Crystal Bohemia Cup ovládli Japonci před českým výběrem

Již posedmé proběhl v Nymburce od středy do pátku mezinárodní turnaj chlapců kategorie U17 pod názvem Crystal Bohemia cup 2018. Kromě domácí nymburské akademie se na turnaji utkaly družstva USK Praha a reprezentace ČR a stejně jako loni i reprezentační tým Japonska. Všechny celky se během tří dnů utkaly skupinovým systémem každý s každým.

První hrací den středa 3. ledna

Česká republika – USK Praha 71:58 (24:16; 41:36; 55:45)

První čtvrtina utkání mezi Českou Republikou a celkem USK Praha přinesla velice rychlý basketbal. Česká reprezentace však hrála více kolektivně na útočné polovině a díky častějšímu střídání také stále zvyšovala tlak v obraně, což reprezentaci pomohlo při skórování lehčích košů a také vedení o 8 bodů 24:16.

Ve druhé čtvrtině se pokračovalo ve vysokém tempu hry, ale přidalo se také spoustu nepřesností, a tak se v prvních pěti minutách hrál spíše obranný basketbal, který nepřinesl mnoho pohledných akcí. Ke konci čtvrtiny se začalo jak hostujícímu, tak domácímu celku dařit proměňovat individuální akce, proto se skóre v poločase zastavilo na číslech 41:36 pro výběr reprezentace, která byla mírně lepší ve všech statistických ukazatelích kromě doskoků.

Do třetí čtvrtiny vstoupili lépe hosté, tedy celek USK Praha, který se v průběhu čtvrtiny dostal na dostřel jediného koše, domácí reprezentace dokázala reagovat a třemi koši opět odskočila a vyhrála tak třetí čtvrtinu 14:9.

Poslední čtvrtina byla vyrovnaná celých 7 minut, pak však 3 minuty před koncem začali čeští hráči opět úřadovat a po lehkých koších a akcích and one se dostali do velké psychické pohody a zvítězili 71:58.

Body: Noumeros 16, Sýkora 11, Brůha 10, Svojanovský 7, Kotala, Bohuslav 6, Svoboda 4, Fučík, Hanzálek a Pelikán 3, Žák 2 - Bobek 13, Škvařil 9, Kulenovič 7, Pokorný a Plášil 6, Michálek a Čurda 4, Whalen, Kocáb a Čížek 3

Jan Slowiak (trenér reprezentace ČR): „Zápas byl z naší strany bojovný, i USK to nechtělo dát zadarmo. Bylo vidět, že jsme nesehraní, ale na druhou stranu jsme dávali do obrany velmi dobrou energii a měli jsme dobrý přechod do rychlého protiútoku. V postupném jsme se trochu hledali a trápili. Kluci to ubojovali a vítězství má pro náš výběr svou hodnotu a svůj kredit. Řada hráčů USK by mohla být v reprezentačním výběru také.“

Vít Petrák (trenér USK Praha): „Je vidět, že bylo teprve 3.ledna a my jsme se prvních 15 minut teprve rozbíhali. Tam nám zápas trochu utekl a do druhého poločasu jsme šli už asi s desetibodovou ztrátou. Ve druhém poločase jsme měli příležitosti manko dotáhnout, nicméně nám to nikdy nevyšlo, nikdy jsme se nedostali přes soupeře. Důvodem byla agresivita. Soupeř nás „zmlátil“ a my jsme nebyli fyzicky tak odolní. Jasným číslem, které na toto poukazuje je 26 ztrát. S takovým číslem se špatně vyhrává.“

BA Nymburk – Japonsko 61:83 (10:36; 27:48; 38:66)

V první čtvrtině nymburští hráči poznali rychlost japonského výběru a vzhledem k tomu, že se jim nedařila úspěšnost střelby, tak stejně rychle, jak japonští hráči běhali, tak narůstal i rozdíl ve skóre.  Skóre se po prvních deseti minutách zastavilo až na poměru 10:36.

Druhá čtvrtina již neprobíhala v tak velkém tempu, a tak se domácí hráči mohli v útoku pod agresivní obranou alespoň trošku nadechnout. Japonci netrefili pár otevřených střeleckých pozic, a proto Středočeši druhou čtvrtinu vyhráli v poměru 17:12. Poločasové skóre 27:48.

Třetí čtvrtina přinesla spoustu pohledných akcí, ale skóre se příliš neměnilo, japonský výběr s klaksonem ukončujícím třetí čtvrtinu zaznamenal 18. bod, naopak domácí tým po spoustě nepřesných kombinací zaznamenal pouze 11 bodů. Byli to hosté z japonských ostrovů, kteří drželi otěže utkání ve svých rukách, a po třetí čtvrtině vedli 38:66.

