Češky vstoupily do ME B U20 úspěšně

České basketbalistky do dvaceti let zvítězily ve svém prvním duelu na evropském šampionátu divize B nad Běloruskem 65:58. Střeleckými oporami byly třináctibodová Veronika Voráčková, o bod méně přidala Patricia Gallasová.

V rumunské Oradei vstoupily svěřenkyně trenéra Kena Scalabroniho do utkání v sestavě Vitulová, Pospíšilová, Voráčková, Rylichová a Hošková. Úvod do zápasu Češkám nevyšel, když se jim nedařilo střelecky a od prvních minut mírně prohrávaly. Útočné trápení českého týmu pokračovalo i ve druhé čtvrtině, kde se sice podařilo krátce vyrovnat, ale Bělorusky po oddechovém čase zabraly a krátce před přestávkou utekly dokonce do jedenáctibodového vedení.

Poločasová pauza Češkám zřejmě pomohla, protože do třetí čtvrtiny vlétly plné elánu a rychlou osmibodovou šňůrou se dostaly poprvé v utkání do vedení, když Karolína Šotolová otáčela košem na 37:36. Od té doby to byla vyrovnaná bitva o každý koš, český tým měl ale mírně navrch, do poslední čtvrtiny si přenesl čtyřbodové vedení.

V prostřední fázi závěrečného období udržely Češky soupeřky tři minuty bez bodu, nedokázaly toho však využít a Běloruskám utéct. Důležité momenty přišly čtyři minuty před koncem, kdy Veronika Voráčková dala dva rychlé koše v řadě a donutila soupeřky k oddechovému času. Dvě a půl minuty před koncem přidala klíčový koš po útočném doskoku Tereza Vitulová, zvýšila rozdíl na sedm bodů a tento náskok už Češky uhájily.

Veronika Voráčková přidala ke 13 bodům i 9 doskoků a 4 zisky, ale také pět ztrát. Češky se celkem dopustily 25 chyb v útoku oproti čtrnácti ztrátám Bělorusek, zato měly obrovskou převahu v doskakování 56:37. Poražené vedla se 13 body Masková, 11 přidala Mikhnevičová.

Turnaj pro český tým pokračuje v neděli od 16:15 duelem s Tureckem.

Česká republika – Bělorusko 65:58 (12:18, 29:36, 47:43)

Voráčková 13, Gallasová 12, Hošková a Natabou po 8, Šotolová 7, Vitulová a Pospíšilová po 6, Tomancová 5, Smutná, Rylichová a Zítková 0 – Masko 13, Adashchyk 11

TH: 16/13 – 12/9

Trojky: 2 - 5

Doskoky: 56 - 37

Zisky: 10 - 13

Ztráty: 25 - 14

Asistence: 19 - 15