CZ BASKETBALL pomůže s testováním. NBL od půlky měsíce, ŽBL po repre

Všichni chceme začít hrát. Taková je hlavní zpráva z dnešního online mítinku všech dvanácti klubů ligy basketbalistů. „Kooperativa NBL znovu začne kompletním devátým kolem 16. listopadu. Ještě před tímto termínem, pokud nám to bude umožněno, proběhnou dohrávky, tedy některé z 18 zápasů, jež nemohly být sehrány za prvních osm kol,“ uvedl po jednání šéf Asociace ligových klubů NBL Tomáš Kotrč.

 

Ten předpokládá, že základní část soutěže, tedy úvodních 22 kol, by se měla završit na přelomu února a března.

 

Dnes vedení soutěže odešle na Národní sportovní agenturu oficiální žádost o restart ligy, a to se všemi přílohami, jež se týkají formátu soutěže, termínu zahájení a opatření z oblasti bezpečnosti.

 

„S kluby jsme diskutovali i náklady, možnosti a formy testování a samozřejmě trvanlivost PCR testů, případně použití jiných. Tady jsme stále v oblasti zjišťování informací,“ doplnil Kotrč.

 

Klíčové bude rozhodnutí hygieny, zda platnost testu bude jen 48 hodin, nebo 72 - tedy zda to budou dva, či tři dny. Pokud by byla uznána lhůta 72 hodin, bylo by možné odehrát v ní dvě utkání a přiblížilo to ligu k šanci stíhat tři zápasy týdně, což by usnadnilo dohrání 66 zápasů, jež už v tuto dobu měly být podle původního rozpisu historií.

 

„Ani tohle ještě nevíme. Není to nikdy popsané a zvažují se tak prováděcí podmínky, přičemž 72 hodin zatím není tabu,“ řekl Kotrč, který předpokládá, že odpovědi na stěžejní otázky by liga mohla mít do zítřka.

 

Zejména s ohledem na finanční náročnost NBL bude preferovat 72hodinovou lhůtu platnosti PCR testů. „Dosud to byla zaběhlá lhůta. Její zkrácení by navíc zahltilo laboratoře a pro řadu sportů by to znamenalo zdvojnásobení nákladů na testování,“ uvedl Kotrč.

 

„Pro nás je tohle skutečně zásadní věc. A také říkáme, že i sportovci jdou v zápasech normálně do práce, jako všichni ostatní, kteří tak přísným opatřením vystaveni nejsou. Všichni se chováme zodpovědně, v místě konání utkání budou jen osoby řádně otestované a budou splněna i další bezpečnostní opatření.“

 

Kluby se dnes také domluvily na sdílení nákladů na testy. „Kluby chápou, že nějaký díl bude i na nich, ale Asociace ligových klubů i Česká basketbalová federace jim chtějí výraznou měrou přispět,“ dodal předseda ALK.

 

Za federaci se vyjádřil její generální sekretář Michal Konečný. „Česká basketbalová federace je připravena klubům pomoct finančně s úhradou testování. Představuji si, že ten příspěvek by mohl být kolem jedné třetiny.“

 

Ve hře by pak měla být i státní podpora z programu Covid sport II. „Tento program bude přispívat každému klubu a v basketbalové lize má každý tým nárok čerpat až do výše milionu a dvě stě padesáti tisíc korun, z čehož se počítá, že část bude využita právě i na hrazení testů,“ informoval Tomáš Kotrč.

 


RENOMIA ŽBL se rozjede po reprezentačním oknu

„Chceme začít hrát, jakmile to bude reálně možné. Myslíme si, že hráčky, které skoro měsíc netrénovaly potřebují alespoň deset dní tréninku, abychom minimalizovali možnost zranění. Oficiální start soutěže by měl být 20. listopadu s tím, že některé dohrávky zápasů z úvodních kol se budou hrát od 14. listopadu. O přesném systému pořád jednáme, ale v termínu od pátku do neděle chceme stihnout dvě ligová kola,“ naznačuje guvernér RENOMIA ŽBL Daniel Kurucz žádost, kterou ještě během čtvrtka odešle k projednání Národní sportovní agentuře, Ministerstvu zdravotnictví a hlavní hygieničce Jarmile Rážové.

 

„Během dneška chceme s generálním sekretářem Michalem Konečným dodělat žádost. Chtěli bychom, aby stačil jeden test na dva zápasy,“ dodává Kurucz detail, díky kterému by hráčky nemusely absolvovat test před každým duelem. Platnost PCR testu je totiž více než 48 hodin.

 

Právě generální sekretář CZ.BASKETBALL Michal Konečný již dříve prohlásil, že hodlá kluby finančně podpořit částkou, která by měla pokrýt až třetinu nákladů na testování.

 

„Všechny kluby potvrdily, že to pro ně bude finančně zvládnutelné. Úplně přesně se nedá říct, jakou částkou bude federace přispívat, protože nevíme jak dlouho ještě a jakým způsobem se bude povinně testovat. Na finančních nákladech se bude podílet jak federace, tak AŽLK, tak i kluby,“ pokračuje Kurucz.

 

Ten společně s kluby vyhlíží také dotační program COVID-Sport 2, v jehož rámci chce Národní sportovní agentura podpořit profesionální sportovní kluby zasažené pandemií. Ten by měl být k dispozici už na konci tohoto týdne.

 

„Na program COVID-Sport 2 se hodně těšíme, protože se o něm hovoří už dlouho a jakmile bude možné požádat o podporu, tak budeme chtít, aby kluby část peněz věnovaly na testování,“ potvrzuje Kurucz, který se zástupci klubů absolvoval ve středu dlouhé jednání. Toho se nezúčastnili zástupci BLK Slavia Praha, jejichž kritický komentář k restartu soutěže následně vyšel ve čtvrtečním vydání deníku Blesk.

 

„Nebál bych se toho. Kluby na to peníze mít budou, včera mi to potvrdilo všech devět týmů, které se zúčastnily jednání, jenž trvalo přes dvě a půl hodiny. Zástupci BLK Slavia Praha byli průběžně informováni o všech našich krocích stejně jako ostatní kluby. Byli pozváni i na videokonferenci, které se nezúčastnili a posílali nám v jejím průběhu velmi zajímavé, dovolím si říct až arogantní emaily. Následně bez jakékoliv diskuze s námi dali článek do Blesku, kde čísla, která uveřejňují prostě nejsou pravdivá. Vůbec nevím, jak na ně přišli. Ani nemůžou vědět, kolik bude stát test, jaké máme dohody s laboratořemi a podobně. Beru to jako výstřel do prázdna a nemyslím si, že v basketbalovém hnutí by měl být klub, který komunikuje přes média typu Blesk, ale to je jejich věc,“ uzavírá Kurucz.

 

 

Autor:
Reklama
Hyundai Tucson