Cesta za vysněnou olympijskou účastí začala vítězně

Dlouhé čekání na start Olympijské kvalifikace skončilo přesně v 15:45 místního času. V ten okamžik vhodila rozhodčí duelu Česká republika – Nový Zéland úvodní rozskok.

Česká republika – Nový Zéland 70:51 (20:6; 44:25; 54:35)
Vítečková 22, Kulichová 13, Burgrová 12, Elhotová 10, Horáková 7, Zohnová, Hanušová a Pecková po 2, Bartoňová 0 – Harmon 9, Taylor a Wallbutton po 7, Lockwood 6, Purcell, Wharemate, Edmondson, Cocks a Kingsi po 4, McMeeken 2

České basketbalistky věděly, že je dnes nečeká lehký soupeř. Do základní pětky nastoupila i Ilona Burgrová, nad kterou visel včera otazník kvůli zablokovaným zádům. Skóre zápasu otevřela nejlepší střelkyně aktuálního reprezentačního výběru Eva Vítečková. Ta po koši Elhotové, Horákové a Kulichové podtrhla trojkou výborný vstup lvic do zápasu. Basketbalistky Nového Zélandu se nedokázaly prosadit ani z podkošového prostoru. Po šesti minutách tak bylo skóre zápasu 11:2. Tím ale český nápor nekončil. Trojku ze svého arzenálu vytáhla i Hana Horáková, další body přidaly Vítečková s Kulichovou a náskok lvic tak utěšeně rostl. Trenér Blažek si po posledním zápase stěžoval na velké množství ztrát. V první čtvrtině se zdálo, že si hráčky vzaly jeho slova k srdci a přišly pouze o jeden míč. Celkově střílely s padesátiprocentní úspěšností a zaslouženě vedly vysokým rozdílem.

Druhá desetiminutovka začala pohlednou akcí Pecková – Burgrová. Soupeřky zlepšily svojí produktivitu v útoku a během tří minut zaznamenaly stejný počet bodů jako za první čtvrtinu. To donutilo trenéra Blažka požádat o oddechový čas. Český ofenzivní prapor držela hodně vysoko Eva Vítečková, autorka 19 bodů v prvním poločase. O zvýšené aktivitě soupeřek na útočné polovině hovoří i poměr faulů po sedmi minutách hry (5:0), což bylo při způsobu hry Nového Zélandu poněkud zvláštní. Češky se ale s tvrdou hrou soupeřek dokázaly vyrovnat, ve většině útočných akcí posílaly míč rychle z ruky a udržovaly si dostatečný náskok.

I po změně stran platila na soupeřky z Nového Zélandu důsledná obrana 1 na 1 a na útočné polovině dorhávání akcí až do podkošového prostoru. U dvacetibodového vedení koncentrace trochu polevila a lvice se střelecky tolik neposazovaly. Výsledkem byla bodově nejchudší čtvrtina, ve které si ale české basketbalistky nadále udržovaly bezpečný náskok před poslední desetiminutovkou.

V poslední čtvrtině už se řešila pouze jedna otázka, a to otázka celkového rozdílu ve skóre. Ten by za určitých okolností mohl hrát roli v postupové matematice a nasazení do čtvrtfinále. Češky se i nadále musely vyrovnávat s tvrdou hrou soupeře, která nebyla tak důsledně trestána ze strany rozhodčích jako české obranné zákroky. Trenér Blažek mohl nechat hráčky vyzkoušet si některé útočné i obranné varianty v ostrém zápasovém tempu. Lvice tak začali svoji pouť za vytouženým postupem výhrou nad Novým Zélandem. Po zítřejším volnu je ve středu od 19 hodin místního času čeká tým Argentiny.

Lubor Blažek: „První utkání na turnaji je vždy náročné. Já jsem rád, že jsme do utkání vstoupili plně koncentrováni, plně soustředěni, což ukázala celá první čtvrtina. Nemyslím si, že jsme další tři čtvrtky nějakým způsobem podcenili, ale přeci jen jsme si potřebovali zkusit nějaké věci do dalších zápasů, což si myslím, že se podařilo. Vyhrát první zápas v kvalifikaci na olympijské hry je dobré. Udělali jsme ale zatím jen ten první, základní krok. Ta cesta je ještě dlouhá a olympiáda je ještě daleko.“

Hana Horáková: „Jsem velice ráda, že jsme vyhráli tento zápas. Tím, že byl zápas celou dobu o 20 bodů, vyzkoušely jsme si různé věci do dalších zápasů.“