Češky U16 ovládly osmifinálovou skupinu na ME a v boji o MS je čeká Lotyšsko

České reprezentantky do 16 let předvedly v osmifinálové skupině opravdovou jízdu, všechny tři soupeře porazily a zajistily si tak první místo ve skupině F. To nejdůležitější utkání je však teprve čeká. V pátek odehrají čtvrtfinále proti Lotyšsku. Ve hře je opravdu hodně.

Vítězství v pátečním utkání by totiž Češky posunulo nejen do boje o cenné kovy na letošním ME, ale také se staly účastnickým týmem Mistrovství světa U17, které za rok uspořádá Slovensko. Na světový šampionát totiž postupují čtyři nejlepší celky starého kontinentu.

České basketbalistky čekalo na úvod osmifinálové fáze Nizozemsko, které si s sebou ze základní skupiny přineslo dva body za dvě výhry. Svěřenkyně trenéra Richarda Fouska potvrdily roli favoritek, když v prvním poločase obranou soupeřky zcela zdeptaly. Holanďanky za prvních dvacet minut nastřílely pouhých 14 bodů. „Základní rotace nadstandardně dobře bránila a ve druhé čtvrtině obdržela jediný koš ze hry,“ těšila pevná defenziva asistenta trenéra Roberta Landu. Za rozhodnutého stavu Češky dovolily soupeřkám snížit ztrátu, nic to ale nezměnilo na vítězném českém vstupu do osmifinále. „Zápas jsme zvládli bez obtíží. Holanďanky otevřely zápas zónovou obranou, do které se ale naše střelkyně neměly problém prosadit. Rozdíl narůstal a do zápasu se tak zapojily všechny hráčky týmu,“ doplnil Landa. | Česká republika - Nizozemsko 68:49 (11:6; 34:14; 50:33)

Češky položily základ osmifinálovému triumfu ve svém druhém utkání osmifinálové fáze turnaje. Do té doby stoprocentní Itálii připravily první porážku na letošním ME. Po skvělém začátku 19:9 přišlo trochu polevení a Italky skóre překlopily na svojí stranu – v poločase Češky prohrávaly 25:27. „Druhý poločas jsme rozehráli opět bravurně a opíraje se o kvalitní, chytrou a tvrdou obranu, šli jednoznačně za vítězstvím. Klíčové hráčky soupeře byly pokryté, zodpovědně jsme doskakovali a aktivitou v přechodové fázi si vynutili pro celkové skóre klíčové trestné hody,“ potvrdil Robert Landa, že české basketbalistky sehrály opravdu výbornou partii. | Itálie - Česká republika 52:57 (9:19; 27:25; 38:42)

Díky důležitým výhrám nad Itálií a nad Maďarskem (v základní skupině), stačilo českým reprezentantkám k prvenství ve skupině F v posledním utkání udolat Belgii. Od začátku utkání soupeřkám dávaly najevo, kdo by měl zápas vyhrát. Nakonec Češky uštědřily soupeřkám debakl o 30 bodů. Zcela jednoznačně je přeskákaly – Belgičanky v zápase doskočily 27 míčů, Češky jen v útoku 29, celkem pak 59. „Radost,“ popsal výstižně pocity po prvenství ve skupině Robert Landa. K průběhu utkání pak dodal: „Celkově jsme dosáhli na dvojnásobný počet doskoků a téměř dvojnásobný počet střeleckých pokusů v náš prospěch. Belgickému týmu se pravidelně daří úvody utkání, první pětka je svým pohybem a aktivitou konkurenceschopná. Naše hráčky ale začátek zápasu zvládly, a byť v druhé čtvrtině lehce polevily v koncentraci na zakončení, zbytek zápasu už držely pevně ve svých rukou a došly si jednoznačně pro první místo ve skupině.“ | Česká republika - Belgie 73:43 (13:8; 32:23; 58:36)

Díky prvnímu místu ve skupině Češky ve čtvrtfinále narazí na relativně nejslabšího soupeře, kterým bude Lotyšsko. Lotyšky zatím mají na ME vyrovnanou bilanci 3-3. V základní skupině porazily Švédsko a Turecko a prohrály s Ruskem. V osmifinále pak prohrály s Chorvatskem i Španělskem, aby v posledním utkání porazily o bod Řecko, čímž si zajistily postup do play-off. Lotyšky hrozí především z podkošového prostoru. Na šampionátu je táhne 189 cm vysoká pivotka Digna Strautmane, která má úctyhodné průměry 15,8 bodů a 10,2 doskoků na zápas. Podobnými statistikami se může chlubit ještě její jmenovkyně Paula hrající pozici menšího pivota. Ostatní hráčky kádru však zatím své pivotky nepodpořily.

Velmi důležité utkání začíná v pátek v 17:15 SELČ.

Chance 3x3 Tour 24