Češky skončily v Klatovech deváté, Italky překvapivými mistryněmi Evropy

Dílčí úspěch je na světě. České basketbalistky do 20 let dostály svým slovům a po neúspěšném osmifinále dohrály domácí evropský šampionát v Klatovech vítězně. V posledním svém utkání na turnaji přehrály Lotyšsko 51:50 a obsadí konečné deváté místo.

Na obou týmech byla patrná únava z náročného průběhu, ve kterém hráčky odehrály sedm utkání v devíti dnech. Stejně tak se dalo z obou týmů vyčíst zklamání po vypadnutí v dřívější fázi šampionátu. Češky si však daly za úkol skončit deváté a od začátku ho plnily. Velmi dobře zvládly závěr první čtvrtiny, když k náporu zavelela rychlými pěti body Simona Sklenářová a Lvice šly najednou do dvouciferného vedení. Klidnější průběh zápasu ale zhatila druhá čtvrtina. V té se český tým začal z ničeho nic střelecky trápit, zaznamenal jen čtyři koše z pole, devět bodů a bojovné Lotyšky se vrátily na dostřel až tak, že si do přestávky přenesly nejtěsnější náskok.

Po vyrovnané třetí čtvrtině, kdy si ani jeden z týmů nedokázal vybudovat větší náskok, se definitivně rozhodovalo až v závěru. Obě ofenzivy se úplně zasekly a za prvních osm minut poslední čtvrtiny padlo dohromady jen deset bodů – po pěti na obou stranách a skóre bylo stále srovnané. Bodové „ticho“ prolomila až minutu a půl před koncem z trojky po oddechovém čase Simona Sklenářová a hala bouřila. Lotyšky okamžitě zareagovaly vlastním košem a následně ubránily, pak ale nedokázaly vystřelit v časovém limitu a 30 sekund před koncem měly Češky všechno ve svých rukou. Dokázaly překonat obranu soupeře, ale Anna Rylichová volnou trojku neproměnila a Lotyšsko mělo poslední šanci na zvrat. Poslední útok ale nedokázaly úspěšně zakončit a Lvice mohly slavit dílčí úspěch.

Simona Sklenářová (hráčka ČR): „Celý turnaj byl hodně fyzicky náročný a bylo těžké najít motivaci, když jsme vypadly v osmifinále. Řekly jsme si, že je to náš poslední zápas, protože hodně holek v mládežnické reprezentaci končí a musíme do toho tedy dát všechno. Chtěly jsme taky poděkovat fanouškům, kteří byli skvělí. Po dobré první čtvrtině jsme přestaly proměňovat střely, nedávaly jsme si míč dobře z ruky a udělaly z toho drama. Přesně takhle jsme tu akci po time outu chtěly zahrát a jsem ráda, že mi to tam spadlo.“

Pavel Kubálek (asistent trenéra): „Ve chvíli, kdy jsme získali desetibodové vedení, tak jsme si vybrali slabou chvilku a projevila se určitě i únava, která už je opravdu velká. Je pro nás těžké mít bilanci pět výher a dvě prohry a skončit devátý. Ještě, když jsme prohráli jen s finalisty turnaje, ale tak to je. Chceme poděkovat hráčkám za jejich skvělou práci a prakticky jen minutou nepovedeného zápasu proti Itálii jsme se odsoudili do pozice týmu hrajícího o deváté místo.“

Česká republika – Lotyšsko 51:50 (21:11, 30:31, 43:43)
Sklenářová 15, Brabencová, Vitulová a Voráčková po 8, Rylichová 5, Šípová, Šotolová a Dudáčková po 2, Žílová 1, Galíčková, Pospíšilová a Tomancová 0 – Gulbe 20, Rosentale 10

Zlaté medaile v Klatovech získaly překvapivě Italky

Evropskými šampionkami v kategorii žen do 20 let se staly basketbalistky Itálie. Překvapivé vítězky neodehrály povedenou základní skupinu, turnaj ale zakončily pěti výhrami v řadě včetně osmifinálového skalpu České republiky a všechno završily finálovou výhrou nad Ruskem 70:67.

Duel byl po celou dobu extrémně vyrovnaný a ani jeden z týmů si nedokázal vytvořit větší náskok, rozhodovaly tak až úplně poslední sekundy. Hlavní hvězda zápasu a jeho nejlepší střelkyně, italská rozehrávačka Costanza Veronaová sedmnáct sekund před koncem po individuální akci z otočky poslala svůj tým do dvoubodového vedení a zaokrouhlila svůj bodový součet na 25 bodech. Rusky na druhé straně nedokázaly využít dobře připravenou pozici a Italky pojistily výhru z čáry trestného hodu.

Z vítězného týmu vzešla i nejužitečnější hráčka šampionátu, tedy MVP, kterou se stala italská pivotka Sara Maderaová. V nejlepší pětce turnaje ji doplnila spoluhráčka Veronaová, Ruska Valentina Kozhkukharová, Francouzka Tima Pouye a Belgičanka Billie Massey.

Itálie – Rusko 70:67 (12:12, 34:32, 52:51)