možnost zaútočit na koš soupeře ať už z postupného útoku nebo rychlého protiútoku. Stý bod hostů zaznamenal Zbyněk Pospíšil.

Jan Pastyřík (BK Kondoři Liberec, trenér): „Do zápasu jsme vstoupili dobře. Dařilo se nám a možná přišlo i trochu podcenění ze strany soupeře. Hrát s prvoligovým družstvem je něco jiného než s mattonkovým, takže to v hráčích soupeře asi trochu bylo. Pak už se projevila širší rotace kádru soupeře, který nás přehrál fyzicky i kombinacemi ve hře. Nebyli jsme schopni ubránit, což se projevilo i na skóre. 107 bodů je moc.“

David Šírek (BK Kondoři Liberec, kapitán): „Jsme mladí hráči. Pro nás to byl zatím vrchol kariéry. Nikdo z nás zatím neodehrál zápasy v Mattoni NBL. Srovnat se s druhým týmem Mattoni NBL je pro nás speciální den. Skóre o 40 bodů sice vypadá strašlivě, ale úvodem a celým prvním poločasem jsme dokázali, že jsme si věřili.“

Jan Slowiak (BK JIP Pardubice, trenér): „Výkon Kondorů se mi velice líbil. Je vidět dobrá práce trenéra i odvaha hráčů. Nebáli se hrát 1 na 1, dělali nám problémy. Ani nemyslím, že by z naší strany šlo o podcenění, ale spíš se nám hůř adaptovalo na hráče, které neznáme. Jejich silné stránky jsme viděli poprvé. Domácí stříleli z počátku s velkou úspěšností. My jsme se naopak nemohli trefit, což se změnilo v té druhé čtvrtině. Pak už jsme to utkání kontrolovali. Bylo to čekání až se začneme trefovat z dálky.“

Samuel Faifr (BK JIP Pardubice, nejlepší střelec utkání): „První čtvrtina byla z naší strany trochu nevýrazná. Nedali jsme do toho tu energii, abychom hráli rychle dopředu. To se změnilo ve druhé čtvrtině, hráli jsme rychlé protiútoky, měli jsme doskoky, dávali jednoduché koše. Druhý poločas už měl jednoduchý průběh.“

Číž a Stehlík po 14, Barnes 13, Greene 12, Zbránek a Dufault po 8, Ames a Gniadek po 6, Jurečka 3 – Alič 18, Pope 15, Stria 12, Landa 10, Jiříček 9, Soukup 7, Sanders 6, Bažant a Linhart 0
TH: 26/22 – 17/10
Trojky: 6 – 11
Doskoky: 31 - 26

Děčín nastoupil v Turnově ke čtvrtfinále Basketbalového poháru České pošty již bez kapitána Jakuba Houšky, kterého čeká operace kolena. Podkošová sestava Severočechů tak po lednovém odchodu Petera Sedmáka zaznamenala další oslabení, což mohlo v zápase proti Ostravě hrát významnou roli, protože Nová huť disponuje silnými pivoty. Děčín držel celou první půli krok a v poločase ztrácel sedm bodů. Svěřence trenéra Budínského bodově táhl nejlepší střelec loňského Final 8 Admir Alič. Lídrem Ostravy byl Chadwick Barnes.

Ve třetí čtvrtině se nejprve Děčín dostal na dostřel jediného bodu, aby pak úspěšné ostravské trojky vrátily Slezanům opět osmibodové vedení. Ani to však Děčín nezlomilo a dokázal se opět přiblížit k soupeři na jediný bod. Na stažení soupeřova náskoku se bodově podílel Jan Jiříček, zatímco nejlepší střelci prvního poločasu se odmlčeli. Ostrava si stále udržovala mírné vedení a to i po trojce Aliče. Díky úspěšným trestným hodům Stehlíka si třetí tým základní části Mattoni NBL nesl do poslední čtvrtiny tři body k dobru.

Úvod poslední čtvrtiny patřil Ostravě a s ní především Adamu Čížovi, který zaznamenal pět bodů a asistenci na Stehlíkovu trojku. Vedení ostravských se vyšplhalo až na deset bodů. Děčín už jen těžko hledal odpověď na další bodové odskočení soupeře. Dokázal sice ještě snížit na rozdíl šesti bodů, ale v trojkové loterii pod časovým pressem už nedokázal Ostravu ohrozit.

