Čtvrtfinále MS konečná pro reprezentace 3x3

Neděle nebyla šťastným dnem pro české fanoušky basketbalu 3x3. Oba české národní týmy vypadly na světovém šampionátu v polském Lublinu ve čtvrtfinále a rozplynul se jim tak sen o medailích. Muži vypadli po nervy drásající bitvě s Německem, ženy pak o pár desítek minut později podlehly Litevkám.

Přitom mužská sestava si na play off věřila po vítězství ve skupině a postup do semifinále nebyl vůbec daleko. Čtveřice Michal Svojanovský, Štěpán Borovka, Martin Svoboda a Vojtěch Sýkora od úvodu těsně ztrácela, neustále ale byla na kontaktu s německými soupeři. V šesté minutě pak přišla slabší chvilka a německý celek v čele s Leonem Fertigem odskočil do vedení 14:8, v tu chvíli ale Češi skvěle zapnuli v obraně a necelé dvě minuty před koncem už Sýkora otáčel na 16:15. Česi vedli i 18:16, ale po nešťastně podaném míči při rozehrávce obdrželi Češi technickou chybu a bylo srovnáno. V základní hrací době měl na ruce výhru Svojanovský, ale jeho dvojka z odskoku do koše nepadla. Právě Svojanovský pak otevřel prodloužení hrané na dva vstřelené body svým nájezdem, Češi pak dobře bránili, ale sudí se rozhodli odpískat faul při dvoubodové střele na Fertiga, který přitom ze všech dostupných záběrů vykopl nohy do strany a mělo tak jít spíše o útočný faul. Nejlepší střelec Němců v zápase při trestných hodech nezaváhal a poslal český tým domů. Nestačilo tak šest bodů Štěpána Borovky, pět dvojice Svoboda – Sýkora a čtyři Svojanovského.

Ženský výběr v sestavě Alžběta Levínská, Anna Rosecká, Eliška Hálová a Andrea Ondroušková nabral lehkou ztrátu s Litvou hned od začátku. Po třech minutách vedl litevský celek 7:3. O další tři minuty bylo ještě hůř, když byl rozdíl šesti bodů 11:5. Dvě dvojky Ondrouškové a bojovnost Levínské přiblížila český tým v závěru na rozdíl dvou bodů, ale na ještě větší kontakt už se dostat nepovedlo a Litevky si pohlídaly výhru 17:14. Levínská byla se sedmi body nejlepší českou střelkyní, Ondroušková přidala čtyři a Hálová tři body.

Češky obsadily kvůli menšímu počtu nastřílených bodů osmé místo, muže dobrý útok vynesl na konečnou pátou příčku.