Češky v akci už zítra

Díky nečekanému přesunu na poslední chvíli čeká české basketbalistky již ve čtvrtek večer zápasová premiéra v přípravě na blížící se EuroBasket. Češky ve čtvrtek odletí do Istanbulu a v sedm hodin večer českého času vyzvou domácí tým. 

„V pondělí nás kontaktovali zástupci turecké federace, že vzhledem ke druhému kolu prezidentských voleb došlo ke změně zápasového programu. Volby budou probíhat v neděli 28. května, kdy vláda nařídila zrušení všech veřejných akcí. Tým odcestuje ve čtvrtek do Istanbulu, kde večer odstartuje zápasem proti domácímu Turecku. O den později se utkáme s Německem a turnaj uzavřeme s Lotyšskem. Původní plán byl odletět zpět do Prahy v pondělí, ale nakonec se podařilo změnit let na neděli,“ okomentoval náhlou změnu programu manažer národního týmu Simon Bytel.

Dnes také vyšlo najevo, že se tým bude muset finálně obejít bez pivotky španělské Salamancy Julie Reisingerové. Ta měla po celou sezónu potíže se zánětem paty a nyní řeší, jestli se zraněním nebude muset na operaci. První prověrkou týmu Reisingerové bude velmi dobře obsazený turnaj v tureckém Istanbulu. Tam se během tří dnů Češky utkají s Tureckem, Německem a následně Lotyšskem.

„Myslím si, že hlavně holky už se těší na zápasy. Každého baví víc hrát než trénovat. Příprava ale nebyla tak dlouhá, musely jsme si tím projít, ale teď už to bude o něčem jiném. Je to celé opravdu rychlé, dáváme to dohromady za pochodu. Holky se opravdu snaží, nasazení je velké, ale tím, jak je tým omlazený, tak spolupráce mezi hráčkami má spoustu trhlin a děr. Je to logické, počítaly jsme s tím dopředu a musíme to nahradit bojovností,“ věří Ptáčková, která v rámci souhry bude spoléhat hned na několik skupinek, které se dobře znají z klubů případně z mládežnických výběrů.

„V mládežnických reprezentacích holky už pár let nehrají, takže tam souhra asi moc v paměti není, ale sázím na to, že by mohly mít nějakou chemii a souhru z klubu, takže na to budeme myslet,“ myslí Ptáčková zejména na tria ze zlatého a stříbrného týmu Chance ŽBL USK Praha a brněnských Žabin.

Do Istanbulu odcestuje čtrnáctka hráček s tím, že je ještě ve hře zpětné zapojení křídelnice Julie Pospíšilové, která pro zranění kotníku do Turecka neodcestuje. 

Bude to drsné, zvlášť, když chceme otočit všechny hráčky. Akorát je zraněná Julie Pospíšilová, takže odjíždíme ve čtrnácti lidech a budeme se snažit, aby málokdo hrál ve třech utkáních. Je to pro nás spíš prověrka jednotlivých hráček a výsledkově to bude složité, protože všichni soupeři mají velkou sílu. Teď ale necílíme na hru soupeře, ale bude to prověrka pro nás.   

Zároveň český tým vyhlíží už i první domácí zápasy, které jsou na programu 1. a 2. června proti Velké Británii. Na duely, které se hrají ve čtvrtek v Praze a v pátek v Hradci Králové jsou již k dispozici v prodeji vstupenky v síti Ticketportal.

Program zápasů na turnaji v Turecku (časy utkání podle SELČ):

Čtvrtek 25. května 2023

Turecko vs. Česko       19:00

Pátek 26. května 2023

Německo vs. Česko    16:00

Sobota 27. května 2023

Lotyšsko vs. Česko      15:00              

 

Nominace na turnaj v Turecku:

Rozehrávači

Andělová Gabriela (Piešťanské Čajky, Slovensko)

Hamzová Eliška (Žabiny Brno)

Vyoralová Tereza (ZVVZ USK Praha)

Zeithammerová Kateřina (Sokol Hradec Králové)

 

Křídla

Effangová Pamela (Sokol Hradec Králové)

Holešínská Petra (Gran Canaria, Španělsko)

Sklenářová Simona (ZVVZ USK Praha)

Šípová Veronika (ZVVZ USK Praha)

Voráčková Veronika (ZVVZ USK Praha)

 

Pivoti

Březinová Renáta (Valdarno, Itálie)

Čechová Emma (Žabiny Brno)

Kopecká Anežka (KP Brno)

Paurová Dominika (DME Sports Academy, USA)

Stoupalová Natálie (Žabiny Brno)  

Autor:
Reklama
Radiožurnál Sport