V posledním dějství se prosadil i poslední hráč z nymburské lavičky, a tak u všech dvanácti hráčů basketbalové akademie svítil alespoň 1 bod, což je jistě pozitivem.  Celkově domácí tým dokázal v utkání být rovnocenným soupeřem, což dokazují i vyrovnanější statistické ukazatele, ale rozdíl ve skóre byl přesto jasný. Rychlost a agresivita na hráče s míčem v obraně, to byly značné přednosti japonského celku, který zvítězil 61:83.

Body: Valentiny 17, Holoubek 14, Zavadil 6, Srník a Kábrt 4, Snop, Mráz a Wagner 3, Musil, Chramosta a Nevwirt 2, Rylich 1 - Tominaga 16, Iwasaki a Tanaka 13, Kawamura 11, Yokochi 9, Ehara 7, Makamura 5, Yuki 4, Sasayama a Mitani 2, Matsuo 1

Torsten Loibl (trenér Japonska): „Myslím, že jsme do zápasu vstoupili skvěle, začali jsme tak jak jsme chtěli, byli jsme agresivní v obraně a našeho soupeře jsme nepustili do hry. Trefovali jsme naše střely, díky kterým jsme se dostali do vedení. Bohužel jsme nebyli schopní tento náskok navyšovat, protože jsme střídali všech našich třináct hráčů, což nám trochu rozhodilo. Byl to náš první zápas a naši hráči byli nervózní, takže jsem velice rád, že jsem dal každému hráči šanci hrát. V útoku jsme hráli dobře, ale v obraně bychom mohli hrát ještě lépe. V první čtvrtině jsme velmi dobře bránili, zastavovali jsme nájezdy domácích a měli jsme spoustu obraných doskoků a zisků, takže jsme mohli chodit do rychlých protiútoků. A když Japonsko hraje rychle, tak jde velmi těžko zastavit. Dávali jsme jednoduché nájezdy, nacházeli naše volné střelce, kteří stříleli okamžitě po přihrávce, což jsou střely, které proměňujeme s vysokou úspěšností. Naopak ve zbytku zápasu jsme polevili v obraně a místo rychlých protiútoků jsme hráli poziční basketbal, přestali jsme si přihrávat, z důsledku toho jsme stříleli pod tlakem velmi těžké střely z driblingu.“

Ladislav Sokolovský (trenér BA Nymburk): „Bohužel se nám vůbec nevydařil začátek utkání, přestože jsem kluky upozorňoval na velmi rychlou hru soupeře a agresivní obranu. To se i v 1. čtvrtině ukázalo. V další části zápasu, už předváděný výkon byl podstatně vydařenější, díky lepšímu návratu do obrany a lepší obraně 1 na 1. Dokázali jsme soupeře tlačit do střel z driblinku a tím i menší úspěšnosti střelby. Hráči mají v zápasech problém nastoupit koncentrovaní a plnit pokyny, které dostanou. Během utkání, když jsou schopni se koncentrovat, hrát s maximálním nasazením a dělat co se po nich chce, tak hrajeme na slušné úrovni. Věřím, že ve čtvrtečním utkání předvedeme lepší výkon.“

Druhý hrací den čtvrtek 4. ledna

USK Praha – BA Nymburk 48:58 (6:14; 22:33; 37:42)

V první čtvrtině oba dva týmy věnovaly všechnu energii obraně a útočníkům se jen stěží se dýchalo. Nymburští ani USK neměli dobrou úspěšnost střelby, USK Praha dokonce jen patnáctiprocentní úspěšnost z pole a dali za první čtvrtinu jen šest bodů. Nymburští si na rozdíl od prvního zápasu v Japonskem, úvod zápasu ohlídali a dobrým obranným doskakováním nedali ani USK šanci pro druhé střely. Ve druhé polovině první čtvrtiny si pak domácí vybojovali až osmibodový náskok.

Ve druhé čtvrtině vytáhlo USK obranu, ale Nymburk z toho udělal spíše výhodu, když dokázal rychlými a dlouhými přihrávkami obranu USK přečíslit. Domácí se trefili i z dálky a jejich náskok se pohyboval mezi šesti a devíti body. V sedmnácté a osmnácté minutě nymburští svého soupeře ještě více přitlačili a donutili ho ke dvěma ztrátám, které využili k rychlým protiútokům. Dvakrát za sebou se z brejku trefil Martin Holoubek a díky tomu náskok narost na patnáct bodů (18:33). Do konce prvního poločasu USK rozdíl ve skóre snížilo, náskok Nymburka byl ale i tak dvouciferný.