Kohout 24, Slezák 22, Pandula a Švrdlík po 13, Bratčenkov 8, Prášil 5 – Novotný 21, Halada 16, Jiráň 12, Žampach a Skála po 11, Fric a Lipold po 5, Oravec a Nehyba po 2
TH: 21/15 – 18/14
Trojky: 7 -7
Doskoky: 27 – 31
Fauly: 21 - 21

Začátek zápasu byl na obou stranách poznamenaný nízkou úspěšností střelby. Jako první se trefil Pavel Novotný z trestného hodu. Sparta přidala i další koš a vedla tedy 3:0. Za Prostějov jako první skóroval Dušan Pandula. Prostějov se do vedení dostal díky jednoduchým košům z protiútoku, který zahrál dokonce i po inkasovaném koši. Sparťanské skóre držel trojkami Aleš Jiráň.

Úvod druhé čtvrtiny patřil Prostějovu. Po úvodním koši přišla nepozornost v rozehrávce Sparty a další jednoduchý koš pro Prostějov. Za Spartu sekundoval Pavel Novotný, který stíhal skórovat i přihrávat. Prostějov ale trestal jakoukoliv ztrátu nekompromisním protiútokem. Sparta se proti prostějovské obraně prosazovala jen velmi těžko a mohla být ráda, že Prostějovu nevycházela střelba za tři body. Sparta nástup soupeře sice trochu přibrzdila, ale smazat manko se jí do konce poločasu nepodařilo.

Prostějov i po změně stran praktikoval rychlou hru, přestože měl trenér Choleva k dispozici pouze dva hráče na střídaní. Když už došlo na postupný útok, dokázal Prostějov zakončit úspěšnou střelou. Sparta už ztrácela skoro dvacet bodů. Dokázala se ještě vrátit snížením na rozdíl deseti bodů. V posledních deseti vteřinách třetí čtvrtiny ale nejprve fauloval Jiráň, který zároveň dostal technickou chybu. Technickou chybu, druhou v zápase, dostal také trenér Sparty Geršl. Slezák proměnil pět trestných hodů a následně dal i trojku, čímž Prostějov získal opět komfortní náskok.

Sparta se na začátku poslední čtvrtiny ještě vzepřela svému osudu. Již bez trenéra na lavičce, který jí musel opustit po druhé technické chybě, a vyfaulovaného rozehrávač Jiráně snížila na rozdíl devíti bodů. V tu chvíli mohly Spartu mrzet tři technické chyby. Prostějov si zkušeně hlídal své vedení a postup do zítřejšího semifinále proti Pardubicím.

Zbyněk Choleva (BK Prostějov, trenér): „Byl to těžký zápas, protože jsme ho museli vyhrát a v hlavách máte to, že bychom se měli šetřit na zítra, protože je nás opravdu málo. Ta směsice dohromady udělala to, že jsme vůbec nehráli dobře. Nakonec jsme museli zbytečně vydat víc sil než jsme chtěli. Sparta hrála v určitých úsecích velmi dobře. Důležité je vítězství. Nemuseli jsme dostat tolik bodů a tolik se trápit.“

Rančík 17, Benda 13, Hruban 12, Efevberha a Nymick po 8, Welsch, Houška, Palyza a Pomikálek po 7, Nečas a Pavković po 6, Carter 3 – Benáček 17, Vyoral 14, Radulović 13, Bolds 8, Zuzák 7, Field 5, Machač a Kříž po 2
TH: 15/13 – 10/7
Trojky: 10 – 9
Doskoky: 35 – 26
Fauly: 15 - 17

Obhájce vítězství ČEZ Basketball Nymburk vstoupil do utkání lépe a díky Rančíkovi a Hrubanovi vedl 4:0. I když se povedlo Kolínu srovnat, favorité utkání se dostali zpět do vedení opět body Rančíka a uzdraveného Petra Bendy. Nymburští střelci se pak na dvě minuty odmlčeli, ale kolínští basketbalisté toho nedokázali využít. I když byl Nymburk po celou dobu první čtvrtiny o pár bodů napřed, mohl být rozdíl mezi oběma týmy minimální. To ale odmítl trojkou v poslední vteřině Pavković.

Do druhé čtvrtiny vstoupil lépe Nymburk. V podkošovém prostoru dominoval Petr Benda. Nebýt trojky Vyorala mohla se kolínská ztráta vyšplhat přes deset bodů již krátce po začátku druhé desetiminutovky. To se Kolínu ale podařilo pouze na chvíli. Neodolal útoku dua Benda – Hruban a vítězství v zápase se mu vzdalovalo. I když Nymburk prostřídal hráče, aby šetřil síly v nabytém programu, nadále jeho vedení utěšeně rostlo.

Nymburk pokračoval na začátku druhého poločasu tak, jak skončil první. Králem podkošového prostoru byl akorát Radoslav Rančík. Trenér Nymburka nadále rozkládal zátěž rovnoměrně mezi své hráče a šetřil je tak na semifinále s Ostravou.