Defenzivní úvod pro Lvy U20 na výbornou

Česká mužská reprezentace do dvaceti let vstoupila do evropského šampionátu divize B v bulharské Sofii vítězně. Svěřenci Ladislava Sokolovského zdolali v úvodním zápase Maďarsko 63:50 i díky deseti bodům od dvojice Eduard Kotásek – Martin Kolář.

Český tým vlétl do turnaje ve velkém stylu a hned od úvodu se snažil Maďarům utéct ve skóre. Češi nutily soupeře do ztrát a vyráželi do rychlých protiútoků, navíc se svěřencům Petera Pora vůbec nedařila střelba za dva body a ztráceli i v doskakování. Češi dali prvních pět bodů utkání a vedení postupně navyšovali, v desáté minutě po trojce Martina Nábělka vzrostlo poprvé do dvouciferných čísel na 16:6 a pod tuto hranici už nekleslo.

Dominance Čechů totiž pokračovala i ve druhé čtvrtině, když udrželi Maďarsko první dvě minuty bez bodu a osmi body v řadě se přiblížili dvacetibodové hranici, kterou si udrželi až do přestávky. Po ní Češi trochu polevili a dovolili soupeři dostat se do hry, dvouciferný náskok si ale vzít nenechali a připsali si první výhru.

Maďaři měli velké potíže se střelbou, když proměnili pouze čtvrtinu svých pokusů za dva body. To částečně způsobilo i velkou českou převahu v doskakování, které vítězové ovládli 64:44. Čechům nevadilo ani 16 ztracených míčů proti sedmi soupeře, dokázali totiž výborně rozvrhnout střelbu, pět hráčů dalo alespoň 8 bodů. Eduard Kotásek si připsal double-double za deset bodů a stejný počet doskoků, ještě o doskok víc vybojoval Michal Kozák.

Turnaj pro Čechy pokračuje v sobotu od 19:30 duelem s Arménií.

Maďarsko - Česká republika 50:63 (8:19, 17:38, 32:49)

Kolář a Kotásek po 10, Váňa 9, Žikla a Bukovjan po 8, Kozák 6, Tůma 5, Nábělek 3, Slavík a Karlovský po 2, Hartig a Štafl 0 – Fazekas 12, Krnjajski 9

Fauly: 21 - 20

Patrik Smažák: "Vstup do prvního utkání na ME se nám vydařil. Soupeře jsme v první polovině utkání udrželi na pouhých 17 bodech. Druhý poločas nebyl z naší strany takový, jaký bychom si představovali. Zvláště v obraně jsme dělali chyby a tím dávali soupeři možnost snížit náskok. Utkání jsme dotáhli do vítězného konce a chceme náš výkon zlepšovat zápas od zápasu."