Třetí čtvrtinu začaly oba týmy agresivně v obraně. USK si za dvacet sekund připsalo 3 fauly, ale i Středočeši zastavovali útoky soupeře hlavně za cenu nedovolených zákroků. Po třech minutách už měla obě družstva po čtyřech týmových faulech. Nepříjemností pro Nymburk byly tři fauly Valentiniho, který musel vystřídat. Domácí se s tím vyrovnali a udržovali mírný náskok.

Ve čtvrté čtvrtině pokračovalo USK ve stíhací jízdě a ve 34 minutě po trojce Čížka vyrovnalo na 44:44. Trenér Sokolovský si vzal time-out a své hráče asi dobře namotivoval, protože přišlo zlepšení v obraně a od té doby už měl Nymburk zápas pod kontrolou.

Body: Čížek 8, Bobek a Fanta 7, Čurda 5, Michálek, Pokorný, Whalen, Vondar všichni 4, Kulenovič 3, Škvařil 2 – Valentiny 21, Holoubek 16, Mráz 6, Zavadil 4, Snop, Srník, Wagner 3, Neuwirth 2

Vít Petrák (trenér USK Praha): „Na turnaji je naším největším problémem to, že jsme se ještě neprobrali z vánočních svátků. Máme problém běhat, natož hrát basketbal. Dneska jsme měli zase 23 ztrát, z toho jsme od Nymburka inkasovali 22 bodů. Včera to bylo to samé. To je jasný ukazatel laxnosti, nejsme vůbec důrazní. Porazili nás dva nymburští hráči Valentiny (21 bodů a 17 doskoků) a Holoubek (16 bodů a 10 získaných faulů). Nebyli jsme tyhle dva hráče ubránit. I přesto, že jsme měli výškovou převahu, prohráli jsme doskoku, a to je hodně alarmující. Nymburk podal super bojovný výkon a trochu jim přálo i štěstí. Štěstí ale stojí při těch, kteří do toho dají víc. My nejsme úplně skórující tým. V USK preferujeme v mládežnických kategoriích především obranu, takže si nemyslím, že by nízké skóre bylo příčinou porážky. Ve čtvrté čtvrtině jsme dotáhli skóre, ale bohužel nemáme žádného lídra, který by to držel celou hru pod kontrolou. Nebyla osobnost, která by to vzala na sebe a řídila celý tým, abychom mohli před nymburský tým jít. Naopak jsme se vrátili, k tomu, co nám dělalo problémy celé utkání a to ztráty.

Ladislav Sokolovský (trenér BA Nymburk): „Do dnešního zápasu jsme vstoupili koncentrovaně, zejména se nám dařilo v obraně 1 na 1 a taky na obranném doskoku. V útoku, hlavně v prvním poločase, se nám dařilo hrát kolektivně a tím se povedlo i několik pohledných akcí. Ve 3. čtvrtině přišel útlum v útoku, ale utkání jsme i tak velkou bojovností dotáhli do vítězného konce. Pokusíme se v pátek potrápit i Českou reprezentaci.“

Japonsko – Česká republika 82:72 (23:20; 39:41; 66:57)

První polovina utkání byla velice bojovná a oba týmy si vyměňovaly přesné střely. Japonský výběr se v útoku prosazoval zejména svou rychlostí v nájezdu do vymezeného území a následným vyhozením na volného hráče buď střílejícím za dva, nebo tři body, naopak český výběr těžil ze své převahy v podkošovém území, ze kterého často skóroval buď po přihrávce na dlouhého hráče, nebo po následném doskoku.

I ve druhém poločase se český výběr snažil kolektivní hrou držet na dostřel japonskému výběru, který táhl zejména hráč s číslem 7 Tominaga a hráč s číslem 16 Tanaka, kteří společně během tří čtvrtin stihli zaznamenat 42 bodů a zejména díky nim byl stav utkání po třiceti odehraných minutách 66:57. V poslední čtvrtině se český výběr pokusil utkání zdramatizovat, ale disciplinovaně hrající Japonci si nenechali utkání ujít a v závěru přidal pár hvězdných okamžiků Tanaka Chikory, jenž se stal i nejlepším střelcem utkání s 27 body. Na straně Čechů zaznamenal nejvíce bodů Nikolaos Noumerous a to celkem 15, což však nestačilo na větší zdramatizování utkání, které si japonský výběr pohlídal celkovým skóre 82:72.

