Čtrnáctka Lvů v Litvě a Šiřinovo déja vú

Snad už jako doma se musí čeští basketbalisté cítit ve Vilniusu. V místní aréně zakončí kvalifikaci o domácí EuroBasket 2022. Počet zápasů, které Lvi odehráli v aktuální kvalifikaci na místní palubovce, se tak vyšplhá na pět. To je celkem ze šesti kvalifikačních zápasů velká porce. V současné chvíli to ale nejde jinak.

Na domácí scéně v Pardubicích se Češi představili pouze v prvním kvalifikačním zápase proti Dánsku, aby pak odletěli na zápas do Litvy. V únoru 2020 vše fungovalo ještě v klasickém formátu, ale už tehdy pomalu číhalo virové ohrožení, které převrátilo celý světa naruby. Kromě odložení EuroBasketu o rok mělo za následek také nezvyklou situaci, kdy pět po sobě jdoucích soutěžních zápasů v rozmezí jednoho roku odehrají svěřenci trenéra Ginzburga ve Vilniusu.

 

„Určitě tehdy nikoho z nás nenapadlo, že tady odehrajeme další čtyři zápasy. Taková je ale situace a musíme se s tím popasovat lépe než v minulém okně a pokusit se vyhrát,“ vzkazuje z Litvy Jakub Šiřina. „Je pravda, že tady trávíme hodně času. Je to takové už trošku stereotypní, ale jsem profíci, musíme to tak brát i k tomu tak přistoupit,“ upozorňuje.

 

Češi zažívají tak trochu déja vú. Co se týče fungování, tak oproti listopadovému oknu nenabízí únorová bublina žádné zásadní novinky. Stejný hotel, stejné patro a pro většinu hráčů i stejný pokoj. Jako by snad ani neuplynuly téměř tři měsíce…

 

„Devadesát procent, ne-li všichni hráči mají stejný pokoj, takže takové malé déja vú to je. Jediná změna je, že není výdejní okénko s jídlem na našem patře. Chodíme na něj společně, tak to je malá nepatrná změna,“ porovnává listopadovou a únorovou bublinu.

 

Z původně oznámené šestnáctičlenné nominace vzal s sebou do Vilniusu trenér Ginzburg čtrnáctku hráčů. Doma zůstali Šafarčík a Švrdlík. Na české Lvy čeká nesmírně těžký závěr kvalifikace. Litva dlouhodobě patří k hlavním favoritům všech evropských i světových klání. Navíc na domácí palubovce. Jak upozornil kapitán Vojtěch Hruban, Belgie je se současnou soupiskou, v níž nechybí žádný z hvězdných hráčů, jedním z nejsilnějších týmů v Evropě.

 

„Dánové zamíchali skupinu, když v minulém okně porazili domácí Litvu. Těm tak půjde o hodně. My jim to ale nechceme dát zadarmo. Chceme si napravit reputaci, kterou jsem tu minule neměli moc dobrou. Budeme chtít určitě nastoupit s lepší energií než předtím,“ vyhlíží už závěr kvalifikace.

 

Přímé přenosy obou utkání odvysílá v přímém přenosu ČT Sport – sobota 20. února od 18:30 s Litvou a v pondělí 22. února od 15:30. Do nich povede Lvy opět s pomyslnou kapitánskou páskou Vojtěch Hruban, za nějž v minulém okně zaskakoval právě Šiřina.

 

„Nějak jsme se o to neprali,“ usmívá se Šiřina. Já jsem mu to předal s radostí. Vojta byl právoplatně jmenovaný kapitánem po odchodu Pampiho, takže předání proběhlo normálně,“ potvrdil svá listopadová slova, že žádný puč neplánuje.

 

 

Nominace na zápasy s Litvou a Belgií

Jméno Post Výška Ročník nar. Klub (2020/21)
Richard Bálint křídlo 184 2002 Basket Brno
Jaromír Bohačík křídlo 197 1992 SIG Strasbourg (FRA)
Radek Farský křídlo 194 1999 Basket Brno
Vojtěch Hruban křídlo 201 1989 ERA Basketball Nymburk
Luboš Kovář pivot 204 2000 ERA Basketball Nymburk
Martin Kříž pivot 200 1993 ERA Basketball Nymburk
Michal Mareš křídlo 193 1992 USK Praha
Lukáš Palyza křídlo 202 1989 ERA Basketball Nymburk
Martin Peterka pivot 205 1995 Lowen Braunschweig (GER)
Šimon Puršl pivot 203 1997 Basket Brno
Ondřej Sehnal rozehrávač 190 1997 USK Praha
Jakub Šiřina rozehrávač 186 1987 BK Opava
Jan Štěrba křídlo 200 1995 USK Praha
Tomáš Vyoral rozehrávač 190 1992 BK JIP Pardubice

 

 

 

Autor:
Reklama
Hyundai i30