Body: Chikory (Tanaka) 27, Tominaga 22, Yokochi 10, Kawamura 9, Mitani 6, Nakamura 4, Yuki a Yamazaki 2 – Noumeros 15, Sýkora 13, Svojanovský 11, Kotala 9, Fučík 8, Žák 6, Brůha 4, Pelikán 3, Hanzálek 2, Svoboda 1

Jan Slowiak (trenér České reprezentace): „Z naší strany to byl bojovný výkon, rvali jsme se o výsledek. Snažili jsme se vyrovnat rychlosti soupeře. Odehráli jsme dobré utkání a nemám kluky za co hanět. Soupeř byl v některých situacích basketbalovější, lépe sehraný a ve svém středu měl tři individuality, které byly schopné proměnit i těžké střely, a to utkání rozhodlo. Pro nezaujaté diváky, kteří si přišli vychutnat basketbal jako takový, to byl zajímavý zápas, ve kterém mohli vidět konfrontaci dvou stylů. Myslím si, že japonský nároďák je ve své přípravě dál.“

Torsten Loibl (trenér Japonska): „Chtěl bych říci, že dnešní zápas s Českou republikou, byl skvělý souboj. Češi dnes hráli velmi tvrdě, dle mého názoru mnohem lépe než včera. Jak jsem očekával, nebyl to lehký zápas, myslím, že jsme hráli docela dobře, a i přesto bylo velmi těžké vyhrát. V prvním poločase jsme byli velmi měkcí v obraně a dovolili jsme soupeři dát 41 bodů. Naopak ve druhé polovině jsme v obraně přitvrdili a obdrželi jsme pouze 31 bodů, tak chceme hrát – agresivně. Češi byli velmi silní na doskoku, zejména v první polovině měli hodně útočných doskoků, díky čemuž dávali jednoduché koše. To jsme se snažili ve druhé polovině zastavit, což se nám podařilo, naše lepší obrana nám umožnila hrát naši hru a díky tomu jsme dosáhli vítězství.“

Třetí hrací den pátek 5. ledna

BA Nymburk – Česká republika 58:101 (9:29; 29:54; 48:75)

Domácí Nymburk v utkání ani jednou nevedl, na první koš čekal až do páté minuty a v tu chvíli už prohrával dvouciferným rozdílem. Celkově se Středočeši trefili za první čtvrtinu jen třikrát a prohrávali dokonce o dvacet bodů. Reprezentantům se sice nedařila střelba za tři body, ale to si vynahrazovali rychlými protiútoky po ztrátách soupeře, kterých bylo za celé utkání 21. Vedení favorita narostlo v průběhu zápasu až na třiačtyřicet bodů a takovým rozdílem i duel skončil.

Body: Zavadil 18, Mráz 11, Holoubek a Rylich po 8, Kábrt 4, Snop 3, Musil, Safiulin a Chramosta po 2, Neuwirth, Wagner a Srník 0 – Noumeros 16, Sýkora 15, Kotala a Pelikán po 11, Fučík a Svoboda po 10, Bohuslav 8, Brůna, Hanzálek a Žák po 6, Týml 2, Svojanovský 0

Japonsko – USK Praha 99:35 (39:8; 57:18; 87:23)

Japonci za vítězstvím v turnaji vykročili rázně, když hned v první čtvrtině zasypali obranu USK 39 body, když trefili v první desetiminutovce osm z celkových dvanácti trojek v utkání. Získali třicetibodový náskok a vedení bez problémů kontrolovali. Další útočná lavina se na USK začala řítit po přestávce, když je Japonci udrželi ve třetí čtvrtině na pěti bodech a sami jich nastříleli 30. Vedení svěřenců trenéra Loibla nakonec vzrostlo až na hrozivých čtyřiašedesát bodů.

Body: Tominaga 23, Chikory 21, Nakamura 9, Yokochi, Iwasaka a Hoshikawa po 8, Yuki a Ehara po 5, Yamazaki 4, Titani, Sasayaama, Kawamura a Tatsuo po 2 – Fanta 6, Svoboda, Čížek, Škvařil po 5, Michálek 4, Pokorný 3, Kocáb, Plášil a Vondra po 2, Čurda 1, Whalen 0

Vítězství v turnaji si tak připsala reprezentace Japonska, druhou příčku obsadila Česká republika, třetí skončil domácí Nymburk a bez výhry skončil na čtvrtém místě celek USK Praha.